2005 tam otomatik Civic için Castrol CVT ttansmax yağ uygun mu

Ad Soyad
Ismail Akıncı
Aracınız
Civic ES7 2005
Merhaba
Bir muddet önce bir ustaya aracımın şanzıman yağını değiştirttim.
Aracım 2005 Honda Civic otomatik.
Araca Castrol CVT transmax şanzıman yağı koymuş.bir müddet sonra sanziman uyarı verdi.bikac başka usta ile görüştüm ve sanucta o yağın şanzımanım için uygun olmadığını öğrendim.
Sorun o şanzıman yağı aracım için uygun mudur?

Çözüm
Hocam ustanın koyduğu yağ Cvt şanzımanlar için üretilmiştir. Cvt ise Fc5 kasa ile beraber başladı. Neden bu kadar basit hata yapılır aklım almıyor. Sizin araç tork konvertörlü şanzımana sahip. Orjinal olanın fotoğrafını atıyorum. (Atf Dw-1) 3 kutu lazım.

_20221213_002419.JPG

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam ustanın koyduğu yağ Cvt şanzımanlar için üretilmiştir. Cvt ise Fc5 kasa ile beraber başladı. Neden bu kadar basit hata yapılır aklım almıyor. Sizin araç tork konvertörlü şanzımana sahip. Orjinal olanın fotoğrafını atıyorum. (Atf Dw-1) 3 kutu lazım.

_20221213_002419.JPG

Çözüm

Ekli dosyayı görüntüle 270067

Hocam merhaba, ben de bu fotoğraftaki üründen 3 kutuyu kur artışları başlamadan önce almıştım. Kısmetse Ocak-Şubat gibi yağ değişimi yaptıracağım. Otomatik FB7 aracımın kitapçığında değişim için 2,4 litre yazıyor. Ama daha önce okuduğum yorumların hemen hepsinde herkes 3 litre değişim diye belirtiyordu. Sanayideki usta da eminim 3 litreyi boca edip koyar. Doğru olan 3 litre mi yoksa 2,4 litre mi acaba ? Ya da çıkan yağı mümkünse boş bir kapta ölçüp aynı miktarda koymak mı ? Bu konuda bilgi ve tecrübeniz var mı acaba ?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam merhaba, ben de bu fotoğraftaki üründen 3 kutuyu kur artışları başlamadan önce almıştım. Kısmetse Ocak-Şubat gibi yağ değişimi yaptıracağım. Otomatik FB7 aracımın kitapçığında değişim için 2,4 litre yazıyor. Ama daha önce okuduğum yorumların hemen hepsinde herkes 3 litre değişim diye belirtiyordu. Sanayideki usta da eminim 3 litreyi boca edip koyar. Doğru olan 3 litre mi yoksa 2,4 litre mi acaba ? Ya da çıkan yağı mümkünse boş bir kapta ölçüp aynı miktarda koymak mı ? Bu konuda bilgi ve tecrübeniz var mı acaba ?
Benim tecrübem yok. Ama forumda konusu oldu. 2.9 boşaltıldı. 3 litre doldurdu. Ustanın dediği doğru oluyor. Toplamda hazne 6 litredir. Bu değişime tazeleme denir. Değişim süresi yarı yarıya düşer.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kendi tecrübem FD6 ve FB7lerdeki değişimlerde nerdeyse hep 3 lt.ye yakın yağ boşaldı, dolum olarakta elimdeki 3 şişenin tamamını kullandığımda hep tam dolum oldu. Boşaltırken eğer ölçü kabınız varsa tam boşattığınız kadar doldurmak tabiki en mantıklısı.

Aracınız
Civic FD6 2009
Kendi tecrübem FD6 ve FB7lerdeki değişimlerde nerdeyse hep 3 lt.ye yakın yağ boşaldı, dolum olarakta elimdeki 3 şişenin tamamını kullandığımda hep tam dolum oldu. Boşaltırken eğer ölçü kabınız varsa tam boşattığınız kadar doldurmak tabiki en mantıklısı.

