VTEC SİLİNDİR KAPAK CONTASI

Aracınız
Civic HB 8. Jen.
selamlar 2002 model civic hb 1,6 otomatik vites aracım var. 211 bin km de. yaklaşık 120 bin km dir lpg de kullanılıyor. silindir kapağı yağ kaçırıyor. ustam silindir kapağını contasının değişmesi gerektiğini açılmışken subapları da değiştirmek gerektiğini söyledi. sizce subaplarda sorun yoksa yan sanayi subap kullanmak yerine orjinal subaplara dokunmadan devam etmek daha doğru olmaz mı? birde silindir kapağı takılırken sıkma tork değeri nedir bu konuda bilgisi olan var mı. kitapçık ta bir bilgiye ulaşamadım.

Aracınız
Conta değişecekse yetkili serviste yapılması tavsiye olunur. Ayrıca conta değişecekse performansa yönelik contalar vardı onlara da bakmalısın eğer kullanıcam bu arabayı dersen paraya kıy biraz. conta çok pahalı değil ama işçilik önemli tabi

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
selamlar 2002 model civic hb 1,6 otomatik vites aracım var. 211 bin km de. yaklaşık 120 bin km dir lpg de kullanılıyor. silindir kapağı yağ kaçırıyor. ustam silindir kapağını contasının değişmesi gerektiğini açılmışken subapları da değiştirmek gerektiğini söyledi. sizce subaplarda sorun yoksa yan sanayi subap kullanmak yerine orjinal subaplara dokunmadan devam etmek daha doğru olmaz mı? birde silindir kapağı takılırken sıkma tork değeri nedir bu konuda bilgisi olan var mı. kitapçık ta bir bilgiye ulaşamadım.
Merhaba, subap değişimi için, öncelikle kompresyon ve ölçüsel testler yapıldıktan sonra eğer kaçak varsa değişim düşünülebilir.
Yağ kaçağı için de, conta değişimi probleminizi çözebilir. Aşağıda sıkma torkları ile ilgili görseller ve değerler paylaşıyorum. Üstteki görsel, sökerken uymanız gereken sıralama, alttaki görsel ise sıkarken uymanız gereken sıralamadır. Ayrıca sıkarken önerilen tork değerine üç adımda ulaşılır. Bilgiler aşağıdaki gibidir ;

1. adım tork değeri: 20 Nm (2.0 kgf-cm, 14 ft. Lbs.)
2. adım tork değeri: 49 Nm (5.0 kgf-cm, 36 ft. Lbs.)
3. adım tork değeri: 67 Nm (6.8 kgf-cm, 49 ft. Lbs.)

Screenshot_20190402_183032.jpgScreenshot_20190402_183045.jpg

Geri