Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Bu yorumunuza cok katiliyorum. 0w20 yagi bulmak cok zor bulununca da uretim yili 2017. Bence de 5w30 olabilir. Hatta 0w30 da dusunulebilir

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Hepinizin tek tek cevaplarını okudum, çok teşekkür ederim herkese, cevap yazacak vakti gün içerisinde pek bulamadığım için böyle uzaktan izleyebildim anca..
Nerede yaşadığımı ve hangi servis olduğunu söylemeden, gayet merkezi bir şehirde bir servisin 0-20 eneos yağlarını büyük damacanalardan (ne olduğu belli olmayan yağları) kutulara doldurup daha sonra arabalara bıraktıklarını serviste yıllarca çalışmış bir ustadan öğrendim..
Bu yüzden servislerden tamamen iğrendim, garantisi bitmemiş aracın garantisini özel servis bakımıyla gözümü kırpmadan bozdurdum..
5-30 kullanmak isterken amacım kesinlikle masraftan kaçmak değil, 5 10 lira kar edeyim derken motoru kucağa almak da var sonuçta..
Bazı hocalarımızın belirttiği gibi piyasadaki 0-20 yağlar hiç güven vermiyorlar ve üretim tarihleri talep az olduğu için eski olabiliyor..
En azından isim yapmış Castrol veya Mobil1 gibi yağlar bana daha cazip geliyor..
Yeter ki araç da üzülmesin darılmasın bize, konulan yağa büyük reaksiyonlar vermesin..

SM-G900F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam eneos kotu yag degil ayrica motul de oyle. Yeni uretimli bulabilirseniz almanizi tavsiye ederim. 0w20 honda turkiyeye genel olarak uygun oldugu icin onerir yerine 0w30 da kullanilabilir 5w30 da bu rakamlarin yagin kisin ve yazin sicakliklarini belirtir rakamlar, uygun olani 0w20 genel olarak.
castrolun 0w20 yagi turkiyede satilmamaktadir. 0w20 koymanin size avantaji yakit ama daha onemlisi ustunde yazan kalite standarti SN yazan, Acea a1-b1 acea a3-b3 ve acea a5-b5 yazan, ILSAC GF4 yada gf5 olan yaglari alin. (A1/b1 en tasarruflu olani) Bunlar yakit ekonominizi de etkiler. Asagiya tablolar ekliyorum biraz arastirarak almaniz tavsiyemdir sadece 5w30 mobil alayim demeyin kalitesine filan dikkat edin.
https://www.karteroil.com.tr/motor-yagi-siniflandirmasi
IMG_8247.JPGIMG_8248.JPGIMG_8249.JPG

Aracınız
Hocam eneos kotu yag degil ayrica motul de oyle. Yeni uretimli bulabilirseniz almanizi tavsiye ederim. 0w20 honda turkiyeye genel olarak uygun oldugu icin onerir yerine 0w30 da kullanilabilir 5w30 da bu rakamlarin yagin kisin ve yazin sicakliklarini belirtir rakamlar, uygun olani 0w20 genel olarak.
castrolun 0w20 yagi turkiyede satilmamaktadir. 0w20 koymanin size avantaji yakit ama daha onemlisi ustunde yazan kalite standarti SN yazan, Acea a1-b1 acea a3-b3 ve acea a5-b5 yazan, ILSAC GF4 yada gf5 olan yaglari alin. (A1/b1 en tasarruflu olani) Bunlar yakit ekonominizi de etkiler. Asagiya tablolar ekliyorum biraz arastirarak almaniz tavsiyemdir sadece 5w30 mobil alayim demeyin kalitesine filan dikkat edin.
Ekli dosyayı görüntüle 7856Ekli dosyayı görüntüle 7857Ekli dosyayı görüntüle 7858

Hocam bilgilendirmelerin için çok teşekkür ederim. Bu konulardan pek anlamasam da kafam da az çok fikir oluştu.
Mesela https://www.hepsiburada.com/motul-8100-eco-nergy-5w30-4-litre-p-OTYAGCRSI585
Bu yağ da A5 falan yazıyor. yani bu yağ motora uyumlu olduğu anlamına mı geliyor

ywzckr

0
Hocam bilgilendirmelerin için çok teşekkür ederim. Bu konulardan pek anlamasam da kafam da az çok fikir oluştu.
Mesela https://www.hepsiburada.com/motul-8100-eco-nergy-5w30-4-litre-p-OTYAGCRSI585
Bu yağ da A5 falan yazıyor. yani bu yağ motora uyumlu olduğu anlamına mı geliyor

