1.6 i-vtec atmosferik motor ile uzun yola gitmek !

Günümüzde atmosferik motor kullanan az sayıda marka kaldı bunlardan biride ülkemizde çok satan honda 1.6 atmosferik motoru sizin bu motor ile uzun yol tecrübeleriniz nasıldı ?

vtec kicked in yo !!!

Aracınız
Civic FC5 2018
Günümüzde atmosferik motor kullanan az sayıda marka kaldı bunlardan biride ülkemizde çok satan honda 1.6 atmosferik motoru sizin bu motor ile uzun yol tecrübeleriniz nasıldı ?

vtec kicked in yo !!!
yalovada ikamet ediyorum Karadeniz liyim ,yılda 2-3 kez memlekete gidiyorum .genelde fb7 LPG den gayet memnundum konfor ekonomi vs sadece 160 ve üzeri fren mesafesi ve viraj yol tutuşu zayıf geliyordu ona göre temkinli gidip geliyorum ,harici herhangi bir sorunum yok tr .şartlarında en uygun motor bence sürekli uzun yol yapan için dizel ve 2.0 motorlar olabilir ama normal şartlarda 1.6 ideal bence atmosferik motor arıza kaynağı ve yakıt olarak hele birde japon grubu ise arkana bakma LPG ile uyumlu çoğu LPG takmak istemez isen yakıtta yorabilir.

FC5_CVT

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

vtec kicked in yo !!!

Şehirler arası yollar da ani hızlanmalar da biraz güçsüz kalıyor onun haricinde sıkıntı olmuyor.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018

vtec kicked in yo !!!
1700 km lik van denizli yolculuğu yaptım...ilk gün 1100 km gittim ve araç deyim yerindeyse ağzına kadar doluydu..ben eşim ve çoçukta vardı...hiç sorun yaşamadım...ve 21 kuruş yaktı...2013 fb7 Aracım...bazen yokuşlarda biraz zorlandı onun haricinde mükemmel.yorgunluk hissi vermemesi ve dayak yemiş gibi hissetmemek ayrı güzel...Bence güzel bi motor ve şanzuman a sahip...aman nazar etmeyelim... :)

HONDAŞK 'tır....

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sürekli uzun yoldayım, spesifik olarak merak ettiğiniz birşey varsa anlatabilirim, kabaca basıyon gidiyo işte :)

Biraz samimi ve espirili yorum yapayım kendimce :cool:
Elmadağ yokuşunda sollamaya yeltenen turbolu araçlara tüpün vanasını açtığımı gösteriyorum bol bol (ama apaçilik yok, efendi efendi geçemiyorlar, düz yola gelince yol veriyorum) :p
Adana'ya gidenler bilir, otobandaki meşhur tekir yokuşunu bitimine doğru milletin 60-70lere düştüğü yerde 2. viteste 95-100 civarı 6000 devirde vtec çığlıkları ile çok çıktım, o turbolulara sol şeritten çekilin tüplü geliyo diye bol bol selektör attım (en komiği geçen yıl siyah bir transporter vardı, adam deli yardırmaya çalışıyordu ama 80lerde falan kaldı hızı, bildiğin tampon tampona kendini diğer bütün araçları solladıktan sonra sağa attı, kesin manyak bu derdi nedir böyle demişlerdir bana :ROFLMAO:), düzlüğe gelince hepsine yol verdim tabi :p

Genel olarak otomatik kullandığım için zaten çekişten düştümü gaza biraz yüklenince hemen vites küçültüyo kendine geliyo. Yani sürücüye pilotaj ve gaz dışında çok iş düşmüyor.
Ama eski alışkanlıktan elim sürekli vitese gidiyor, nerdeyse 7 yıldır hiç manuel kullanmadım ama sağ el hep farkettiğimde vitesin üstünde duruyo nedense (Çözemedim bu sorunu cidden :LOL:)
Bi de bendeki FD6 dream versiyon, cruise yok ama ayağımı gaz pedalın sağ kenarına yaslıyorum, araç hep tatlı tatlı hızlanarak gidiyor. Bu konuda alttan yükselen gaz pedalı gerçekten harika, FB7lerde muhtemelen zamanla yumuşaklığını kaybettiği ve maliyet unsurundan dolayı kaldırdılar ama bence olması gereken bir özellik.
Son olarak gerçekten çoğunlukla yolda kötü değilse bi zaman sonra sadece direksiyonla uğraşmaktan uykum geliyo, arabanın tatlı salınımı da 3-4 saat kesintisiz gidersem artık nini gibi gelmeye başlıyor, zaten gece de bu yüzden uzun yola çıkmıyorum :ROFLMAO:

vtec kicked in yo !!!
Bodrumdan kahramanmaraş'a sadece yemek ve tuvalet ihtiyacı için durdum 140 150 banamısın demedi masallah vw bora ve 1.8 t passata bindim onlardan gönüllü gittim

