93C76 kodlu gösterge eeprom çipi

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba. Aracının gösterge panelinde bulunan 93C76 kodlu km.bilgilerinin saklı kaldığı eeprom çipini herhangi bir cihaz ile okuyan yada yeniden programlayan var mı. Aşağıdaki ch341a cihaz ve assprogrammer adlı program ile yapmaya çalıştım fakat işlemi gerçekleştiremedim.

Ekli dosyalar

• images (11) (8).jpeg
    images (11) (8).jpeg
    28.6 KB · Görüntüleme: 62
  • images (11) (9).jpeg
    images (11) (9).jpeg
    68.4 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20210224_163824.jpg
    IMG_20210224_163824.jpg
    216.4 KB · Görüntüleme: 64
Aracınız
Civic FB7 2015
Bahsettiğiniz tip okuyucu kartlar ve yazılımlar ile EEPROM okunabilir, kartın ilgili tip EEPROM u destekleyip desteklemediğine bakmak gerek. Eğer destekliyorsa okuyabilmeniz gerek. CH341a çipli okuyucu kartın nasıl kullanıldığına dair nette Türkçe ve İngilizce videolar var. Gerekli prosedürü uyguladığınız halde okuma yapamıyorsanız kullandığınız kartta bir problem olabilir ya da bağlantı kablo ve aparatlarında temassızlık olabilir. Okuma ya da yazma işlemi sırasında kart üzerinde bulunan bir led ile uyarı verilir genelde, oradan da kontrol yapabilirsiniz.

Yalnız EEPROM için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi UV ışık ile silinebilir olmasıdır. Bu nedenle EEPROM'u güneş ışığından korumak gerekir.

Buna neden ihtiyaç duydunuz acaba, gösterge panelinde bir sorun mu olmuştu?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bahsettiğiniz tip okuyucu kartlar ve yazılımlar ile EEPROM okunabilir, kartın ilgili tip EEPROM u destekleyip desteklemediğine bakmak gerek. Eğer destekliyorsa okuyabilmeniz gerek. CH341a çipli okuyucu kartın nasıl kullanıldığına dair nette Türkçe ve İngilizce videolar var. Gerekli prosedürü uyguladığınız halde okuma yapamıyorsanız kullandığınız kartta bir problem olabilir ya da bağlantı kablo ve aparatlarında temassızlık olabilir. Okuma ya da yazma işlemi sırasında kart üzerinde bulunan bir led ile uyarı verilir genelde, oradan da kontrol yapabilirsiniz.

Yalnız EEPROM için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi UV ışık ile silinebilir olmasıdır. Bu nedenle EEPROM'u güneş ışığından korumak gerekir.

Buna neden ihtiyaç duydunuz acaba, gösterge panelinde bir sorun mu olmuştu?
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Dream paket aracıma Cruise control uygulaması yapmak için göstergeyi değiştim. Gelen çıkma premium göstergede eeprom çipinin sökülmüş olduğunu fark ettim. Epeyce bir video, bilgilendirme ve araştırma sonrasında denemelerime rağmen okuma yazma işlemini gerçekleştiremedim hocam. Normal 25 tipi Flash çipleri ch341 arayüzü ile okuyup silebiliyor ve yazabiliyorum. Fakat 93cx6 tipi eepromlar bu arayüzle yazılamıyor. Assprogrammer programını kullandım bir sonuç alamadım. Bağlantı hatasıyla karşılaştım.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Premium araca ait gosterge ile aracımda yapmış olduğum kadran testine ait video linki aşağıdadır. Tek problem belirttiğim gibi eeprom çipindeki yazılım. Bu konuda bilgi tecrübesi olan arkadaşlarım yardımda bulunurlarsa çok mutlu olurum. ;)

Aracınız
Civic FB7 2015
Sorun yazılım değil donanım kaynaklı görünüyor. CH341 çipli kart okuyucular ile 93XXX serisi EEPROM'lar okunamıyor gibi görünüyor. Nette arama yapıp satış sitelerine baktığımda da sadece 24/25 serisi entegreler için uygun olduğu yazılmış. Bu nedenle farklı bir programlayıcı karta ihtiyacınız var ve tahminimce bunlar pahalı kartlar olabilir. Aşağıdaki linkte ch341 çipli bir kart okuyucuyu modifiye ederek 93XXX serisi entegreleri okuyup yazabilir hale getiren bir uygulamadan bahsedilmiş. Videoyu ayrıntılı incelemedim ancak sanırım pin bağlantılarının değiştirilmesi gerekiyor, belki denemek isteyebilirsiniz. Ancak bu uygulamayı yapmak isterseniz boş bir EEPROM üzerinde birkaç denemeden sonra aracın çipi üzerinde çalışmak daha güvenli olacaktır.

Modify the CH341A EEPROM Programmer (Black Edition) for 5V 93XXX & 95XXX Automotive Use

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sorun yazılım değil donanım kaynaklı görünüyor. CH341 çipli kart okuyucular ile 93XXX serisi EEPROM'lar okunamıyor gibi görünüyor. Nette arama yapıp satış sitelerine baktığımda da sadece 24/25 serisi entegreler için uygun olduğu yazılmış. Bu nedenle farklı bir programlayıcı karta ihtiyacınız var ve tahminimce bunlar pahalı kartlar olabilir. Aşağıdaki linkte ch341 çipli bir kart okuyucuyu modifiye ederek 93XXX serisi entegreleri okuyup yazabilir hale getiren bir uygulamadan bahsedilmiş. Videoyu ayrıntılı incelemedim ancak sanırım pin bağlantılarının değiştirilmesi gerekiyor, belki denemek isteyebilirsiniz. Ancak bu uygulamayı yapmak isterseniz boş bir EEPROM üzerinde birkaç denemeden sonra aracın çipi üzerinde çalışmak daha güvenli olacaktır.

Modify the CH341A EEPROM Programmer (Black Edition) for 5V 93XXX & 95XXX Automotive Use

Hocam dediğinizi de denedim. Araya kopruleme yaptım. Olmadı USB girişinin arka kısmına 1000 uf 16 v değerinde kondansatör bagladim. Öyle de denedim. Bu cihaz 3.3 volt veriyor. Kopruleme sayesinde 5 volta çıkıyor. Kondansatör ile bu 5 volt stabil hale getiriliyor.

Aracınız
Civic FB7 2015
Videodaki uygulamada yalnızca 5V ayarlaması yapılmamış, pin dizilişi farklı olduğu için ek bir soket ve kablo ile pin numaralarının bağlantıları da değiştirilmiş. Bunu da deneyip sonuç alamadıysanız, 93XXX serisi çiplerle uyumlu başka bir programlayıcı denemekten başka çare yok gibi görünüyor.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@joseph41 hocam eepromu okudum. Artık okuyup yazabiliyorum. Km.mi ayarlayabiliyorum. Km.den kasıt orjinal km.yi :) Kablonun bağlantılarınin degismesi gerekiyormuş. Sadece köprüleme yetmiyor. 25 Flash çiple 93cx6 kodlu çiplerin bacak yapıları birbirinden farklı. Video herşeyi anlatıyormuş aslında. Altyazı sayesinde çözmüş olduk.

Geri