2007 Fd6 Klima devreye girmiyor

Aracınız
Civic FD6 2007
Öncelikle herkese merhaba Forumun yeni üyesiyim geçen yaz fd6 sahibi oldum. Adanada memletteyken Şöyle bir sıkıntı yaşadım Klimayla ilgili ;
Normal bildiğimiz üzere klima devreye girince Çıt diye bir ses duyulup motor devrinde anlık bir düşüş meydana gelmesiyle devreye girdiğini anlarız ,Aynen böylede oluyordu ama devreye girip soğuttuktan hemen birkaç saniye sonra soğuk üflemeyi kesmeye başladı,İlk olarak gazının bittiğini yada azaldığını düşünerek gaz dolumu yaptırdım az miktarda azaldığı tespit etmiş olduk, herhangi bir kaçak da yok. Ancak arıza bundan değildi çünkü aynı şeyi yapmaya devam etti.
Sonrasında adanadaki en iyi kilmacı denilen bir usataya gösterdim adana otogarı E-5 üzerinde bir ustaya götürdüm ve sorunu nokta atışı 20 liraya Kaput sigorta kutusu içindeki bir röleyi değiştirerek çözdü.(Bu rölenin hangisi olduğunu bilen varsa paylaşırsa çok iyi olur arızamızda Ufak maliyete arızayı çözmüş oluruz)Yanlış hatırlamıyorsam eğer 10amperlik kahverengi kare bir röleydi. Fotoğraf olarak ekledim Bu röle olabilirmi aceba?Kutudaki yeri hangisi olabilir?
Şimdi ki sıkıntı Şu anda hiç devreye girmiyor yani girdiğine dair bir devir değişmesi yada ses yok. Aynı röleden olma ihtimali nedir,Veya neden kaynaklanabilir daha önceden bunu yaşayan olduysa tecrübesini paylaşırsa memnun olurum hem de burdaki herkes adına faydalı bir paylaşım olmuş olur.

Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• sgrta.JPG
    sgrta.JPG
    63.7 KB · Görüntüleme: 52
  • röle.JPG
    röle.JPG
    27.1 KB · Görüntüleme: 49
Aracınız
Civic FD6 2007
Klima gazı azaldığında da kompresör devreye girmez. Geçen yaz gaz eklettiğinizi yazmışsınız. Asıl önemli olan gazın neden eksildiği? Kapalı devre döngü ile çalışan bir sistemde, gaz eksilmesi var ise kaçağı bulmadan gaz eklemek size zaman, klimacıya ise havadan para kazandırır. Genelde klimacılar önce kaçağı bulmazlar. Gaz ekleyip gönderirler. Kendiniz tespit edebilecek elektrik bilgisine sahipseniz tesisatı kontrol edin. Eğer sağlam ise kaçağı bulmadan tekrar gaz ekletmeyin.
Anladım hocam gaz kaçağı olması da muhtemel ben tesisatı bilmiyorum elektirik bilgim yeterli değil,Bu işleri yapan yakın arkadaşım var mekanik ve hafif elektirikten anlar ama tesisat kaçağını bulurmu bilmiyorum,Kaçağı bulma işlemi nasıl yapılıyor hiçbir fikrim yok bu borulardan kaçırıyor olması gerekir ve onun kaçağını ben nasıl bulabilirriim yöntemi nedir fikrim yok..alakanız için teşekkürler.

Aracınız
Civic FD6 2007
Klima düğmesine bastığınızda kompresör kavramasının tık sesi gelmiyor demişsiniz muhtemelen elektriksel bir sorun olabilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Önceliğim araç içindeki patlamış sigorta tespiti olacak bakalım nerden çıkacak olmadı elektirikçiye gösterem ama kaçk varsa naparım bilemiyorum

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Anladım hocam gaz kaçağı olması da muhtemel ben tesisatı bilmiyorum elektirik bilgim yeterli değil,Bu işleri yapan yakın arkadaşım var mekanik ve hafif elektirikten anlar ama tesisat kaçağını bulurmu bilmiyorum,Kaçağı bulma işlemi nasıl yapılıyor hiçbir fikrim yok bu borulardan kaçırıyor olması gerekir ve onun kaçağını ben nasıl bulabilirriim yöntemi nedir fikrim yok..alakanız için teşekkürler.
Görünen tüm klima boruları ve birleşimlerini görsel olarak kontrol edin. Kaçak olan bölgede yağlanma ve yağlanmaya bağlı olarak kaçak olan bölgede aşırı toz kir birikmesi olur. Borulardan birisi hasarlanmış, o-ringler kaçırıyor, evaporatör veya kondenserde delik olabilir. Klimacı içindeki gazı çekip vakum cihazına bağlayarak kaçak olup olmadığını anlar. Önceki mesajımda dediğim gibi, gazı eksilmiş biraz gaz basalım diyen ustalardan uzak durun.