WAS-LX1A cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Eskişehirden çıkıp artvine kadar tek seferde gittim 8 gün boyunca yayla yayla gezdim ve toplan 5250 civarı yol yaptım. Araba yakıt olarak uzun yolda ihya etti. Nice övünen motorları toz duman ettik 2012 lpgli fb7 ciğimle. Sıcak asfaltta uzun yol yaparsanız çok uyku yapıyor fazla rahat :p:p

Çoğu zaman uzun yol yaparım. Ankara- Sakarya, Ankara- Adıyaman , Ankara - Trabzon vs. fc5 sahibi olarak kesinlikle ölü gibi diyebilirim. His yok arabada. Hızlanayım da araba geçeyim falan zaten unutuyoruz o işi. Ara hızlanma diye bir şey yok. Araba bağırıyor ama neden bağırıyor anlamazsın. O bağırmaya arabanın 180 i vurması lazım ama bakarsın araba 110 la falan gidiyor. Şimdi kesin yok efendim arabayı öldürdün diyenler olacaktır. Atmosferik arabadan ne bekliyorsun diyenler olacaktır. Şu yazdıklarımın hepsi herkesin arabasında var ama bunu kabul etmek zor.

Güzel yanları yok mu? Tabiki var. Konforlu araba mesela hız yapmadan gevrek gevrek gideyim dersen hiç bir sıkıntı yok. Az yakıyor giderken hızı hissettirmiyor.

Diğer kötü özelliği de yol sesi. Lastik içeride gidiyorsun mesela. Ben ses sistemi olduğu için baskılıyorum bir şekilde.

Aracınız
Civic FB7 2012
Çoğu zaman uzun yol yaparım. Ankara- Sakarya, Ankara- Adıyaman , Ankara - Trabzon vs. fc5 sahibi olarak kesinlikle ölü gibi diyebilirim. His yok arabada. Hızlanayım da araba geçeyim falan zaten unutuyoruz o işi. Ara hızlanma diye bir şey yok. Araba bağırıyor ama neden bağırıyor anlamazsın. O bağırmaya arabanın 180 i vurması lazım ama bakarsın araba 110 la falan gidiyor. Şimdi kesin yok efendim arabayı öldürdün diyenler olacaktır. Atmosferik arabadan ne bekliyorsun diyenler olacaktır. Şu yazdıklarımın hepsi herkesin arabasında var ama bunu kabul etmek zor.

Güzel yanları yok mu? Tabiki var. Konforlu araba mesela hız yapmadan gevrek gevrek gideyim dersen hiç bir sıkıntı yok. Az yakıyor giderken hızı hissettirmiyor.

Diğer kötü özelliği de yol sesi. Lastik içeride gidiyorsun mesela. Ben ses sistemi olduğu için baskılıyorum bir şekilde.
Şuan 1.6 atmosferik motor üreten ve ülkemiz piyasasında olan en az 10 marka ve yaklaşık 30 model var. Bunların içinde yaklaşık 14-15 tane değişik motor var ve sadece toyotanın 132 hp motoru hariç (ki alman ve amerikan sevdalıları bu araca hantal der) hepsine kafa tutar. Arkadaşımda fc5 var evet hızlanması yavaş ama uzun yolda yeni focusu bildiğin ezdi. İkiside de otomatik.

Fc5 e otomatiğe bindim gayet başarılı atmosferik motorlara göre arac alırken bence ne istediğimizi bilmeliyiz arac birden hızlanmasını istiyorsan turbolu yüksek hızda giderim diyorsan 2.0 turbolu bişeyler bakın sürekli uzun yol yapan biri atmosferik zaten kullanmamalı

WAS-LX1A cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri