Motor arıza lambası

Aracınız
Civic ES7 2004
İyi günler 2004 otomatik es modeli civic aracım var... İki hafta kadar önce silindir kapağı söktürdüm... Yapıldıktan sonra araç sürekli motor arıza lambası yanıyor... Lpg den dendi ayarını yaptırdım bir kaç gün sonra bir daha yaptı... Sipop ayarlarını yaptırdım tekrar gaz ayarı yaptırdım... 4-5 gün sonra bir daha yandı... Kime sorsam Gaz çıkış oksijen salınımı ile alakalı dedi... Ne yapmam gerekiyor... 4-5 defa tüpçüye 4 defa da arıza silmeye götürdüm... tüpçüde bilgisayara sokunca fotodaki uyarıyı verdi... IMG_7166.JPG Bu ayarları hepsini yaptırdım... ama yine yandı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Kime sorsam Gaz çıkış oksijen salınımı ile alakalı dedi...
Hocam peki üst kapak açmadan önce de bu arıza lambası yanıyor muydu? Eğer cevap hayır ise gaz çıkış oksijen salınımı cevabı çok saçma. Arıza lambası yanıyor ise demekki bir sorun var. Samsunda ONURLU oto diye bir yer var sanırım forumdan bir kişi oraya gidip gayet memnun kalmıştı. Gitmediyseniz bir deneyin isterseniz.

Aracınız
Civic ES7 2004
Hocam peki üst kapak açmadan önce de bu arıza lambası yanıyor muydu? Eğer cevap hayır ise gaz çıkış oksijen salınımı cevabı çok saçma. Arıza lambası yanıyor ise demekki bir sorun var. Samsunda ONURLU oto diye bir yer var sanırım forumdan bir kişi oraya gidip gayet memnun kalmıştı. Gitmediyseniz bir deneyin isterseniz.

Yanmıyordu.... Ama 3 yıl önce de silindir kapağı söktürdüm aynı arıza problemi yapmıştı lpg ayarlayan yapmıştı... şimdi yine aynı sorun var ... Arıza lambası hemen yanmıyor bir hafta sonra filan yanıyor

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Problem EGR sisteminden kaynaklı. Bununla ilgili iki kaynak ekliyorum.

P0401 Egzoz Gazı Devridaimi (EGR) Yetersiz Akış

Civic'te P0401 koduna neyin neden olduğunu teşhis etmek genellikle çok zor değildir. En yaygın nedenler şunlardır:

Tıkalı EGR Borusu - Egzoz gazlarını motora geri taşıyan boru zamanla tıkanabilir. Alternatif olarak bükülebilir veya bükülebilir. Bu, özellikle bazı motor işlerini yaptıktan hemen sonra P0401'i yaşıyorsanız geçerlidir. Tüpü kontrol edin ve çatlak, tıkalı veya başka bir şekilde hasar görmüş olup olmadığına bakın.

EGR Valfi Kendisi Kötü - EGR valfinin kendisi genellikle başlama yeri olmayacaktır. Ancak, kesinlikle P0401'e yeterince sık neden olurlar.

Vakum Sorunları - EGR valfi çalışması için motor vakumuna bağlıdır. Bu nedenle, P0401 ve diğer kodlarla karşılaşırsanız, P0401 daha büyük sorunların bir belirtisi olabilir. Örneğin, motor EGR valfini çalıştırmak için yeterli vakum oluşturmak için yeterince iyi çalışmıyorsa, genellikle P0401 atılır.

Sensör Sorunu - Diferansiyel Basınç Geri Beslemesi - EGR sensörü arızalı olabilir ve EGR valfinin düzgün çalışmayı durdurmasına ve kodu atmasına neden olabilir.

EGR sisteminizi test etmek nispeten kolaydır. En zorlayıcı özellik DPFE sensörüdür. Bununla başa çıkabileceğinizden emin değilseniz, her zaman önce her şeyi test edebilirsiniz. Ortadan kaldırma süreci ile, DPFE'nin hatalı olduğundan nispeten emin olabilirsiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
P0401 Egzoz Gazı Devridaimi (EGR) Yetersiz Akış

EGR, Egzoz Gazı Devridaimi anlamına gelir. Araç emisyon sisteminin bir parçasıdır ve Azot Oksitlerini kontrol etmek için yanma sıcaklığını ve basıncını düşürmek için kullanılır. EGR sisteminde genellikle üç parça vardır: EGR valfi, bir aktüatör solenoidi ve bir diferansiyel basınç sensörü EGR (DPFE). Bunlar, motor sıcaklığına, yüküne vb. Dayalı olarak doğru miktarda devridaim sağlamak için birlikte çalışır. P0401 kodu, OBD'nin yetersiz miktarda EGR algıladığı anlamına gelir.

