Tünele Girince Multimedya Bozuluyor vs.

Aracınız
Selam arkadaşlar,

İzmir'de yaşıyorum. İş icabı manisaya gelip giderken sabuncubeli tünelinden her geçtiğimde ister radyoda olayım ister bluetooth ile telefondan müzik dinleyeyim ekranda bir alarm yazısı çıkıyor, fm radyoda belli bir kanala geçiyor. ses gidip gidip geliyor. Büyük ihtimalle felaket vs gibi durumlarda acil yayınlara otomatik geçme durumu var o özellik ama kapatamıyorum. af dab reg hepsini kapattım bana mısın demiyor. tünelden çıktıktan sonra bile eve gidene kadar devam ediyor. Ve garip tarafı bunu sadece bu tünelde yapıyor ne çevreyolu ne aydın tünelinde sorun yok.

Şimdi arkadaşlar başına böyle bi iş gelen var mı? Ayarlardan vs. neyi bulup kapatmam lazım?

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar, bunun sebebi GPS sinyalinin kaybolmasından dolayı navigasyon müzik sesini kesip uyarı veriyor. Sinyal kayboldu gibisinden çözümünü bende bulamadım. Aynı dert bende de var alıştım artık....

Aracınız
Civic FC5 2017
Yav aynı dert bende de var istanbuldayım beşiktaş tüneli vs. sürekli geçiyorum müzik sistemi kafayı yiyor bir dahada toparlamıyor

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Herkese merhaba. Aracım Mayıs 2018 exe eco civic. Araçta müzik dinlerken sinyal kesilecek bi tünele girdiğimde multimedya çalışmıyor komut işlemiyor ve müzik kesiliyor. Müziğin kesilmesi radyo modunda normal ama flash bellekten, bluetoothtan yada android auto dan çalan müziği kesmesi ve cihazın hiç bi şekilde tepki vermemesi çok garip. Servisi arasam getirin bakalım diyecek, götürsem kesin normal diyecek çünkü tünele giremeyeceğiz. Tünelden çıktıktan sonrada arıza durumu devam ediyor. Fotoğrafları ekledim, tünelde video çektim ama foruma yükleyemiyorum. Başına gelen yada bi fikri olan paylaşırsa sevinirim.
20190317_230414.jpeg20190317_230653.jpeg

Konu başlığı ile alakasız bi durum daha yaşadım bu gün. Her zamanki gibi iş yerime geldikten sonra aracı park ettim, bagajından eşyalarımı aldım ve kendi kendine kirleteceğini bildiğim için araçtan uzaklaştım. Aradan uzun bi süre geçtikten anahtarı odada unuttuğumun farkına varmadan aracı kullanmak için yanına gittiğimde tüm kapılar açıktı. Dikkatle kontrol ettim tüm kapılar olması gerektiği gibi kapalıydı. Anahtarı yanıma alıp bir kaç sefer kitledim açtım bu seferde sorunsuz çalıştı.

Dünde güneşli havada farları yaktı söndüremedim. Aracı p konumuna aldım yine söndüremedim. Bu gün far ile ilgili bi sorun yaşamadım. Araç 5bin km' de ve araca olan güvenim maalesef kırılıyor.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu hususları mutlaka servise ve Honda Türkiye'ye bildirin. Teybin tünelde kesilmesi ile ilgili daha öncede bir konu olduğunu hatırlıyorum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@tenekedentayyare Linkteki konuları incelediniz mi?

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Merhaba Arkadaşlar,
Bende de HB Sport var ve hergün sabuncubeli tünelinden küfür ederek geçiyorum
Benim anladığım problem GPS değil kesinlikle. Öyle olsa yeraltı otoparklarında da olurdu.
Ekte remi koydum.
Eğer FM radyo modunda ise ve bazı frekanslarda ALARM çıkıyor ki bu frekanslar emergency yayını olan frekanslar. Bu frekanslardaki ALARM mesajı 5 dk sonra kayboluyor multi media normal duruma dönüyor
Eğer FM radyo da ancak yayın olmayan frekansta ise ama ben o anda MP3-spotify seçersem bu durumda fm tuner boşta kalıp arka planda scan yapıp anonsu yakalayıp yine ALARM diyerek seti kitliyor. Arabayı kapat aç yapmadan set toparlamıyor bu durumda.
Servis menüsünde Trafic sinyali opsiyonu var ama OFF yapılamıyor sadece frekans test menüsü var.
Bence TA düzgün çalışmıyor, Ana menüdeki TA yı kapatınca ALARM mesajı çıkmamalıydı
Alternatif olarak PTY opsiyonu olsa onu kapatmalıyız ancak ben menülerde PTY opsiyonu göremedim, keza sevis menüsünde de göremedim.

