Subap Ayarı Hakkında

Aracınız
Honda Jazz
2013 elegance otomatik lpg li aracım var. 67bin km de.

Honda ustası dedi ki bu araçlar 20binde bir subap ayarı istiyor. Eco motor değil dedi. Lpg sonradan takılma

Toyota ustasına götürdük o dedi ki 100bini geçene kadar bişey olmaz. Anca çok uzun yol lpg li gidersen benzine almazsan o zaman olabilir dedi.

Araçta subap ayarı daha önce yapılmadı. Ne zaman yaptırmalıyım

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Motor subap ayarına ihtiyacı olup olmadığını ufaktan belli eder.
İlk kondisyonuna göre rolantide hafif düzensizlik, çekişte zayıflama, yakıtta artış gibi durumlar varsa subap ayarı vakti gelmiş demektir. soğukta il çalıştırmada motor stop ediyorsa kesinlikle ayara ihtiyacı vardır.
Eco modelleri subap ayarı bozulmasına daha dirençlidir ama aracı devirli kullanmıyorsanız Eco olmayanda da 20binde de yeni ayar yapmayı gerektirecek kadar subap ayarının bozulacağını düşünmüyorum.
Eğer aracınızda yukarda saydığım sorunların belirtisi varsa yaptırmanız faydalı olacaktır.
Şahsi düşüncemi soracak olursanız bence 40bin km ideal bir zaman aralığı, 40binden sonra çekişte zayıflama ve yakıt artışı kendini belli etmeye başlıyor. Ben sizin yerinizde olsam iyi bir ustam varsa iyice soğumuş motorda subap ayarını yaptırırım çünkü en iyi ihtimalle 10-15bin km sonra sorunlar başgöstermeye başlayacaktır.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
2013 elegance otomatik lpg li aracım var. 67bin km de.

Honda ustası dedi ki bu araçlar 20binde bir subap ayarı istiyor. Eco motor değil dedi. Lpg sonradan takılma

Toyota ustasına götürdük o dedi ki 100bini geçene kadar bişey olmaz. Anca çok uzun yol lpg li gidersen benzine almazsan o zaman olabilir dedi.

Araçta subap ayarı daha önce yapılmadı. Ne zaman yaptırmalıyım
Hocam ustaların biri vurmuş diğeri uçmuş.
@m2hamid hocamın dediği gibi bulgular gördüğünüzde yapım zamanı gelmiş demektir. Kilometre kişiden kişiye değişir. Önemli olan aracınızı iyi tanımaktır. Ek olarak düzgün lpg ayarı şart. Mesela fakir karışım subap ayarını erken bozar. Sonra yüksek devir devamlı sürmekte öyle. Genelde lpgnin yaptığı subapları erken sıkarak aracı kasar, verim ve performans kaybı yaşarsınız.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Honda Jazz
Anladım. Ankara Şaşmaz Doğan Usta'ya gidiyorum subap ayarını motor soğukken yapıyor.

Peki şimdi benim aracın galiba 4'üncü sahibiyim. Daha önce hiç subap ayarına girmemiş dedi bana aldığım kişi. İlk ayara kaç km'de giriyor bu araçlar. Şu an bir belirti yok araçta. Ve uzun yolda arada benzine almam gerekiyor mu

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Anladım. Ankara Şaşmaz Doğan Usta'ya gidiyorum subap ayarını motor soğukken yapıyor.

Peki şimdi benim aracın galiba 4'üncü sahibiyim. Daha önce hiç subap ayarına girmemiş dedi bana aldığım kişi. İlk ayara kaç km'de giriyor bu araçlar. Şu an bir belirti yok araçta. Ve uzun yolda arada benzine almam gerekiyor mu
> Aracınızın kilometresi düşük. Lpgnin ne zaman takıldığı ne kadar kilometre yapıldığıda önemli. Benzinde subap ayarı hemen bozulmaz. Daha önceki sahipleride sakin kullanmış ise bence normal bir durum.
> Benzin için az kullanıyorsanız senede birkez çok kullanıyorsanız altı ayda bir çeyrek depo benzin kullanımı faydası olurmuş. Lpg ustam böyle söylemişti.
> Uzun yolda çok dik rampalarda yüksek devir çevirmek gerektiren yerlerde benzine alıp çıkılabilir.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Son düzenleme:
Geri