Evet uyumlu fakat kalitede SL yaziyor 2001 yilinin ekonosine sertifikasina gore uretilmis SN olan bakmaniz ve a1-b1 daha mantikli castrolde var ama motora hic 5w30 koymadiysaniz 0w20 den devam edin benim fikrim daha ekonomik surus olur. Bu ekonomi cok cuzi farklar yaratir 2-3 litre azaltmaz tuketimi kusurat degistirir. Yarim litre bile olsa kar sonucta, 15 bin km de 50 litre degisse bile yag paraniz cikar.

Aracınız
Aynen aracim 17 model. 30000 kmde. Servis hep 0w20 koydu bugüne kadar. Ama artik servise gitmeyecegim icin yagini kendim alacağım

emr8k

0
Ekli dosyayı görüntüle 7856Ekli dosyayı görüntüle 7857Ekli dosyayı görüntüle 7858

Yorumunuz için çok ama çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı oldu benim için
Sadece şurayı düzeltmek isterim, eneos 0w20 kesinlikle iyidir veya kötüdür demeye çalışmadım, servisler (artık ucuz olsun diye mi yoksa gerçekten üçkağıtçılık yapmak için mi) önceden hazırlanmış boş yağ kutularını büyük yağ damacanalarından doldurduğunu iddia etti Honda-Toyota servisinde yıllarca çalışan bir usta.. Ben bu noktaya sitemliyim, gerçekten servislere zerre güvenmiyorum..
Bir de sizi yakalamışken bir noktayı daha tekrar sormak istiyorum müsadenizle..
Araç LPG li, her ne kadar LPG deyken elimden geldiğince 2k-3k devir bandının üzerine çıkmamaya çalışsam da motorun normalden daha yüksek ısıda çalıştığını düşünüyorum..
Kitapçık 0w20 diyor ama FB7 kitapçıklarında LPG yi hesaba katmıyor, bu konudaki yorumlarınızı benim için değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Yağın raf ömrü uzundur. 1 seneden birşey olmaz. Sıcak bir memlekette yaşadığınız için. 0w30 veya 5w30 öneririm. Kataloktada bu yağlar mevcut. Tam sentetik kaliteli yağlar teknik olarak normalde 15.000 - 20.000 km. Gösterir. Biz ise lpg kullandığımız için 10.000 Km.de Bir yağ değiştiriyoruz. Zarar minimuma iniyor. Marka olarak ise Motul öneririm.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

ywzckr

0
Yorumunuz için çok ama çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı oldu benim için
Sadece şurayı düzeltmek isterim, eneos 0w20 kesinlikle iyidir veya kötüdür demeye çalışmadım, servisler (artık ucuz olsun diye mi yoksa gerçekten üçkağıtçılık yapmak için mi) önceden hazırlanmış boş yağ kutularını büyük yağ damacanalarından doldurduğunu iddia etti Honda-Toyota servisinde yıllarca çalışan bir usta.. Ben bu noktaya sitemliyim, gerçekten servislere zerre güvenmiyorum..
Bir de sizi yakalamışken bir noktayı daha tekrar sormak istiyorum müsadenizle..
Araç LPG li, her ne kadar LPG deyken elimden geldiğince 2k-3k devir bandının üzerine çıkmamaya çalışsam da motorun normalden daha yüksek ısıda çalıştığını düşünüyorum..
Kitapçık 0w20 diyor ama FB7 kitapçıklarında LPG yi hesaba katmıyor, bu konudaki yorumlarınızı benim için değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