Semptomlar

Motor yük altındayken veya araç daha yüksek hızlarda olduğunda ping (diğer adıyla ön ateşleme vuruntusu) gibi sürülebilirlik sorunları fark edebilirsiniz. Başka semptomlar da olabilir. Nedenleri P0401 kodu, büyük olasılıkla aşağıdakilerden biri veya daha fazlasının gerçekleştiği anlamına gelir:
> DPFE (diferansiyel basınç geri besleme EGR) sensörü arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor
> EGR'de (tüp) bir tıkanma var, büyük olasılıkla karbon birikmesi
> EGR valfi arızalı
> EGR valfi, vakum eksikliği nedeniyle açılmıyor olabilir.

Olası çözümler

Bu kodu düzeltirken, insanların yalnızca OBD kodunun geri dönmesi için EGR valfini değiştirmesi oldukça yaygındır. EGR valfı her zaman suçlu değildir.
> Bir vakum pompası kullanın ve motor devrini ve DPFE voltajını izlerken EGR valfini çekin. EGR açıkken RPM'lerde gözle görülür bir fark olmalı
> Tortuları gidermek için EGR valfini ve / veya boru tesisatını temizleyin
> DPFE'deki voltajı kontrol edin, belirtilen değerlerle karşılaştırın (özel modeliniz için bir onarım kılavuzuna bakın)
> DPFE sensörünü değiştirin (kaliteli / OEM olanı ile)
> EGR valfini değiştirin

Aracınız
Civic ES7 2004
Aracımın radyatörünü 1 yıl önce değiştirdim geçen ay da üst silindir kapağını söktürdüm arabada şimdi şöyle sıkıntı var samsun dan trabzona geldim trabzon beşikdüzünde aracın harareti yükseldi... Ustayı aradım hava yapmış dedi bir kaç defadır hava yapıyor 2004 Otomatik civic

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracımın radyatörünü 1 yıl önce değiştirdim geçen ay da üst silindir kapağını söktürdüm arabada şimdi şöyle sıkıntı var samsun dan trabzona geldim trabzon beşikdüzünde aracın harareti yükseldi... Ustayı aradım hava yapmış dedi bir kaç defadır hava yapıyor 2004 Otomatik civic

Hava alabilecek etkenler:
> Soğutma suyunun yenilenmesi esnasında hava kalması.
> Contadan sisteme hava kaçağı.
> Regülatörden sisteme gaz kaçağı.

Aracınız
Civic ES7 2004
Düz yolda hiç sorun çıkarmadı rampaya çıkınca içindeki suyu kusuyor resmen ... Basınçtan hortumlar şişiyor... Ne yapacağımı bilemedim trabzonda ustaya götürdüm... Fan termostat hepsine baktı ... Bunlardan değil muhtemelen ya conta da kaçak var ya da blok çatlak dedi... Yaptırdığın ustaya samsuna götür dedi ... Bende sıcak fanı açtım 2000 deviri geçmeden geldim samsun a ... 3-4 yerde durdum rampada yine suyu olduğu gibi kustu...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Düz yolda hiç sorun çıkarmadı rampaya çıkınca içindeki suyu kusuyor resmen ... Basınçtan hortumlar şişiyor... Ne yapacağımı bilemedim trabzonda ustaya götürdüm... Fan termostat hepsine baktı ... Bunlardan değil muhtemelen ya conta da kaçak var ya da blok çatlak dedi... Yaptırdığın ustaya samsuna götür dedi ... Bende sıcak fanı açtım 2000 deviri geçmeden geldim samsun a ... 3-4 yerde durdum rampada yine suyu olduğu gibi kustu...

Geçmiş olsun. Motor zorlama anında birşeyler ters gidiyor. Gerçekten ciddi bir problem var. Radyatör borusunun şişme nedenleri hakkında bu videolar size yardımcı olur. Dikkatli kullanın.

Aracınız
Civic ES7 2004
İyi çalışmalar... Benim arabanın egr ve oksijen salınım sensörleri sorunu hala devam ediyor... Parça bekliyoruz 10 gündür gelmedi... Bulamıyorlar bir türlü en son servise gitcem öyle gözüküyor.

Bir de bugün arabayı çalıştırdım ışıklarda durdum yeşil yanınca gaza bastım gaz yemedi araba boştaymış gibi bağırdı... baktım otomatik vites göstergesindeki ışıklar sönmüş. Vitesle oynadım ışıklar geldi D ye aldım devam ettim düzeldi... Ancak yavaşlarken titreme düşük viteslerde vuruntu yapıyor ... Bunlarda Egr den yapar mı

Geri