0 km araç ta rodaj nasıl olmalıdır?

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Ben aracımı 0 km almadım fakat rodaj yapılmıyor diye biliyorum ben. 1000 km bakımına falan da gerek yok bu durumda.

Hyundai i20 de bile rodaj diye birşey yoktu civiclerde de olmaması lazım bu durumda.

Aracınız
Civic FC5 2018
20 gün oldu alalı abi dedi keyfine bak istediğin gibi sur ister gaz ister fuel oil de.arkadasin dediği gibi yıl 2019 rodaj modaj kalmadı keyifli sürüşler

Ben aracımı 0 km almadım fakat rodaj yapılmıyor diye biliyorum ben. 1000 km bakımına falan da gerek yok bu durumda.

Hyundai i20 de bile rodaj diye birşey yoktu civiclerde de olmaması lazım bu durumda.
Eyvallah sağolasın kardeşim.servise bağlandım ve sordum.rodaj yok,ister lpg ister benzin takil kafana göre,yok basayimda motor açılsın,yok az yaksın, vs vs konuları kafaniza takmayin..ama ilk 1000km de bakima gelin ücretsiz.dedi

Redmi Note 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cag

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Kullanım kitapçığında gerekli bilgiler verilmiş. Çok fazla yanlış bilgi var lütfen emin olmadığınız şeyleri yazmayın. İlk 1500 km düşük devir kullanın. Daha sonra daha yüksek ve devir bandının her noktasını kullanacak şekilde gidin. Motorlar el yapımı olmadığı sürece rodaj yapılması gereklidir artık todaj yok diye birşey yok kesinlikle vardır. Ben aldım motoru açtım diyen arkadaşlar daha aramanız çok yeni sıkıntı olmuşsa uzun zaman ve km sonra çıkmaya başlar 200 300 bin geçince

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Kullanım kitapçığında gerekli bilgiler verilmiş. Çok fazla yanlış bilgi var lütfen emin olmadığınız şeyleri yazmayın. İlk 1500 km düşük devir kullanın. Daha sonra daha yüksek ve devir bandının her noktasını kullanacak şekilde gidin. Motorlar el yapımı olmadığı sürece rodaj yapılması gereklidir artık todaj yok diye birşey yok kesinlikle vardır. Ben aldım motoru açtım diyen arkadaşlar daha aramanız çok yeni sıkıntı olmuşsa uzun zaman ve km sonra çıkmaya başlar 200 300 bin geçince

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
En büyük hatamiz zaten hep kulaktan dolma laflara itimat etmek....
Adamlar kılavuz koymuşlar , 1kere bile bakmadan atıp tutmak adet haline gelmiş
Eyvallah cag kardeş....

Redmi Note 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

zero

0
"Kulaktan dolmalar, atıp tutmalar, ben yaptım oldu.."lar hemen devreye girmiş. Her zaman olduğu gibi :) Mantık yürütmeye de gerek yok zaten...
Hele de şu "servise sordum"lar... "Servisteki usta dedi ki"lere ise özellikle garezim var! Tenzih ederim, işinin hakkını veren ustalara saygım sonsuz (işini iyi ve dürüstçe yapan herkese olduğu gibi) Ama servisteki ustaların içinde, bilgi ve tecrübe ile konuşanların, dürüst davrananların oranı? Servis dediğin hem bizi, hem de çalışanlarını istismar etmek için çalışıyor zaten... Usta dediğin de aldığı düşük ücretten şikayetçi, mesainin bitmesi için "he he..." deyip geçiştiren, ilk fırsatta da servisten kurtulup kendi dükkanını açma hayalindeki kişi... Değil mi? Hatta -yer yer hasetle baktığı- araba da zaten kendinin değil. Size duymak istediğiniz her türlü cevabı verecektir. Denemesi bedava: konunun rodaj olması şart değil, belirlediğimiz herhangi bir konuda; 30 ayrı servise gidip 30 ayrı arkadaş danışalım; En az 10 tane farklı cevap gelir mi gelmez mi? Siz söyleyin.
Gelelim rodaj konusuna: Evet, günümüzde motorun içindeki parçalar bilgisayarlar ile CNC gibi yüksek teknolojilerle, daha küçük hata payları ile üretiliyor. Ama icabında mikron oranında töleransları olan, birbirine sürtünerek çalışan yüzlerce parçadan bahsediyoruz! Elbette ki hata oranı 0 değil. Bu fiyata mükemmel olabilir mi bizim motorlar? Mükemmel olsa bu fiyata sahip olabilir miydik? Bu hatalar rodaj ile düzgün bir şekilde eşitlenmelidir. Bu durum günümüzde üretilenler de dahil "tüm motorlar için" böyledir. Bu söylediğim de "yüksek teknoloji sırrı" falan da değildir; bu bilinir, aramızda mekanik mühendisleri de vardır, onlar teknik açıklamasını yapabilir.
Lütfen az sonra bir arkadaşım "Ben arabayı acenteden alır almaz otoyola çıktım, 7000 devirden aşağı inmedim, 220 bastım, hiçbir şey olmadı..." kavlinden devam etmesin. Tabii ki o araç hiçbir aksilik olmadan o hızlarda gidecektir. Rodaj, aracın ilerleyen yaşları için, motorun genel sağlığı için yapılan bir işlemdir...
Benzin kullanımını niye tavsiye ettim arkadaşıma? Çünkü benzin, LPGye göre çok çok daha yağlı bir yakıt tipidir. Hem de yağlamaya ihtiyacın en yüksek olduğu bu süreçte. Bence gayet mantıklı...

Aracınız
Civic FC5 2019
Ben aracımı alalı 1 ay felan oldu bayii bana benzin de kullan gibi birşey demedi bende LPG ye devam ediyorum aldıktan sonra da uzun yolda 150 ye kadar da bastım LPG de şimdilik bir sıkıntı görmedim puan ki km de 2900 km de felan uzun yolda sabit 110-130 arasında (fabrika LPG ki bu arada). 1 depo LPG ile 410 km yaptım LPG de 3.29 dan aldım ortalama 0.25 kuruş gibi birşey yakmış oluyor bilgi vermek istedim yakıtı merak edenlere

Geri