2008 Fd6 rot başı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar 2008 fd6 civic aracımın rot başları bozuldu. ses yapıyor. Yetkili servisten sağ-sol takım olarak sadece rot başı için fiyat aldım 1.004 TL fiyat verdiler. Bu fiyat rot başı için bana çok abartı geldi. Daha önce böyle bir sıkıntı yaşayıp alternatif kaliteli rot başı temin eden arkadaşlar ve satıcı tavsiyesinde bulunabilecek arkadaşlar yardım edebilir mi? piyasada 60-70 TL'ye de var ama riske atip bunları takmak istemiyorum.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Kullanamamıştım hocam satıcıda parça yoktu :)
Gelişmeleri paylaşın hocam bekliyoruz (y) hatta bana kalırsa sol'u alın tam takım değiştirmiş olursunuz kafanız rahat olur. Belki bir taraf yeni diğer taraf eski rot ayarında tek tarafa ufaktan direksiyon yönlenebilir gibime geliyor :unsure:
Şu satıcı muhtemelen elinde bir tane kaldığı için solu ucuza satıyor :)
Mantıklı. Aracim son zamanlarda saga cekme yapiyordu. Solu kontrol ettik hocam sol gayet sıkı. 15'ine kadar satilmazsa alirim :ROFLMAO:

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Şimdi bu iki ürün arasındaki fark nedir?

Ben de alacaktım ama kafam karıştı şimdi, görüntü olarak farklı parçalar gibi?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Şimdi bu iki ürün arasındaki fark nedir?

Ben de alacaktım ama kafam karıştı şimdi, görüntü olarak farklı parçalar gibi?
Rot başı, z rot, rot mili, rotil birbirinden farklı parçalar. Hangi parçanın arızalı olduğu iyi tespit edilmeli. Aldığınız parça elinizde kalabilir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Rot kolu ve rot başı denilen parçalar direksiyon mili ile tekerin bağlantısını sağlar.
Z rot ise bir ucu amortisörde diğer ucu denge çubuğu veya salıncakla temasta olan dikey yerleşen parçadır, genelde ön takım seslerinde dikey darbelere amortisörle en fazla maruz kalan parça olduğu için ilk olarak z rotlara bakılır.
Bu z rot hususunda aklıma gelmişken bir bilgilendirme ekleyeyim.
Özellikle Amerika’daki araçlar için geliştirilen yüksek kalite aftermarket z rotların arkasında “zerk fittings” isimli yağlama noktaları konuluyor. Belirli periyotlarla z rot kafalarının içine bu parça aracılığıyla gres enjekte edilmesi tavsiye ediliyor, anladığım kadarı ile z rot görev yaparken içeriğindeki yağ zamanla işlevini yitirdiği için aşınmalar başlıyor ve yeni yağ takviyesi ile z rotun uzun ömürlü sessiz çalışması temin edilmeye çalışılıyor. Aslında komple parçayı değiştirmek yerine kauçuğu sağlamsa gresle işlevini daha sağlıklı yapmasını sağlamak mantıklı gibi görünüyor.

Aracınız
Civic FD6 2008
Rot kolu ve rot başı denilen parçalar direksiyon mili ile tekerin bağlantısını sağlar.
Z rot ise bir ucu amortisörde diğer ucu denge çubuğu veya salıncakla temasta olan dikey yerleşen parçadır, genelde ön takım seslerinde dikey darbelere amortisörle en fazla maruz kalan parça olduğu için ilk olarak z rotlara bakılır.
Bu z rot hususunda aklıma gelmişken bir bilgilendirme ekleyeyim.
Özellikle Amerika’daki araçlar için geliştirilen yüksek kalite aftermarket z rotların arkasında “zerk fittings” isimli yağlama noktaları konuluyor. Belirli periyotlarla z rot kafalarının içine bu parça aracılığıyla gres enjekte edilmesi tavsiye ediliyor, anladığım kadarı ile z rot görev yaparken içeriğindeki yağ zamanla işlevini yitirdiği için aşınmalar başlıyor ve yeni yağ takviyesi ile z rotun uzun ömürlü sessiz çalışması temin edilmeye çalışılıyor. Aslında komple parçayı değiştirmek yerine kauçuğu sağlamsa gresle işlevini daha sağlıklı yapmasını sağlamak mantıklı gibi görünüyor.
Eski traktör rot kollarında da var gres ucu ama z rot en ucuz parça neredeyse gerek yok :) n11 fiyatına bakmayın siz o fahiş bir fiyat

Hocam takılmayın bu kadar ayd alın geçin ben kendim taktım hala 10 numaralar

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid bugün rot başını değiştirdim. Üzerinden cikan rotun markasi nedir bilmiyorum. Orjinal birşeye benzetemedim. Bilen varsa yazabilir mi. Işlem süresi 30 dk. sürdü. Biraz rot ayarı kaçtı ama rotçuya gidene kadar idare eder :) Araç hafif sağa çekiyor. Ses kesildi. Bozuk rot başının videosunu ve islemlere ait fotoğrafları ekliyorum.
20200514_205044.jpg20200514_211259.jpg20200514_225609.jpg

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Belki rot ile alakası yok ama ayağımı gazdan çekince veya gaza basınca bir sarsıntı vuruntu gibi bir his oluşuyor gaza tatlı basarsam bu olmuyor sebebi hangi parça olabilir ?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Belki rot ile alakası yok ama ayağımı gazdan çekince veya gaza basınca bir sarsıntı vuruntu gibi bir his oluşuyor gaza tatlı basarsam bu olmuyor sebebi hangi parça olabilir ?
Lpg vtec uyumsuzluğundan olabilecegini tahmin ediyorum. Ayni sorun cogu aracta var. Bende sadece lpg de yapiyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid bugün rot başını değiştirdim. Üzerinden cikan rotun markasi nedir bilmiyorum. Orjinal birşeye benzetemedim. Bilen varsa yazabilir mi. Işlem süresi 30 dk. sürdü. Biraz rot ayarı kaçtı ama rotçuya gidene kadar idare eder :) Araç hafif sağa çekiyor. Ses kesildi. Bozuk rot başının videosunu ve islemlere ait fotoğrafları ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 259232Ekli dosyayı görüntüle 259233Ekli dosyayı görüntüle 259234
Hocam eski rot başının selası okunuyormuş işte :D
Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşlerde kullanın (y)

Geri