Aracınız
Civic FD6 2007
Görünen tüm klima boruları ve birleşimlerini görsel olarak kontrol edin. Kaçak olan bölgede yağlanma ve yağlanmaya bağlı olarak kaçak olan bölgede aşırı toz kir birikmesi olur. Borulardan birisi hasarlanmış, o-ringler kaçırıyor, evaporatör veya kondenserde delik olabilir. Klimacı içindeki gazı çekip vakum cihazına bağlayarak kaçak olup olmadığını anlar. Önceki mesajımda dediğim gibi, gazı eksilmiş biraz gaz basalım diyen ustalardan uzak durun.
Tamamdır hocam bir kontrol edeyim tesşekkürler.

Aracınız
Civic FD6 2007
Boruları kontrol ettiğimde motorun arka tarafına dogru giden kaporta duvarına monteolan Üçlü siyah boruları tutan parçanın ortasından geçende çatlak gördüm zaten yağlardanda belli oluyorki gaz kaçağı burdan olmuş muhtemelen bu boruları değiştirmek gerekecek sanırım,Başına gelen oldu mu önceden istanbulda bildiğiniz tavsiye edeceğiniz klimacı varmıdır?

Ekli dosyalar

• 20210515_180505.jpg
    20210515_180505.jpg
    246.6 KB · Görüntüleme: 31
  • jdyjry.JPG
    jdyjry.JPG
    36.7 KB · Görüntüleme: 27

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Boruları kontrol ettiğimde motorun arka tarafına dogru giden kaporta duvarına monteolan Üçlü siyah boruları tutan parçanın ortasından geçende çatlak gördüm zaten yağlardanda belli oluyorki gaz kaçağı burdan olmuş muhtemelen bu boruları değiştirmek gerekecek sanırım,Başına gelen oldu mu önceden istanbulda bildiğiniz tavsiye edeceğiniz klimacı varmıdır?
Hocam buradan gördüğüm kadarıyla çatlak ve kaçak var dediğiniz boru, fren borusu. Yağlanma ise klima gazı değil, hidrolik kaçağından kaynaklanıyor. Fren hidroliğinizin seviyesini kontrol eder misiniz?

Aracınız
Civic FD6 2007
Hocam buradan gördüğüm kadarıyla çatlak ve kaçak var dediğiniz boru, fren borusu. Yağlanma ise klima gazı değil, hidrolik kaçağından kaynaklanıyor. Fren hidroliğinizin seviyesini kontrol eder misiniz?
Fren borusu olmasına şaşırdım iyiki söylediniz hocam teşekkür ettim,Hidrolik seviyesi azalmıştı bir süredir ekleyemedim,ben klima borusu sanmıştım komprasörün altından arkaya doğru gidince heralde bunlarda gaz borusudur dedim tekrar bi bakacam araç içi sigortalara bakadım birde komprasorun soketini unuttum belki gevşektir falan diye.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Fren borusu olmasına şaşırdım iyiki söylediniz hocam teşekkür ettim,Hidrolik seviyesi azalmıştı bir süredir ekleyemedim,ben klima borusu sanmıştım komprasörün altından arkaya doğru gidince heralde bunlarda gaz borusudur dedim tekrar bi bakacam araç içi sigortalara bakadım birde komprasorun soketini unuttum belki gevşektir falan diye.
Araç çalışır vaziyette fren pedalını sert bir şekilde pompalayın. Aynı anda bir kişide dışarıda çatlak olan bölgeyi görsel olarak kontrol etsin. Muhtemelen hidrolik sızıntısı olacaktır.

Aracınız
Civic FD6 2007
Seçkin hocam merhaba;
Görünen yerlerde kontrol yaptım ama görünürde bir sorun yokborularda falan ve Gaz basılan yerden içinde belki hava yapmıştır ara sıra yapar ondanda olur dediler denedim ama içinde hiç bişey kalmamış ne gaz var ne hava ikiside boşalmış boruların tüm gaz kaçmış galiba ,Bir şeyi hatırladım geçen yaz kilima çalışırken araç içinde klima açıkken bikaç defa deodorant sıkarmış gibi tısslama sesi duydum anlam verememiştim sanırım ön göğüsün içinde sağ tarafta bir parça varmış kondensermi deniyor ordan olma ihtimali yüksek gibi geldi aklıma daha kaçak testi yaptırmadım,Ön göğüsün sökülmesi mi gerekir oraya bakılması için aceba?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Seçkin hocam merhaba;
Görünen yerlerde kontrol yaptım ama görünürde bir sorun yokborularda falan ve Gaz basılan yerden içinde belki hava yapmıştır ara sıra yapar ondanda olur dediler denedim ama içinde hiç bişey kalmamış ne gaz var ne hava ikiside boşalmış boruların tüm gaz kaçmış galiba ,Bir şeyi hatırladım geçen yaz kilima çalışırken araç içinde klima açıkken bikaç defa deodorant sıkarmış gibi tısslama sesi duydum anlam verememiştim sanırım ön göğüsün içinde sağ tarafta bir parça varmış kondensermi deniyor ordan olma ihtimali yüksek gibi geldi aklıma daha kaçak testi yaptırmadım,Ön göğüsün sökülmesi mi gerekir oraya bakılması için aceba?
Araç içerisindeki petek evaporatör oluyor. Kondenser ise dışarıdaki petek. Eğer kaçak evaporatörde ise göğüs sökülmesi gerekir.

Geri