2005 civic direksiyon tıkırtı sesi?

Gknxxx

0
Merhaba,
2005 model civic sahibiyim,
bozuk yollarda dreksiyon sanki ön takım kopup gidecekmişçesine takırtı tıkırtı yapıyor. Araç çalışmaz halde iken dreksiyonu hafiften salladigimda ise sanki bir boşluk varmışcasına bir miktar tıkırtı sesi duyuluyor aracın içinden.
Şimdiye kadar okuyup araştırdıklarımdan sorunun dreksiyon kutusu olduğu anlaşılıyor.
Konuyla ilgili daha önce başına gelen ve güncel çözüm önerisi olan arkadaşlardan bilgi paylaşımlarını bekliyorum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Vtec 2 lerde zamanla oluyor. Boşluk olunca alttan sıkma yaparak gideriliyor. Fakat çok sıkmamalı. Direksiyon çok sertleşir. Bozuk yollarda hafif tıkırtı oluyor. Devamında yine gelişiyor. Tekrar sıkıyorlar. Böyle takip ediyorum. Direksiyon kutusunu açmayı pek önermiyorlar. Glesyağ sürenlerde var. Ama hepsi geçici. Orjinal ise çok pahalı. Benim kutu en iyisinden yan sanayi imiş.
+ Ses için tornada plastik aparat yaptıranlar var. Kimi memnun kimi değil. İyi araştırmak lazım!

Birde alt takımda bir sorun varsa oradan da ses yapar.

Bunla ilgili bir konu var onada bakabilirsiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Gknxxx

0
Alt takımları kontrol ettirdim, sıkıntı yok,salıncak burcları değişti ses bir nebze azaldı gibi ama bozuk asfaltta veya stabilize yolda sanki ön takım yerinden kopacak gibi ses geliyor. Dün dreksiyonu iceriden hafif salladığımda mafsaldan mı geldigini anlamadığım hafif bi tıkırtı daha kesfettim. ama mafsaldanmı yoksa direksiyon kutusunun boslugundanmı anlayamadım. ayarı yaparken nasıl yapmak gerekiyor kutu üzerinden? tek bir somunu sıkıp gevsetmek yeterli oluyormu ayar yaparken?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet zor birşey değil. Ön iki teker arasındaki bölgeden hallediliyor. Biraz sıkacak test sürüşü daha boşluk varsa bir daha sıkacak. Test sürüşü şart. Bu işi daha önceden yapan bir usta bulursanız daha isabetli olur. Araç dururken hafif ani sağ sol direksiyon hareketinde tık tık ses yapar bu normal.
Alt takımları kontrol ettirdim, sıkıntı yok,salıncak burcları değişti ses bir nebze azaldı gibi ama bozuk asfaltta veya stabilize yolda sanki ön takım yerinden kopacak gibi ses geliyor. Dün dreksiyonu iceriden hafif salladığımda mafsaldan mı geldigini anlamadığım hafif bi tıkırtı daha kesfettim. ama mafsaldanmı yoksa direksiyon kutusunun boslugundanmı anlayamadım. ayarı yaparken nasıl yapmak gerekiyor kutu üzerinden? tek bir somunu sıkıp gevsetmek yeterli oluyormu ayar yaparken?

Gknxxx

0
Evet zor birşey değil. Ön iki teker arasındaki bölgeden hallediliyor. Biraz sıkacak test sürüşü daha boşluk varsa bir daha sıkacak. Test sürüşü şart. Bu işi daha önceden yapan bir usta bulursanız daha isabetli olur. Araç dururken hafif ani sağ sol direksiyon hareketinde tık tık ses yapar bu normal.

Evet ayar yapılacak kısmı biliyorum, ama bir kaç forumda orada bir somun birde tabla diye daha büyük bir somun oldugunu yazmislar. Büyük somun gevsetilip sonra küçük somundan ayar yapılıp sonrasında büyük somunun tekrar sıkılması gerektigi felan yazıyor. açıkçası bulunduğum yerde bırakın hondayı, araç dilinden anlayan adam bile yok desem yeridir. o yüzden detayıyla öğrenmeye çalışıyorumki ustaya tarif ederek yaptırayım. diğer sorunlarımıda böyle çözdüm çünkü malesef

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet ayar yapılacak kısmı biliyorum, ama bir kaç forumda orada bir somun birde tabla diye daha büyük bir somun oldugunu yazmislar. Büyük somun gevsetilip sonra küçük somundan ayar yapılıp sonrasında büyük somunun tekrar sıkılması gerektigi felan yazıyor. açıkçası bulunduğum yerde bırakın hondayı, araç dilinden anlayan adam bile yok desem yeridir. o yüzden detayıyla öğrenmeye çalışıyorumki ustaya tarif ederek yaptırayım. diğer sorunlarımıda böyle çözdüm çünkü malesef
Adınıza üzüldüm. İmkanlar kısıtlı olunca küçük işler bile can sıkıcı oluyor.
Evet önce ağır bir demir aparat çıkıyor. Sonra yapılıyor. Test ettik iş bitti sonra onu taktık. Heralde muhafaza gibi fonksiyonu var. Hafif birşeyde değil.

Gknxxx

0
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Bir kaç güne bi baktıracagım. Bakalım çözebilecekmiyim

Geri