Civic ES7 2005 vtec 2 motor rölantide sarsıntılı çalışıyor

Ad Soyad
Gökhan Dönmez
Aracınız
Civic ES7 2005
merhaba arkadaşlar 2005 vtec 2 manuel aracımda rölanti de sarsıntılı çalışıyor benzin ve LPG’de aynı. Araca 3 defa sübap ayarı yaptırdım. Egr valfi arızası gösteriyordu değiştirdim. Motor kulaklarını değiştirdim. Aracın vtec, sente ayarlarına baktırdım usta herhangi bir problem yok dedi. Araçta şu an herhangi bir arıza ışığı yanmıyor. Ancak arıza tespit cihazında EPS arızası gösteriyor. Arıza detaylarına bakıldığında Araç hız sensörü sinyalinde aşırı derecede değişim ve motor devri sinyal devresinde problem kalıcı dtc yazıyor. Arıza kaydı silinmek istendiğinde silinmiyor. Aracın kompresyon değerlerini de ölçtürdüm onu da usta herhangi bir problem yok basınç değerleri iyi dedi. Araç benzinde ısındığında bayır yukarı giderken devir düştüğünde hafif avans sesi geliyor. Ancak LPG’de böyle bir problem yok. Konu ile ilgili yardımcı olabilecek varmı.

Ekli dosyalar

• IMG_4502.jpeg
    IMG_4502.jpeg
    107.2 KB · Görüntüleme: 11

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba hocam geçmiş olsun.
- Rölanti dengesizliği rölanti motoru veya gaz kelebeğinden kaynaklanabilir.
- Eps arızası direksiyon sistemi ile alakalı bir durum.
- Arıza ikazı yanmadığı halde arıza kaydı çıkması garip bir durum?
- Hız sensörü için bir şey diyemem. Motor devir sinyali için krank veya egzantrik sensörleri daha önceden değişti mi veya orjinal mi araştırma yapılabilir.
- Benzin ile ilgili yakıt basıncı ve enjektörler ele alınabilir.
- Honda Obd okuyucu ile arıza taraması yapılabilir.
- Araç rölanti ve hareket halinde problem yaptığı anlarda hava yakıt karışımı takip edilebilir.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Gökhan Dönmez
Aracınız
Civic ES7 2005
Cevabının için teşekkürler
Aracın gaz kelebeğini orijinali ile değiştirdim. Bildiğim kadarı ile egzantrik sensörü ve krank sensörü değişmedi. Ustayla görüştüğümde krank sensörü arızalı olsa araç hiç çalışmaz dedi. Motor devir sinyali ve hız sensörü arızasını eps arızasının detayına bakıldığında gösteriyor. Hava yakıt karışımı ile ilgili 1. Oksijen sensöründe fakir hava yakıt karışımı tespiti diye arıza vermişti. Yaklaşık bir hafta önce bu konu ile ilgili gaz ayarı yaptırdım. Henüz bu konu ile ilgili herhangi bir arıza kaydı vermedi araç.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Cevabının için teşekkürler
Aracın gaz kelebeğini orijinali ile değiştirdim. Bildiğim kadarı ile egzantrik sensörü ve krank sensörü değişmedi. Ustayla görüştüğümde krank sensörü arızalı olsa araç hiç çalışmaz dedi. Motor devir sinyali ve hız sensörü arızasını eps arızasının detayına bakıldığında gösteriyor. Hava yakıt karışımı ile ilgili 1. Oksijen sensöründe fakir hava yakıt karışımı tespiti diye arıza vermişti. Yaklaşık bir hafta önce bu konu ile ilgili gaz ayarı yaptırdım. Henüz bu konu ile ilgili herhangi bir arıza kaydı vermedi araç.
Rica ederim.
- Evet krank sensörü arızalı olsa motor ilk marşta çalışmaz. Egzantrik sensörü arızalı olsa daha çok rampa çıkışlarında araç stop eder. Motor soğuduğu zaman tekrar çalışır.
- Motor kulakları orjinal değil ise hafif vibrasyon olabilir.
- Motor ısındığı zaman rölanti 650 devire kadar düşer. Boğaz kelebeğinden ayarı hafif arttırılabilir.
- Fakir karışım genelde LPG ayarından kaynak olur. Onu halletmişsiniz.
- Yapılabilecek bir çok uygulamayı yapmışsınız. Rampa çıkışlarda 3.500 devir altına düşmeyin. 5. Viteste çıkmaya çalışmayın.
- Bujilerde kontrol edilebilir.
- Problemin olduğu zamanlarda yakıt hava karışımını bakmak fayda verebilir.

Ad Soyad
Gökhan Dönmez
Aracınız
Civic ES7 2005
Buji ve bobinlerden de şüphelenmiştim bu sebeple hem bujileri hem bobinleri değiştirdim. Ancak o da sorunu çözmedi maalesef gaz kelebeği üzerinden de usta hafif rölantiye yükseltti ancak bu rolantinin yükselmesine sebep olmadı sadece soğuk çalışmada daha yüksek çalışıyor motor ısındıktan sonra tekrar 650 devir bandına düşüyor araç. Nedir bu sorunun nedeni çözüm bulamadım severek bindiğim aracımdan soğuttu bu durum beni

Ad Soyad
Gökhan Dönmez
Aracınız
Civic ES7 2005
Aracın motorda problem var desem araçta ne yağ eksiltme ne su eksiltme var, çekişinde de ben herhangi bir problem hissetmiyorum anlayamadım bir türlü sorunun sebebini, son çare olarak aracı Honda servisine götüreceğim birde orada bir baksınlar bakalım çözüm bulunabilecek mi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracın motorda problem var desem araçta ne yağ eksiltme ne su eksiltme var, çekişinde de ben herhangi bir problem hissetmiyorum anlayamadım bir türlü sorunun sebebini, son çare olarak aracı Honda servisine götüreceğim birde orada bir baksınlar bakalım çözüm bulunabilecek mi
Servisin çözebileceğini düşünmüyorum.
Çok hassas olunca araçtan sürüş keyfi alınmıyor.

Geri