Civic FC5 2-3 ay soğuk havada kullanılmayacak araca bakım

Aracınız
Civic FC5 2018
@heacker ;
Ahmet hocam yapılması gerekenleri belirtmiş.
Emin olmamakla birlikte dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var;

Uzun süre kullanılmayacağı zaman eski araçlarda akünün sökülüp uygun ortamda saklanması gerekiyordu.

Yeni araçlarda akü bağlantılarının sökülmesinin sakıncaları olduğuyla ilgili bir şeyler okumuştum. Sakınca derken aracın yeniden çalıştırılması veya başka şeyler için yetkili servise gitmesi gerekebilir. Bu durum her yeni araç için geçerli olmayabilir.
Bu hususu netleştirmek için bir kaç farklı yetkili servisten bilgi almanızı öneriyorum.

Bir de aracınızı kullanmaya başlayacağınız zaman yağ değişim vakti gelmiş olacaksa önce yağı değiştirip sonra motoru çalıştırınız. Yağ değişim vakti gelmiş olmayacaksa;
Yağ boşaltmayı biliyorsanız alttan tapayı açıp bir kaba bir miktar boşaltıp yeni tapa ile deliği kapatıp kaba aldığınız yağı üstten ilave edip ondan sonra marşa basarsanız motorda oluşacak aşınmaları azaltmış olursunuz.
Bu işlemi yaparsanız tapayı doğru takmış olduğunuzdan emin olun. Yağ haberiniz olmadan boşalırsa ilk çalıştırmadaki aşınmaları azaltayım derken motor kullanılamaz hale gelebilir ALLAH korusun.
Açıkcası basit gibi görünen fakat karmaşık bir konunun içinde buldum kendimi. Aküyü sökeyim mi sökmeyeyim mi ? Takoza gerek var mi yok mu ? Kış bazı aylarda aracı otoparktan cikartamam cunku her taraf kar, kislik lastiklerle 1 metre gitmez, oldugu yerde calistirsam bir faydasi olur mu. Babalar dert düştüm an itibariyle.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Akü sökme ve takoz işi sizi mutlak anlamda arabasızlığa mahkum edecektir. Şahsen böyle bir riski almazdım olduya birşey yapmak istediniz hayda akü komple yok . Yani iki ay boyunca bir garajda terketmeye nasıl vicdanınız el verecek güzelim arabayı. Hafta bir gün hiç olmazsa 10 dakıka rölantide çalışsın bir sorun olmayacaktır.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

akif

0
Aracınız
Hocam hafta da bir olmasa da iki haftada bir çalıştırıp motor ısınana kadar bekleyin. Lastikler içinde, garajda bir ileri bir geri yapın hareket etmiş olsun bir sıkıntı olmaz.

Aracınız
Civic FB7 2013
Açıkcası basit gibi görünen fakat karmaşık bir konunun içinde buldum kendimi. Aküyü sökeyim mi sökmeyeyim mi ? Takoza gerek var mi yok mu ? Kış bazı aylarda aracı otoparktan cikartamam cunku her taraf kar, kislik lastiklerle 1 metre gitmez, oldugu yerde calistirsam bir faydasi olur mu. Babalar dert düştüm an itibariyle.

Arkadaşlar iyi niyetlerle tavsiye yazmışlar fakat 10-15 günde bir olduğu yerde marşa basıp ısınana kadar çalıştırmanız yeterli.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@heacker siz aracınızı ara ara gidip görebilir misiniz? Ona göre yorum yapalım.
> İlk aracınız ve sıfır olduğu için baya hassasiyetiniz var.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet hergün gorme imkanım var, endişelerim konusunda haklısınız
> O zaman güncelleme yapalım. Ben başta aracı bırakıp hiç görmeyeceksiniz diye yorum yazmıştım.
> Teker havalarını 40 psı yapın otaparka park edin.
> 15-20 günde bir aracın yanına gidip 5-10 dakika çalıştırın.
> Park yerinide değiştirmeniz bence yeterli olur.
> Böylelikle sizide fazla yormamış oluruz. ;)

S

Silinen üye 20336

Guest
> O zaman güncelleme yapalım. Ben başta aracı bırakıp hiç görmeyeceksiniz diye yorum yazmıştım.
+1 ???

Aracınız
Civic FC5 2018
çok teşekkür ederim sağolun

Geri