13 litre benzin tüketimi

Aracınız
Civic FB7 2014
açıkçası işin aslı şu önceki yıllarda lpg fiyatı günümüze nazaran daha düşük olduğu için (atmosferik civic otomatik FB7 ler için konuşuyorum) aracım az yakıyor diye düşünüyordum fakat litre bazında baktığımızda civic atmosferik en fazla yakan C segmenti diye biliyorum, yaza doğru araç piyasası netleşirse en kısa zamanda satmayı düşünüyorum.

2020 1.5 otomatik aracim 18bin km oldu. Yakıt ortalamasini hiç sıfırlamadım, istanbulda yaşıyorum ama sürekli çok yoğun trafikte kullanmıyorum. Ortalama 7.7 lt. Pek sakin kullandığım söylenemez.

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2019
2020 1.5 otomatik aracim 18bin km oldu. Yakıt ortalamasini hiç sıfırlamadım, istanbulda yaşıyorum ama sürekli çok yoğun trafikte kullanmıyorum. Ortalama 7.7 lt. Pek sakin kullandığım söylenemez.

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bunlar çok iyi değerler bende ilk fırsatta turboya geçmek istiyorum. 20 litre ortalama görünce gerçekten psikolojim bozuluyor:)

Aracınız
Civic FB7 2013
şeytan dürtmüyor değil hani 1.4 tsi golf al diye :) en azından basmayınca yakmıyor tsi ler , çevremde kim varsa sakin kullanan ş.içi 7 8 litre bandında geziyor

2004 ten itibaren 10 seneden fazla VTI, ies ve is olmak üzere Honda'nın farklı modellerini kullandım fanatikliğini de sonuna kadar yaptım
ama yanlış anlaşılmasın marka fanatikliği yapacak yaşları da çoktan geçtik. Artık hangi araç beni ekonomik, performans, güvenlik, donanım ve konfor olarak tatmin ediyorsa o aracı alıyorum.

Bundan önce 1.6 TDI Leon kullanıyordum. Şehir içinde dur kalk köprü trafiğinde 7 litreyi ve uzun yolda da tabiri caizse kırbaçlaya kırbaçlaya kullanmama rağmen 6,5 litreyi hiç geçmedim.
Konfor, tokluk ve performans da cabası. Sonra HB küçük gelmeye başladı aile olarak sığamadık km de yükselmişti ve sedan arayışına girdim.
Bmw e90 alacaktım ama 11-12 litre sarfiyatı görünce biraz uzak durdum ve Civic anılarım depreşti. Keşke üstüne 30-40 daha koyup o zaman 184 lük bir 320D alsaydım.

Tabi arada uzunca bir süre dizel veya tsi kullandığım için ve benzin fiyatlarını takip etmediğim için benzinli civic aldım ama şu 2-3 ayda canım ciddi anlamda sıkılmaya başladı.
1,6 orta sınıf bir aracı kullanıp ekranda 2,5 suv yakıt verileri görüyoruz.

Düşük km sedan dizel veya makul bir 1.4 Tsi düşerse değişmek de istiyorum. Bu duyguyu giden ve az yakan bir araçtan inip gitmeyen ve çok yakan bir araca binenler anlar.

Bunun dışında Honda, Toyota ve hatta Mazda'nın problemsizliği ile yarışacak başka bir marka yok diyebilirim ama problemsiz olacak diye bakıma ve tamire vereceğim parayı muadillerinin 2 katı fazla yakıta vermek de çok mantıklı gelmiyor artık.

Aracınız
Civic FC5 2019
Daha bir kaç ay önce yakmıyor diye övündüğümüz Honda şimdi çok yakıyor diye hepimiz serzenişte bulunmaya başladık. Honda LPG uygunken az yakiyormus gerçekten de. Ben ekranda 19 litre ortalama görünce psikolojim bozuluyor. 1.0 TSI golf bakıyorum ne zamandır ama onlarda da fiyat çok uçuk maalesef.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Valla hocam gidipte yaksa tüh demem ama her sollamaya çıkacakken acaba geçer mi, karşıdan araç gelene kadar sollar mıyım, rampada çok bağırır mı diye düşünmekten yoruldum. Tamam sorunsuz araç ama performansa göre yakıtı bence başlı başına büyük bir sorun zaten.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
2019 rs var 17 binde kısa mesafe kullanıyorum 3 - 5 km ortalama tek yön 12.5 - 12 veya 11.5 oluyor kışın yazın daha aşağıda venzin aldığımda km 1.34 kuruş yakmış

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Burada yazılanlara göre atmosferik Honda motorunun çok yaktığı ve verimsiz olduğu aşikar.

Yukarıda gördüğüm için yazıyorum. Sorunsuzluk vb. etmenleri de işin içine katarak hesap yapıyorsanız eğer yıllık yaptığınız mesafeyi de hesabın içine katın. Günümüz şartlarında 7,7 litre ortalaması olan araç kilometre başına yaklaşık 1 TL tüketiyor demektir. Bu da senede 10 bin km biniyorsanız senede 10 bin TL yakıta vermeniz anlamına gelir. 15 bin km için 15 bin TL, 20 bin km için 20 bin TL gibi.. Hesap basit işte yıllık kilometrenizle çarpın :) 12-13 litre yakan otomobil ise şu an yaklaşık 1,75 TL tüketiyor kilometre başına. Bu da her 10 bin kilometrede bir 7500 TL fazla yakıt masrafı demek. Benim gibi senede 30 bin kilometreye yakın yapıyorsanız bu fark 20 bin TL'yi geçecektir. Kararınızı buna göre verin demek için yazdım sadece.

Ben 2018 HB Sport Plus kullanıyorum. 79 bin km oldu. Yakıt ortalamam 7,6 lt/100km. Çok yüksek hızlardan kaçınmam, şehir dışı yolculuklarda illa hız limitini görürüm. Ama aracı verimli kullanırım. Dip gaz çıkmam yüksek hızlara. Yedire yedire çıkarım. Zırt pırt gereksiz fren yapmam uzun yolda. Aracın ivmesini düşürmek istemem. Onun dışında yoğun trafikte her gün 1,5 saat geçiriyorum İstanbul içinde. Ve çok dik yokuşları olan Sarıyer'in tepelerinde oturuyorum. Bence bu motorun yakıt verimliliği şahane. Aklında soru işareti olanlara samimiyetle tavsiye ederim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Burada yazılanlara göre atmosferik Honda motorunun çok yaktığı ve verimsiz olduğu aşikar.

Yukarıda gördüğüm için yazıyorum. Sorunsuzluk vb. etmenleri de işin içine katarak hesap yapıyorsanız eğer yıllık yaptığınız mesafeyi de hesabın içine katın. Günümüz şartlarında 7,7 litre ortalaması olan araç kilometre başına yaklaşık 1 TL tüketiyor demektir. Bu da senede 10 bin km biniyorsanız senede 10 bin TL yakıta vermeniz anlamına gelir. 15 bin km için 15 bin TL, 20 bin km için 20 bin TL gibi.. Hesap basit işte yıllık kilometrenizle çarpın :) 12-13 litre yakan otomobil ise şu an yaklaşık 1,75 TL tüketiyor kilometre başına. Bu da her 10 bin kilometrede bir 7500 TL fazla yakıt masrafı demek. Benim gibi senede 30 bin kilometreye yakın yapıyorsanız bu fark 20 bin TL'yi geçecektir. Kararınızı buna göre verin demek için yazdım sadece.

Ben 2018 HB Sport Plus kullanıyorum. 79 bin km oldu. Yakıt ortalamam 7,6 lt/100km. Çok yüksek hızlardan kaçınmam, şehir dışı yolculuklarda illa hız limitini görürüm. Ama aracı verimli kullanırım. Dip gaz çıkmam yüksek hızlara. Yedire yedire çıkarım. Zırt pırt gereksiz fren yapmam uzun yolda. Aracın ivmesini düşürmek istemem. Onun dışında yoğun trafikte her gün 1,5 saat geçiriyorum İstanbul içinde. Ve çok dik yokuşları olan Sarıyer'in tepelerinde oturuyorum. Bence bu motorun yakıt verimliliği şahane. Aklında soru işareti olanlara samimiyetle tavsiye ederim.
Yeni motorda mı aynı verimlilikte acaba? Uzun süre deneyimleyen var mı? Bende turbo motordan yanayım, bari keyif alıyoruz. Daha önce benzinli golf bindim çok keyif aldım aslında. Uzun yolda 120 kmlerde 5 litre şehir içi (Elazığ) 7-8 litre yakardım.

Geri