Özetle bu konuya haftalardır kafa yoruyorum, RDS sinyallerini de tek tek aç-kapa yaptım ama henüz ilerleme yok.
Ya PTY opsiyonunu bulacağız ya servis menüden bir opsiyon bulacağız ve bu illetten kurtulacağız.

Bu arada bizim radyo uygulamamız SiriusXM diye üçüncü parti bir çözüm diye gördüm. Uydu radyo çözümü bu Türkiyede yok ama FM radyo uygulaması da onların sanırım.
Kullanma kitapçığında ne TA yı ne PTY y anlatıyor.
Konu ile ilgili yorumu olan varsa lütfen buraya yazın çözüm bulalım.

Not: Bu arada ben karayollarına da yazdım, alarm sinyalini kapatın diye cevap gelmedi. Her tünelde olmuyor bu sorun. ZAten tünel ilk açıldığı zamanlarda da sorun yoktu, spotify dinleyebiliyordum...

Ekli dosyalar

• 309a5dab-83a3-4761-ae67-7c960806bae7.jpg
    309a5dab-83a3-4761-ae67-7c960806bae7.jpg
    94.3 KB · Görüntüleme: 74

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben tünelden geçerken müziği kapatıyorum bitince geri açıyorum yoksa alarm başlıyor ve multimedya kafayı yiyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Konuya kalıcı bir çözüm bulmamız gerekli, bulursam yazacağım
BT senaryosunu deneyeceğim

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bu arada Karayollarına yazmıştım, bari ALARM - EMERGENCY modunu kapatın diye zira her tünelde olmuyor diye düşünüyordum
Gelen cevap aşağıda, bizim FW update gibi bir çözüm bulmamız gerekecek

...başvuruda, sürücünün Honda Civic marka aracının araç radyosunun Sabuncubeli Tüneli içerisindeyken kilitlendiğinin belirtildiği anlaşılmaktadır . Sabuncubeli Tüneli'nde sürücüler FM radyo yayınları ile hem sesli, hem de yazılı olarak bilgilendirilmekte ve uyarılmaktadır. FM radyo yayınlarında uyulması gereken uluslararası RDS/RBDS standardına göre, TA (Traffic Announcement) modu, yayınların önemli trafik bilgisi içerdiğini belirtir. Sabuncubeli Tüneli'ndeki radyo anonsları trafik bilgisi içerdiği için, tünel içi yayınların TA (Traffic Announcement) ile gönderilmesi gerekmektedir .

Araç radyolarının TA içerikli anons geldiğinde işletecekleri süreçler, marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Sürücüler araç radyolarının TA seçimini kapatarak, radyolarının yayınlard aki TA içeriğinden etkilenmemelerini sağlayabilmektedir. TA özelliği kapatılan bir radyo, TA içeren bir yayının ses, program servis ve radyo metni gibi özelliklerini kullanmaya devam eder . TA özelliği kapatılan bir radyo, yayın içerisindeki TA seçeneği işleme almamaktadır . Sabuncubeli Tünel Radyo Sisteminde tüm anonslar TA kodlu olarak gönderildiğinden anılan sorunun bazı marka/model araçlarda olduğu anlaşılmaktadır. Periyodik kontrollerde anılan durum göz önüne alınmış ve farklı model/marka araçlarda yapılan testlerde anılan sorunla karşılaşılmamıştır .İlgili konular hakkında gerekli hassasiyet gösterilmeye devam edilecektir.

Geri