Civic FD6 Subap ayarı sonrası LPG tüketimi arttı...

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhaba arkadaşlar
2007 model 217 binde otomatik fd6 kullanıyorum. 10 gün önce subap ayarı yaptırdım 0.18-0.20 olarak ayarlanmasını gerektiğini söyledi ustam. Ayardan sonra aracımda ciddi manada ses olayı ve sabah ilk çalıştırmada yaşadığım geç alma ve neredeyse stop edecek noktaya gelmesi gibi sorunlar ortadan kalktı.
Fakat gerek arıza lambası yakması gerek ayardan hemen sonra şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimimin artmasından dolayı gaz ayarı yaptırdım ama yakıt tüketimim düşmedi sadece motor lambası söndü. Ayrıca gaz ayarından sonra aracımın performansı hoşuma gitmedi. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim...
Herkese iyi bayramlar şimdiden...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Merhabalar, LPG'den şüpheleniyorsa bu tüketim değerlerini bir de benzinli kullanımda karşılaştırmanız gerekmez mi mantık olarak ? Yani sorun lpg ile alakalı mı değil mi diye benzinde kullanın bi aracınızı önce ki, sonra doğru bir yargıya varabilesiniz.

Subap ayarı aracın en önemli ayarlarından biri doğru yapılması çok önemli.

Buji'nin performansa ve tüketime etkisi çok fazla. Bujilerde sorun varsa direkt hissedersenizi diye düşünüyorum performans düşüklüğüyle birlikte.

Bujileri de alırken çok dikkat etmeniz lazım sahte almış olma ihtimaliniz yüksek, yetkili servis dışında aldıysanız. Bununla ilgili forumda bilgiler mevcut.

Aracınız
Civic FD6 2010
Sentil ayarı için Erzurum’a gitmem gerekecek zaten... Erzincan’da Maalesef Hondacı imkanım yok. Ben boğaz kelebeği temizliği subap ayarı işlemlerini 200 liraya hallettim. 0.18/0.20 kalsa sorun oluyor mu merak ettiğim bu. Şu an tek sorun yakıt baya arttı

Aslında bu ayar rakamını belli bir aralıkta olmalı diye düşünüyordum ki bizim araçların R18 seri motorları için rakam aşağıdaki gibiymiş.(yabancı kaynaklı bir sitede buldum).

Emiş : 0.18 - 0.22mm
Egzos : 0.23 to 0.27mm

Bu ayarı kendim yapmadan önce internette bizim motor serileri için (r16A) araştırma yaparken(yerli + yabancı siteler) çoğunluk 0,20 ve 0,25 ölçüleri derken birkaç yerde emiş 0,18 , egzos 0,23 okmuştum. Ki bu son rakamlar daha mantıklı gelmişti. Çünkü ;
  • Sentil çakısı 0,05 basamaklı oluyor. (özel durumlar hariç.) bu neden ile de çoğunluk 0,18&0,23 rakamlarına en yakın 0,20&0,25 rakamları paylaşılmış yorumu yapmıştım.
  • Motor verim ve performans değeri için bu rakamlar yuvarlak rakam olmamalı diye düşündüm. Ve mutlaka bir tolerans aralığı olmalıydı.(r18 motor için bulduğumdaki gibi).
Sizdeki sorunun adını biraz daha netleştirmek gerekiyor bence.
  • Yakıt tüketimi mi arttı ?(bezin + lpg)
  • yoksa LPG tüketimi mi arttı ?
Araç yakıt ölçümünü sadece benzin ile kullanıp denemekte fayda var. Benzin tüketimi de artmış ise bence subap ayarı gözden geçmeli, (ayar öncesi-sonrası sökülüp takılan yerler dahil). Ha sadece LPG ise, bilgisayar bağlantısında durum belli olur, ki arkadaşlar benim önereceğimden daha fazlasını belirtmişler zaten.

Kendi yaptığım subap ayarım ;

Aracınız
Civic FD6 2007
@Volkan06
Öncelikle lpg ayarından önce buji, ateşleme bobini, hava filtresi, hava filtresi borusu, subap ayarı, gaz kelebeği gibi etkenler kontrol edilerek stabil hale getirilmeli. Bunlarda bir sorun yoksa veya bunlardan eminsek lpg ile uğraşmaya başlayabiliriz. Aksi taktirde benzinde fazla tüketimi olan bir aracın lpgde de fazla tüketimi olacaktır. Bu işlemleri yaparken ustaligindan şüphe duymayacaginiz yerleri tercih etmemiz faydamıza olacaktır. Aşağıya resim ekliyorum. Aracimin lpg verileri. Öncesinde 1.8 nozul takiliyken lpg enjektör mili saniye suresi 7-8 lerde gezerken 2.2 mm.enjektor nozulu sonrasi 3.7-3.8 lere dustu.
Ekli dosyayı görüntüle 259444
Hakan hocam öncelikle bayramınız mübarek olsun Allah razı olsun çok ilgilendiniz...
bu problem subap ayarından hemen sonra başıma geldi yani net sıkıntı subap ayarından sonda oldu ne olduysa o yüzden diğer etkenler bana sebep olarak gelmedi ama benzinde denemem gerekiyor bence de aracımı. Eğer benzinde yakıt tüketimim normal ise kesinlikle lpg ye yoğunlaşabiliriz.. bu attığınız grafiği ustama göstersem gerekli işlemi yapar mı tüp konusundan hiç anlamadığım için soruyorum...