Hocam ben bu işi çok araştırdım bir çok yabancı forumlarda yapılan değişim ve yorumları okudum. En önemlisi kitapçığa baktım. 2.4 litre koyulur diye yazıyor.

İçinden 3 litre çıkıyor çünkü servis dahi uğraşmayıp direk döküyor içine 3 litreyi, Koymak istesen 5 litrede alır o hazne . Ama fd6, fb7 araçlara kesinlikle 2.4 litre konuluyor. Servisteki usta 3-5 koymuş beni çokta bağlamaz çünkü o ustalarında muhteşem ustalar olmadığını biliyoruz. Ben serviste genel bakım yapıldı diyip sokağa salınan araçlar gördüm ama bakım yapılmamış :)

İşin özü ben geçen değiştiğimde 2.8 koydum çok bir fark görmedim. Bu sefer filtre değiştim 2.5 koydum ve geçişler daha yumuşak olmuş gibi geliyor bana.

Dediğim gibi koymak istedikten sonra 5 litrede koyulur ama bizim referansımız kitapçık olmalı.

Aracınız
Civic FD6 2009
Merhaba
Bir muddet önce bir ustaya aracımın şanzıman yağını değiştirttim.
Aracım 2005 Honda Civic otomatik.
Araca Castrol CVT transmax şanzıman yağı koymuş.bir müddet sonra sanziman uyarı verdi.bikac başka usta ile görüştüm ve sanucta o yağın şanzımanım için uygun olmadığını öğrendim.
Sorun o şanzıman yağı aracım için uygun mudur?
Hocam sizin araç atf yağ konulmalıydı, yanlış yağ koymuş usta. dw1 veya z1 sertifikasını karşılayan bir atf yağ koymanız gerek. Bu durumdan kurtulmak için ya komple şanzıman yağını değişmelisiniz 6.3 litre Yada sadece tork konventörü içindeki yağı kısa aralıklarla bir kaç kez değişmeniz gerekliki yanlış konulan yağdan kurtulabilesiniz. Sadece tork konvertörü içindeki yağı değişecekseniz oda 2.7 litre alıyor. Yukarıda paylaştığım linkten yararlanabilirsiniz.

Hocam ben bu işi çok araştırdım bir çok yabancı forumlarda yapılan değişim ve yorumları okudum. En önemlisi kitapçığa baktım. 2.4 litre koyulur diye yazıyor.

İçinden 3 litre çıkıyor çünkü servis dahi uğraşmayıp direk döküyor içine 3 litreyi, Koymak istesen 5 litrede alır o hazne . Ama fd6, fb7 araçlara kesinlikle 2.4 litre konuluyor. Servisteki usta 3-5 koymuş beni çokta bağlamaz çünkü o ustalarında muhteşem ustalar olmadığını biliyoruz. Ben serviste genel bakım yapıldı diyip sokağa salınan araçlar gördüm ama bakım yapılmamış :)

İşin özü ben geçen değiştiğimde 2.8 koydum çok bir fark görmedim. Bu sefer filtre değiştim 2.5 koydum ve geçişler daha yumuşak olmuş gibi geliyor bana.

Dediğim gibi koymak istedikten sonra 5 litrede koyulur ama bizim referansımız kitapçık olmalı.

Aynı düşünceyi aklımdan geçirmiştim. Bir önceki bakımda servis 3 litre koyduysa yine 3 litre boşalacaktır. En iyisi 2,4 litre ekleyip sonrasında bir müddet yağ çubuğundan seviye kontrolü yapmak olacak gibi. Gerekirse sonradan eklerim.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Fd6 aracımın şanzıman yağını 2 kere kendim değiştim.

Çıkan yağı ölçümün saglikli olması açısından tam süzülünceye kadar bir damacanaya aldım.
Daha sonrasında aldığım 1 er litrelik 3 adet yağı şanzımana koydum.
Sonrasında çıkan yağı 1 litrelik bidonlara koydugumda 2 seferde de 3 litre olduğunu gördüm.

Geri