0 arac su eksiltirmi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Güzel bir konu ve bilgi paylaşımı olmuş :eek:k:

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Valla baya bilgisi olan arkadaslar varmış.. Benim bildiğim sadece 10yıl no problem.. :)

F3111 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Merhaba, aslında 2 arkadaşımız da doğru yazmış bazı eksiklikler ile. Sistem kapalı ve sizin dediğiniz gibi basınçlı tahliye ile. Kapakta da sistem basıncı yazıyor olması lazım. Ancak antifreez eğer su ile tepkimeye girmez ise işini tam olarak yapmaz. Bu konuda çeşitli kaynaklar mevcut. Aşağıda hondanın tip 2 orijinal antifreez i mevcut ve part numarası ve su karışımı olduğu bellidir. Yine bu konuda forumda aratır iseniz bayiler ile olan konu hakkındaki mailimi paylaşmıştım. Diğer yandan antifreez in soğukta donmaması dışında yazın hararet yapmaması ve sistem içinde kireç oluşumundan da koruması gibi etkileri de vardır. Ancak 3 veya 4 sene sonra bu koruyucu etkileri sağlaması maalesef mümkün olmuyor. Aracınız uzun yıllar dostunuz olacak ise 3 - 4 senede / 100 bin km de sistemi korumak adına değiştirmekte fayda vardır. Aynı sıvı 10 yıl sonra yine donma noktasını korusa da iç dolaşımı ve motoru korumaz.

Asıl soruya gelirsek genleşme tankını maximuma getirin 3 yıl sonra ancak minimuma gelir. Onu da kısa vadede gözle fark edemezsiniz derim.

Ama yine de siz motoru açtıkça seviyeye bakın ve zamanı gelince silikatsiz mavi ( organik olmayan) bir antifreez ile değiştirin.

Fc5 te kırmızı olabilir bakmak lazım yanlış olmasın.

a0f64f956f58a442a2737c9b30ea52cb.jpg

HTC One_M8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Bu arada başımıza gelen bir olaydan bahsedeyim. Adana'da oturan bir arkadaş iş sebebiyle Ankara ya taşındı. Kış gelirken uyardım bak burası Adana'ya benzemez soğuktan sabah arabayı 2 ye ortadan ayrılmış bulursun dedim. Aklına hemen antifreez geldi ve elinden geldiği için kendim değiştiririm dedi. Bizimki sistemi boşaltıyor hatta marşa basıp stop ederek motoru da boşaltıyor ve saf su ile antifreez i karıştırıp sistemin havasını alarak tamamlıyor. Bu arada araç 10 yaşında Peugeot 308. Aradan yarım saat sonra arabanın altına bir bakıyor ve her yer su. Bir bakıyor tüm hortumlar çatlamış. Sebep mi. Sebep 10 sene içinde birleşim noktaları ve ince hortumlar tortu ve kireçlenme nedeni ile genleşiyor. Yeni antifreez ile tepkimeye giren kireçler çözülüyor ve kirecin kapattığı delik, birleşme boşluğu, genleşip sertleşme yapan hortumun birden çözülmesi sistemi dağıtıyor. Sonuç mu? Tüm soğutma hortum ve boruları değişiyor. Özetle Adana'da da olsanız, Sivas'ta da olsanız antifreez kullanın. Saygılar.

Arkadaşlar bu konuyu açarken bu kadar bilgi paylaşımı olacağını düşünmemiştim sağolun. Bu arada servise aracı 1000 bakımına götürürken oradaki personele söylediğimde bana inanılmaz bir cevap verdi. Dediğine göre araç lpg li olduğu için çabuk ısınması için kışın sıvıyı düşük tutuyorlarmış. Bende dayanamadım sakın radyatör suyu satabilmek için bunu yapıyor olmayasınız dedim. Ve verdiği cevap inanılmazdı 10000 bakımı listesinde fiyata dahil edilmiştir.anlayacağınız araçdaki suyun azlığı bana 1 litre radyatör suyu satabilmek içinmiş. Bazı Honda bayileri gerçekten çok garip

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Arkadaşlar bu konuyu açarken bu kadar bilgi paylaşımı olacağını düşünmemiştim sağolun. Bu arada servise aracı 1000 bakımına götürürken oradaki personele söylediğimde bana inanılmaz bir cevap verdi. Dediğine göre araç lpg li olduğu için çabuk ısınması için kışın sıvıyı düşük tutuyorlarmış. Bende dayanamadım sakın radyatör suyu satabilmek için bunu yapıyor olmayasınız dedim. Ve verdiği cevap inanılmazdı 10000 bakımı listesinde fiyata dahil edilmiştir.anlayacağınız araçdaki suyun azlığı bana 1 litre radyatör suyu satabilmek içinmiş. Bazı Honda bayileri gerçekten çok garip
Bilimden uzak bir cevap olmuş. Bir seviye vardır o seviyede konulur. Saçmalamışlar resmen. Giderken seviyesinde ek yapın ve fotoğraf çekin. Servis çıkışında aynı saçma cevabı verebilecek mi bakalım. Ya sistem basınçlı ve tahliye basıncı yetmiyor atıyor de ya da bu halta çare bulamadılar ama sebebi şu de.

carlos

0
Aracınız
Şunu sormak istiyorum bu araçlarda su seviyesi çok düşük olduğunda gösterge panelinde uyarı vermiyor mu? Çoğu araçta bu uyarı sitemi var

carlos. ...Samsung note 4. ...

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Şunu sormak istiyorum bu araçlarda su seviyesi çok düşük olduğunda gösterge panelinde uyarı vermiyor mu? Çoğu araçta bu uyarı sitemi var

carlos. ...Samsung note 4. ...
Fc5 i bilmiyorum ama şimdiye kadar olan civic lerde olmadı. Hararet göstergesi o yüzden de işe yarıyor.

Geri