3000-4000 aralığında anlık gaz kesme neden olur?

Aracınız
Civic FB7 2015
İyi akşamlar arkadaşlar. Bende iki hafta önce 2015 model fb7 civic eco elagance alarak aranıza katıldım. 65 binde ve otomatik. Benim sorum şu olacak. D konumunda iken dururken dip gaz yapıp kalkış yaptığım zaman 1.viteste devir 4000 civarında yada o aralıklarda anlık gaz kesmesi mi desem hafif bir aralık veriyor sonra ise hiç kesinti yapmadan devir çevirmeye devam ediyor. Sanki Manuel vitesli araçlarda debriyaja anlık basıp çekiyormusuz gibi. Sanki orda ikinci vitese geçiyor sanıyorum ama değil. Şanzımanda vuruntu titreme hiçbir şey yok. Normal kalkışta ise bu anlattığım olay olmuyor. Diğer viteslerde de yok. Acaba kavramayı mı ayarlıyor. Araç 3 ay önce servise bakım için gitti ve şanzıman yağı değişti. Özelliği mi bu bilemedim. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kendimce olası kronik sorun potansiyeli gördüğüm için aramalarda erişim kolaylığı açısından bu konuyu sabitliyorum (y)

Aracınız
Civic FB7 2015
Bugün kahramanmaraş honda servisine tekleme sorunu ile ilgili gittim. Önce sübap ayarı yapılması gerekli dediler (120 lira) sonra boğaz kelebeği temizliği şart dediler (garantiden ücretsiz) ardından bir iki ayarlama (lpg ayarı dahil ücretsiz) yapıldı ve tekleme sorunu çok şükür ortadan kalktı. Ayrıca boğaz kelebeği hortumu yırtılmış o da değişti. Şimdi sorun çözüldü.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyla ilgili uzun yoldaki bir deneyimimi paylaşmak istedim :)
Rutinde LPGyi bildiğim Shell istasyonlarından almaya çalışırım.
En son uzun yol seyahatimde afyon girişlerinde uygun fiyatlı bir BP istasyonu (2.84'ten) görünce deneme amaçlı LPGyi buradan aldım, sonrasında Burdur tarafında tırmanılacak dik rampaların olduğu yollarda rotama devam ettim.
Bu rampaları tırmanırken 3500 devirden sonra motorda daha önce hiç hissetmediğim titreme hissiyatı oluştuğunu farkettim, 4000 devire kadar devam ediyor, daha da devir çevirdikçe azalarak kesiliyor gibiydi. Ancak sanki araçta o normaldeki akıcı hızlanmasına devam edemiyor hafif kesiliyor toparlıyor gibiydi. Açıkçası direk aklıma bu konu geldi :)
Bu sabahta Antalya Manavgat tarafındaki bulabildiğim tek yol üstü Shell istasyonundan (3.42'den) yakıtı fulleyip yol aldım, yine oldukça yokuşlu yollar çıktım ancak bu sefer o titremelerden eser yoktu:unsure: Özellikle yaptığım denemelerde araç eskisi gibi yokuşta akıcı hızlanabiliyordu.
İlerleyen zamanlarda farklı istasyonlarda da deneme yapmayı düşünüyorum ancak şu anki düşünceme göre uygun olduğunu düşündüğüm istasyondaki LPG kalitesi (bütan-propan oranı) bu duruma neden oldu :unsure::rolleyes:

Son düzenleme:
Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Merhaba arkadaşlar, aracımda ufak tefek tekleme tekrar başladı. Hortumu sarmıştı usta sanırım yavaş yavaş tekrar hava almaya başladı. Hortum şu an serviste yok sipariş vermemiz lazım demişlerdi. Başka yerden temin eden ya da servisten temin edip de fiyat paylaşan olursa sevinirim.

Aracınız
Civic FB7 2012
hava filitresi hortumu
Merhaba arkadaşlar, aracımda ufak tefek tekleme tekrar başladı. Hortumu sarmıştı usta sanırım yavaş yavaş tekrar hava almaya başladı. Hortum şu an serviste yok sipariş vermemiz lazım demişlerdi. Başka yerden temin eden ya da servisten temin edip de fiyat paylaşan olursa sevinirim.
ayni sikinti bendede oldu servise sordum 250 tl dedi n11den 135 tlye aldim taktim sikinti yok yakit tuketimimde azaldi linki atiyorum. https://urun.n11.com/oem-yedek-parc...va-akis-korugu-oem-no17225-r1a-a01-P307992694

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Merhaba arkadaşlar selamun aleykum herkese yine ben. Bir derdi hallettim hemen ardından diğeri başladığı için birbiri ile ilişkili olabileceğini düşünerek size danışmak istedim. Sağolsun 135 tlye temin ettim körüğü taktırdım gaz kesme sorunum ortadan kalktı. Ancak aynı gün 2000 devir civarlarında gaza hafif basınca açık hava filtresinden gelen sese benzer hırıltı gelmeye başladı. Ustaya gidene kadar bir kaç defa kendi kendine geçti geri başladı. Ustama gittim birbirine değen çarpan var mı baktık, denedim yine aynı. Hava filtresi yeni değişmişti ama hadi değiştirelim bakalım dedik değiştirdik ve ses gitti. Dedim oh hadi yine iyiyiz bu kadar basitmiş. Günün devamında aynı ses gelmeye başladı. Bir tümsekten geçtikten sonra kesildi fakat bu sefer de sabah motor sğukken geliyor ısınınca ses gidiyor. Bir türlü anlam veremedim sizlere danışmak istedim sıkıntı nedir, yeni parçadan kaynaklı mıdır değil midir?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba arkadaşlar selamun aleykum herkese yine ben. Bir derdi hallettim hemen ardından diğeri başladığı için birbiri ile ilişkili olabileceğini düşünerek size danışmak istedim. Sağolsun 135 tlye temin ettim körüğü taktırdım gaz kesme sorunum ortadan kalktı. Ancak aynı gün 2000 devir civarlarında gaza hafif basınca açık hava filtresinden gelen sese benzer hırıltı gelmeye başladı. Ustaya gidene kadar bir kaç defa kendi kendine geçti geri başladı. Ustama gittim birbirine değen çarpan var mı baktık, denedim yine aynı. Hava filtresi yeni değişmişti ama hadi değiştirelim bakalım dedik değiştirdik ve ses gitti. Dedim oh hadi yine iyiyiz bu kadar basitmiş. Günün devamında aynı ses gelmeye başladı. Bir tümsekten geçtikten sonra kesildi fakat bu sefer de sabah motor sğukken geliyor ısınınca ses gidiyor. Bir türlü anlam veremedim sizlere danışmak istedim sıkıntı nedir, yeni parçadan kaynaklı mıdır değil midir?
Yeni parça ısınınca genleşiyor olabilir, yada yeni parçayı montajda iyi oturtamadılar veya bağlantı kelepçelerini iyi sıkamadılar, bir yerlerde zamanla hava kaçışı oluyor muhtemelen.
Hava kaçış anında kaçışın olduğu andaki bölgeyi yakalamak gerekli.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Araç durur vaziyette iken bu problem olmadığından dolayı tespiti zor olacak sanırım. Her defasında parçanın farklı bağlantı yerlerine sabunlu su falan sürsem tespit edebilir miyim acaba :unsure:

Geri