3 kere bobin 2 kere buji değiştirdim. Aracım tekleme yapıyor, motor lambası yakıp gaz kesiyor.

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhabalar iyi forumlar.

Aracımın 2 aydır problemi bitmiyor.

Ramazan Bayramı 3. Gün normal seyir halinde gaz kesti gaz pedalını köklesem de 5 10 km hızı geçmedi. Bilgisayar da 2. Bobin ateşleme arizasi çıktı. 4 buji 1 bobin değiştirdim sorun geçti.

1 ay sonra tekrar aynı problemi yaptı. Gittiğim usta bobinin yine sorunlu olduğunu söyledi bilgisayarda 2. Bobin ateşleme arızası sebebiyle bobini değiştirdi araç düzeldi.

2 hafta sonra aracım hararet yaptı. Radyatör delinmiş motor suyu çok az kalmış sebebi bu. Hararet sonrası suyunu tamamlayıp yola çıkınca tekrar aynı sorunu yaptı. Bilgisayar bu 2 Bobinde ateşleme arızası olduğunu gösterdi. bobini tekrar değiştirdim. Ertesi gün sabah aracı çalıştırdığımda tekleme problemi vardı motor ısınınca geçti. Ancak bu sefer de gazda iken klimayı açınca teklemeye tekrar başladı. Gün içinde yine arıza yaptı gaz kesti. Bilgisayarda bu sefer 1. Bobinde ateşleme arızası verdi.
Son sefer 1 bobini ve 4 bujiyi değiştirdim.

Ertesi gün aracımı çalıştırdım tekleme vardı. Biraz yokuş bir yere gelince yine gaz kesti motor arıza lambası yandı söndü. Kaputu açtım bobin soketleri tak çıkar yaptım arıza lambası söndü araç düzeldi. Bugünün sonrasında aracı kapının önüne çektim bekliyorum.

Araç iki gündür yatıyor ustalara güvenmediğim için öncelikle foruma yazma ihtiyacı duydum. Bilen anlayan ne olduğunu tahmin eden, Ankara içinde kaliteli Honda ustası tanıyan arkadaşlar yorum atar bilgi verirse sevinirim.

Bu arada hararet göstergesi 100 olduğu gün yağ çubuğu falan simsiyah oldu. 20 dk sonra motora su koydum fokur fokur oldu.

Aracınız
Civic FD6 2007
Konu güncelleme.
Orijinal bobinleri değiştirdim. Radyatörü değiştirdim. Hala tekleme devam ediyor. Araç alt viteslerde teklemeye devam ediyor. Gaza basmaya korkuyorum açıkçası. Bilen anlayan biri yardım ederse sevinirim

gunesec

Özel Üye
Konu güncelleme.
Orijinal bobinleri değiştirdim. Radyatörü değiştirdim. Hala tekleme devam ediyor. Araç alt viteslerde teklemeye devam ediyor. Gaza basmaya korkuyorum açıkçası. Bilen anlayan biri yardım ederse sevinirim
Hocam merhaba, bobinlere, bujilere giden kablolar sağlam mı? Bir yerde aşınma temassızlık var mı? Ayrıca soket kısımları oksitlenmiş ya da soket kısmındaki pinlerden biri kırık, eğilmiş vs olabilir. Kulağa saçma gelebilir ama benzer bir sorunu bizzat gördüm ve penseyle düzeltince araçtaki sorun çözülmüştü.

Geri