Otomatik viteste N’den P’ye atarken frene basmamak

Ad Soyad
mustafa eren
Aracınız
Civic FB7 2014
merhaba 2014 model fb7 aracım var otomatik şanzımanı ilk kez kullanıyorum aracımı park ettikten sonra frene basıp N’ye aldım ardından el vitesini çektim ve freni bıraktım ardından frene basmadan aracı P’ye çektim ve birşeyi zorla çeviriliyormuş gibi bir ses çıktı araca zararı olmuşumudur olmuşsa boyutu nedir

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
merhaba 2014 model fb7 aracım var otomatik şanzımanı ilk kez kullanıyorum aracımı park ettikten sonra frene basıp N’ye aldım ardından el vitesini çektim ve freni bıraktım ardından frene basmadan aracı P’ye çektim ve birşeyi zorla çeviriliyormuş gibi bir ses çıktı araca zararı olmuşumudur olmuşsa boyutu nedir

Otomatik vites Araç park etme şeklimi yazıyorum..şanzumana yük/ağırlık binmemesi için...
Araç ile park edeceğim yerde ayağım frende basılı, DURDUM, Araç hala çalıyor,diyelim..
1.Öncelikle N (Nötr) ye alıyorum...
2.El frenini çekiyorum (Elektronik / Manuel farketmez)
3.Ayağımı Frenden çekiyorum (Yük/Aracın ağırlığı/ eğimli yolun aracıma yapmış olduğu ağırlık, hepsi El frenine geçiyor böylelikle)
4.Tekrar Frene basıyorum....P (Park) ye alıyorum
5. Stop ediyorum...Böylece yük/ağırlık otomatik şanzumana binmemiş oluyor...daha uzun ömürlü bir şanzuman için yapılması gereken budur..

Aracımı çalıştırırkende ayağımı frene basıp çalıştırıyorum..iyi günler arızasız günler.. 😉

@musteyc Sorunuza gelince;
Frene basmadan hiçbir hareketi yapmamanızı tavsiye ederim... 1 kez den bişey olmaz ama alışkanlık haline gelirse arıza verme dahilinde..

Son düzenleme:
Ad Soyad
mustafa eren
Aracınız
Civic FB7 2014

Otomatik vites Araç park etme şeklimi yazıyorum..şanzumana yük/ağırlık binmemesi için...
Araç ile park edeceğim yerde ayağım frende basılı, DURDUM, Araç hala çalıyor,diyelim..
3.Ayağımı Frenden çekiyorum (Yük/Aracın ağırlığı/ yolun eğim ağırlığı, El frenine geçiyor böylelikle)
5. Stop ediyorum...

Aracımı çalıştırırkende ayağımı frene basıp çalıştırıyorum..iyi günler arızasız günler.. 😉

Frene basmadan hiçbir hareketi yapmamanızı tavsiye ederim... 1 kez den bişey olmaz ama alışkanlık haline gelirse arıza verme dahili

3.Ayağımı Frenden çekiyorum (Yük/Aracın ağırlığı/ yolun eğim ağırlığı, El frenine geçiyor böylelikle)
5. Stop ediyorum...

Frene basmadan hiçbir hareketi yapmamanızı tavsiye ederim... 1 kez den bişey olmaz ama alışkanlık haline gelirse arıza verme dahilinde..
Şuan zaten aynı videoda anlatılan şekilde kullanıyorum bi kereden sorun olmaması içimi rahatlattı teşekkürler 👍.

Son düzenleme:
Geri