Hocam servise günlük 5 araç gelsin bakim için 4 litreden 20 litre yapar 6 günde 120 litre bir varil 200 litre ancadır yani yaklasik ayda 3 varil e yakin yağ bitirir daha erken biter ama ortalama varsayalim simdi adamlar 10 varil alsa 3 ayda yaglari bitirir ki bu kadar yagi koyacaklarini sanmam iceriye , onemli olan ne kadar elinde yagi beklettigi bence tahminen 15 gunde bir actiklari varili bitiriyorlar. Simdi kutulu yag hem servis icin pahaliya gelir hem daha fazla yer kaplar, kutu olarak alan kucuk capli olanlar olur. Servise gittiginizde gunluk 5 arac servise giriyorsa o yaglar bayat olmaz varilden alinmasi da normal birsey varili yarip agzini acik birakmiyorlar sonucta. Siz serviste kac arac bakiliyor ona gore beklemesini tahmin edebilirsiniz.
Her denilene inanmamani tavsiye ederim ozel servisler de sevis de ihmalkar bi cok seyde bizim insanimiz baska biseyi kotulemeyi sever kendini ovecek ki musteri de ceksin.
Eger hic 5w30 koymadiysan aracina yag eksiltene kadar 0w20 eksilttigi gun 0w30 yine eksilttiginde 5w30 sonra 0w40 diye devam edeceksiniz. Yag eksiltmesi onemli olan birde kullanim aliskanliklari onemli eger marsa basar basmaz devirli kullaniyorsaniz bu asindirir cok zorlamadan kullanan birisi icin ince yag her zaman yakit ekonomisi saglar.
Simdi asagiya cesitli yag koydum viskoziteleri farkli parlama noktalarina bak
Mobil 0w20 224 derece
Mobil 0w30 228 derece
Mobil 5w30 254 derece
Castrol 5w30 edge 202 derece
Motul 5w30 specific 234 derece
Po maxima 0w20 228 derece
IMG_8258.jpg
IMG_8257.jpgIMG_8252.jpgIMG_8256.jpgIMG_8253.jpgIMG_8254.jpgIMG_8255.jpg
Sonuç olarak castrol 5w30 dan daha fazla sicakliga dayaniyor butun 0w20 ler. Yani lpg ye uretilmis yag olmadigina gore kalin yagdan sa ilk 100 bin km kadar yag eksiltinceye kadar 0w20 den sasmamak lazim yakit ekonomisi icin.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Yağ Hakkında İstişare

[MENTION=10251]emr8k[/MENTION] benim aracım da lpg li ve 134 binde . Devamlı olarak motul 0w20 eco -lite kullanıldı. Öyle 100 bine kadar falan eksiltme yazmazsa falan değil , aracınızda lpg olsa da aynı yağı kullandığınız sürece eksiltme yapmaz. Ama 2-3 bakım kalın yağa alıştırıp tekrar inceye dönerseniz eksilir. 0w20 yağ eksilecek olsa benim aracımda eksilir,yeri geliyo 230-240 ları da görüyorum yeri geliyo kesiciye kadar da zorluyorum en ufak eksiltme yada sıkıntı yok. Özellikle motul motorsiklet tabanlı yağ sonradan otomobil için de üretime geçtiler. Motorsiklet te 16-18 bine kadar devirleniyor. Yağ aynı değil ama yüksek devir çevirme özelliği olan araçlarda tavsiye ediliyor. Örn: motul 300V

iPhone cihazından gönderildi.

[MENTION=10251]emr8k[/MENTION] benim aracım da lpg li ve 134 binde . Devamlı olarak motul 0w20 eco -lite kullanıldı. Öyle 100 bine kadar falan eksiltme yazmazsa falan değil , aracınızda lpg olsa da aynı yağı kullandığınız sürece eksiltme yapmaz. Ama 2-3 bakım kalın yağa alıştırıp tekrar inceye dönerseniz eksilir. 0w20 yağ eksilecek olsa benim aracımda eksilir,yeri geliyo 230-240 ları da görüyorum yeri geliyo kesiciye kadar da zorluyorum en ufak eksiltme yada sıkıntı yok. Özellikle motul motorsiklet tabanlı yağ sonradan otomobil için de üretime geçtiler. Motorsiklet te 16-18 bine kadar devirleniyor. Yağ aynı değil ama yüksek devir çevirme özelliği olan araçlarda tavsiye ediliyor. Örn: motul 300V

iPhone cihazından gönderildi.

Aynen dediğin gibi km göre yağ vizkozitesi değişmez ne koyuluyor ise onla devam etcen

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

Geri