5 yıldır servise gitmeyen araç

Aracınız
merhaba arkadaşlar, Adana da yaşıyorum, aracım 2015 model lpg otomatik fb7 premium

2016 yılında 10 bin km yi doldurmamış olsada 1 . yılı dolduğu için garanti dvm etsin diye yetkili servise götürdüm, 7 bin km de idi.

ondan sonra sadece 2019 yılında motor yağı ve hava filtreleri için özel bi servise götürdüm o kadar.

bu sene yine özel bi servise götüreyim diyorum, neler değişmeli arkadaşlar, şimdi servisdeki ustaya sorsam nasılsa anlamaz diye gerekli gereksiz bir çok şeyi değişmek gerek diyecek. zamanında çok kazıklandığım için bende emlakçı ve tamirci fobisi oluştu.

aracım suan 25 bin km de,motor yağı ve filtreler harici neler değişmeli,nelere bakmalı arkadaşlar, vites geçişlerinde herhangi bi ses,titreme, zorlanma yok, şanzuman yağı değişimi gerekir mi mesela ya da sizin aklınıza gelen başka şeyler ..
şimdiden teşekkürler.

Aracınız
Yetkili serviste en son kampanya vardi 790 liraya FB7 ler icin isterseniz bir arayin. Her sene degismesi gerekiyor yag ve yag filitresinin. Korkulacak bir sey yok. Yetkili servise gidin siz en iyisi araciniz garajda duruyorsada sifir sayilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
merhaba arkadaşlar, Adana da yaşıyorum, aracım 2015 model lpg otomatik fb7 premium

2016 yılında 10 bin km yi doldurmamış olsada 1 . yılı dolduğu için garanti dvm etsin diye yetkili servise götürdüm, 7 bin km de idi.

ondan sonra sadece 2019 yılında motor yağı ve hava filtreleri için özel bi servise götürdüm o kadar.

bu sene yine özel bi servise götüreyim diyorum, neler değişmeli arkadaşlar, şimdi servisdeki ustaya sorsam nasılsa anlamaz diye gerekli gereksiz bir çok şeyi değişmek gerek diyecek. zamanında çok kazıklandığım için bende emlakçı ve tamirci fobisi oluştu.

aracım suan 25 bin km de,motor yağı ve filtreler harici neler değişmeli,nelere bakmalı arkadaşlar, vites geçişlerinde herhangi bi ses,titreme, zorlanma yok, şanzuman yağı değişimi gerekir mi mesela ya da sizin aklınıza gelen başka şeyler ..
şimdiden teşekkürler.
> Maşallah aracınız biblo gibi garajda duruyor. :)
> Bakım ile ilgili az kilometre yaptığınız için sene takibi yapmalısınız.
> 10.000 bakım her sene (hava ve polen filtresi göz ile kontrol edilir.)
> Fren hidroliği 3 senede bir değişir.
> Şanzıman yağı ilk değişim 4 yılda bir, sonraki seferler 2 yılda bir olmalı. (Orjinal yağ kullanmanızı tavsiye ederim.)
> V kayışı 6 yılda bir olur.
> Lpg gaz filtresi 10.000'de bir olur.
> Şuan sizin yaptırmanız gerekenler bunlar gibi duruyor. Bakım listesinden diğerlerini kendiniz takip edebilirsiniz. images (3).jpegimages (2).jpeg

Aracınız
Civic FC5 2020
Bakımsız düşük km araç yerime bakıma zamanında girmiş yüksek km li araç daha iyidir sakın ola aksatmayın yıllık bakımlarını her yıl aynı ay içinde yaptırın unutmayın 1 yıl içinde 10bin km yada 1 sene hangisi önce dolarsa eski yağ motora çok zarar verir araba yatsa bile katılaşır özelliğini kaybeder

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Yetkili servis dışında dışarı güvenmediğiniz bir ustaya yaptırmayın 2006 model fd6 aracım var sürekli serviste bakıma sokarım bir problem olursa ki olmadı servisin başına çalarım faturam var kaydım var serviste bakıyor sürekli servis bakımlı dışarıdan müdahale yok onlarda bir problemle karşılaşınca buna dışarda müdahale edilmiş diye işin içinden sıyrılamıyor dışarda orijinal parça bulamazsınız hondaya ait servis dışında kimseye parça satmıyor fabrika bilginiz olsun yan sanayi takıyor ustalar abi orijinal diyenden kaçın yan sanayi ama şu parça diyen dürüst ustalara yaptırın sadece yağ bakımınıda

Aracınız
Civic FB7 2012
Yetkili servis dışında dışarı güvenmediğiniz bir ustaya yaptırmayın 2006 model fd6 aracım var sürekli serviste bakıma sokarım bir problem olursa ki olmadı servisin başına çalarım faturam var kaydım var serviste bakıyor sürekli servis bakımlı dışarıdan müdahale yok onlarda bir problemle karşılaşınca buna dışarda müdahale edilmiş diye işin içinden sıyrılamıyor dışarda orijinal parça bulamazsınız hondaya ait servis dışında kimseye parça satmıyor fabrika bilginiz olsun yan sanayi takıyor ustalar abi orijinal diyenden kaçın yan sanayi ama şu parça diyen dürüst ustalara yaptırın sadece yağ bakımınıda

Hocam dışarıda orijinal parçalar olabiliyor. Mesela gergi kütüğü INA marka ve NGK İridyum bujiler. Dışarıda da bulunabiliyor. Tanıdığım bazı ustalar yetkili servisten hondanın orijinal şanzıman yağını temin edip bakım yapıyorlar?

Aracınız
Diğer Markalar
Üstad, 3 yıla bir bakımı okuyunca bana kal geldi, pimpirikli yapımdan herhalde kışa girerken yağını filtresini değiştiririm, yaza girerken bir daha değiştiririm, sonuçta bu araçlar can taşıyor, biz ona bakacağız ki o da bize baksın.

Aracınız
20210415_114651.jpg

konu yarım kalmasın tamamlansın diye bakım sonrasını da yazmak istedim.

motor yağı ve filtreleri internetten, şanzıman yağı, fren hidroliği ve lpg filtresini honda yetkili servisinden aldım.

yukardaki parçalar toplam 1060 tl tuttu. forumdan @seckins33 hocamın tavsiyesiyle 11 yıl yetkili servisde çalışıp sonra kendi yerini açan bir ustanın iş yerine gittim. 250 tl ye değişimleri ve kontrolleri yaptırdım.toplamda 1310 tl tuttu. servis aynı işler için 3850 tl fiyat vermişti.

aracımdan çıkan şanzıman yağı çok temizdi, hatta usta boşa değişmiş olacaz dedi, keza yine motor yağıda çok berrak,lpg filtresinde hiçbir tortu,kararma yoktu.
aracım kapalı garaj aracıdır, haftasonları ailece çoçuklarla çıktığımız için sakin kullanan ,ani hızlanmayan ,yüksek devirlere çıkmayan biriyimdir açıkcası son zamanlarda bayağı paniklemiştim işlerin yoğunluğundan ve pandemiden dolayı bir türlü bakıma giremedim diye, içim rahatladı açıkcası boşaltılan yağları görünce.
tabiki en doğrusu herşeyi zamanında yaptırmaktır.

mesaj yazan ,fikir belirten herkese çok teşekkürler,yolunuz açık olsun.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri