Civic FC5 RS Yağ benzin karışması var mı?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Evet 1.5lt turbo motorlarda ABD, Çin ve Kanada’da yağa benzin karışma durumu mevcut. Motor aynı motor. Bunu onlarda olduğunu görmem de bobistheoilguy forumuydu. Adamlar yağ değişimi için genelde yağ analizi yaptırıyor ve ona göre bir yol izliyorlar.

Bu motordaki yağa benzin karışması durumu kış aylarında kısa mesafeli sürüşleri yapanlarda tolere edilebilir sınırın üzerinde oluyor yanılmıyorsam >%5. 0w20 yağ kullanan ve üzerine de benzinle iyice inceltilmiş bu yağ sürücüleri tedirgin ettiğinden iade ve değişim yapanlar mevcuttu özellikle Çin’de. Bu konuda turbo gibi kritik parçaların zarar gördüğü bu zararın da ne zaman nüksedeceğinin bilinmediği (garanti kapsamına girip girmeyeceğini bilmiyorum) ve bunun zararlı olduğu belirtiliyor, genel olarak endişeler turbo üzerinden ilerliyordu.

Yağ analizi yapan yerlerden biri eskiden Beşiktaş ve karaköydeydi ben BMW için oraya gitmiştim 2015 te. Şu anda bakmak lazım nerelerde var...

Aracınız
Civic FC5 2018
Koku konusunu bilemiyorum ama yağa benzin karışma konusu bilinen bir konu. Genelde araç soğukken meydana gelir ve sıcakken de benzin buharlaşır. Bu yüzden termostat tam açılma sıcaklığını son zamanlarda 90-95 arasına çekiyoruz ki daha çabuk ısınsın ve 90 altına soğuk havalarda düşmesin ki benzin/dizel daha çabuk buharlaşsın

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
tek marşla 40-50km mesafe gibi yada daha uzun yol yaptığınızda yağ karterindeki yağa karışan benzin yüksek sıcaklığın etkisi ile buharlaşıyormuş. Yağ seviyesini takip edin motor yağı içerisindeki az miktarda benzin ile sıkıntı yaratmaz ama yağ seviyesi çok yükselirse durum ciddi demektir. Genelde kısa mesafe kullanıyorum tek marş 8-10km gibi ve benim yağ seviyesi yükselmiyor.

Geri