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhabalar, LPG'den şüpheleniyorsa bu tüketim değerlerini bir de benzinli kullanımda karşılaştırmanız gerekmez mi mantık olarak ? Yani sorun lpg ile alakalı mı değil mi diye benzinde kullanın bi aracınızı önce ki, sonra doğru bir yargıya varabilesiniz.

Subap ayarı aracın en önemli ayarlarından biri doğru yapılması çok önemli.

Buji'nin performansa ve tüketime etkisi çok fazla. Bujilerde sorun varsa direkt hissedersenizi diye düşünüyorum performans düşüklüğüyle birlikte.

Bujileri de alırken çok dikkat etmeniz lazım sahte almış olma ihtimaliniz yüksek, yetkili servis dışında aldıysanız. Bununla ilgili forumda bilgiler mevcut.
Hocam bujimi henüz taktırmadım internetten aldım kullanıcı yorumlarını ve satıcıya sorduğum soruları göz önüne alarak... fiyatı yarı yarıya fark etti... sebebini ve orijinal olup olmadığını sordum ürün ngk marka iridyum buji... malının arkasında olduğunu bobinlerimde bir problem yoksa tereddütsüz güvenilir olduğunu ve takınca anlayacağımı söyledi. Kullananlarda hiç bir sıkıntı yaşamamışlar bunları göz önüne alarak internetten yarı yarıya fiyat farkıyla aldım. Bujilerimin bitik olduğunu subap ayarımı yapan ustam söyledi değişsen iyi olur dedi fakat subap ayarından sonra yakıt tüketimi tüpte 17 lt ye çıktı bu bujilerim subap ayarından önce de bitikti ve yakıt seviyem 11-10 lt civarındaydı... 17 lt ye çıkma sebebi sizce de doğrudan subap ayarından kaynaklı değil mi?
aracımı daha benzinde test etmedim çok kısa bi süre kullandım benzinde ama sanki benzinde ki tüketim normal geldi bana... ama tam olarak bayramdan sonra bakabilecem duruma

Aracınız
Civic FD6 2007
Aslında bu ayar rakamını belli bir aralıkta olmalı diye düşünüyordum ki bizim araçların R18 seri motorları için rakam aşağıdaki gibiymiş.(yabancı kaynaklı bir sitede buldum).

Bu ayarı kendim yapmadan önce internette bizim motor serileri için (r16A) araştırma yaparken(yerli + yabancı siteler) çoğunluk 0,20 ve 0,25 ölçüleri derken birkaç yerde emiş 0,18 , egzos 0,23 okmuştum. Ki bu son rakamlar daha mantıklı gelmişti. Çünkü ;
  • Sentil çakısı 0,05 basamaklı oluyor. (özel durumlar hariç.) bu neden ile de çoğunluk 0,18&0,23 rakamlarına en yakın 0,20&0,25 rakamları paylaşılmış yorumu yapmıştım.
  • Motor verim ve performans değeri için bu rakamlar yuvarlak rakam olmamalı diye düşündüm. Ve mutlaka bir tolerans aralığı olmalıydı.(r18 motor için bulduğumdaki gibi).
Araç yakıt ölçümünü sadece benzin ile kullanıp denemekte fayda var. Benzin tüketimi de artmış ise bence subap ayarı gözden geçmeli, (ayar öncesi-sonrası sökülüp takılan yerler dahil). Ha sadece LPG ise, bilgisayar bağlantısında durum belli olur, ki arkadaşlar benim önereceğimden daha fazlasını belirtmişler zaten.

Subap ayarı ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Sentil çakısı 0.05 aralıklı olduğunu bende duymuştum bu durumda 0.18-0.20/0.23 aralığına normal diyebilir miyiz?
Aracımı malum yasaktan dolayı çok kısa bi süre benzinde kullanabildim bu sebeple benzindeki tüketimine net olarak bişey diyemiyorum ama aralıklı olarak toplamda 20 km sürmüşümdür ve bana sanki benzin tüketimi normal hissiyatı verdi... benzin göstergesinin hiç diş eksiltmemesinden ötürü... (tabi bu bir ölçüm şekli olamaz,tesadüf olabilir)
Ama şu çok net ki fazla tüketim subap ayarından sonra oldu... subap ayarından sonra motor lambasının yanmasından dolayı tüpçüye gittim ama aracımın fazla yaktığıyla alakalı herhangi bir şey söylemedi bilgisayara bağladı grafiğe baktı fakat bişey demedi. Hafta içi tekrar gidip durumu anlatıcam ama önce buji değişimi sonra benzinde ki yakıtıma baktıktan sonra

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhaba arkadaşlar
2007 model 217 binde otomatik fd6 kullanıyorum. 10 gün önce subap ayarı yaptırdım 0.18-0.20 olarak ayarlanmasını gerektiğini söyledi ustam. Ayardan sonra aracımda ciddi manada ses olayı ve sabah ilk çalıştırmada yaşadığım geç alma ve neredeyse stop edecek noktaya gelmesi gibi sorunlar ortadan kalktı.
Fakat gerek arıza lambası yakması gerek ayardan hemen sonra şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimimin artmasından dolayı gaz ayarı yaptırdım ama yakıt tüketimim düşmedi sadece motor lambası söndü. Ayrıca gaz ayarından sonra aracımın performansı hoşuma gitmedi. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim...
Herkese iyi bayramlar şimdiden...

Arkadaşlarda yazmış zaten ama yapılan ayarı tekrar egzoz 0.25- emme 0.20 olacak şekilde yapmakta fayda var. Ustanızın yaptığı supap ayarı aşırı sıkı. Araç lpg de kullanıldığından ısıl genleşme daha fazla yanlış ayar yüzünden sorun yaşıyorsunuz bence.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2007
Arkadaşlarda yazmış zaten ama yapılan ayarı tekrar egzoz 0.25- emme 0.20 olacak şekilde yapmakta fayda var. Ustanızın yaptığı supap ayarı aşırı sıkı. Araç lpg de kullanıldığından ısıl genleşme daha fazla yanlış ayar yüzünden sorun yaşıyorsunuz bence.

Bu ihtimali benzinde denedikten sonra karar vermek mantıklı değil mi sizlerde? Eğer benzinde tüketimim normal ise o zaman sorun %100 LPG diyemez miyiz? (Bujiler değiştikten sonra)

Aracınız
Civic FD6 2007

Hocam paylaştığınız bağlantıya göz attım bi yanlış subap ayarında ki motor sesi çok bariz belli ediyor fakat bende bu tarz hiç ses yok gayet sessiz ve güzel çalışıyor motor

Aracınız
Civic FB7 2015
Bu ihtimali benzinde denedikten sonra karar vermek mantıklı değil mi sizlerde? Eğer benzinde tüketimim normal ise o zaman sorun %100 LPG diyemez miyiz? (Bujiler değiştikten sonra)

Benzinde de denenebilir ama lpg tüketim fazlalığı benzinde aynı oranda olmayabilir. En doğrusu bujiyi değiştirdikten sonra aldığınız sonuçlar.

Merakla takipteyiz hocam

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@Volkan06 iyi bayramlar hocam. Öncelikle lpg olayinda acele etmeyin. Bujileriniz ve hava filtreniz değişmesi gerekiyorsa degistirin. Hava filtresinde ucuza kacmayin orjinal olmazsa mann marka orjinale yakin muaddil filtre kullanin. Subap ayarini guvendiginiz bir yerde tekrardan yaptirin. Sizin subap ayari olmamiş diye tahmin ediyorum. Lpg de nozul secimini yaptirmaniz sizi yakit olarak buna ilave daha da rahatlatacaktir. Lpg ayari en son yapilirsa tekrar tekrar ugrasmamis ve fazla para harcamamis olursunuz. bu arada benzinle deneme yapmak icin depoyu fulleyeceksiniz belirli bir yol yapip tekrardan dolduracaksiniz ve belki sonuc alamayacaksiniz. Bana kalirsa bu dedigim islemleri yaptirirsaniz kesin cozum olur diye dusunuyorum. Amacimiz zaten tasarruf. Elinizden geliyorsa kendiniz yapmayi deneyin. Parcalari servisten alarak kendiniz montajini yapin. ben size gerek subap ayarinda gerek lpg ayarinda yardimci olabilirim. bir zamanlar forumun en fazla yakanıydım. simdi aracim sakin kullanimda uzun yolda 6.5 litre sehir ici 10-11 litre arasinda tuketiyor. Oncesi 16-17 litreydi :)

Geri