95-105 km arasında titreşim/sarsıntı

Aracınız
Civic FB7 2014
merhabalar, araç 2014 eco otomatik 63bin. seyir halinde araç 95km ye ulaşınca hafif bir titreşim sarsıntı başlıyor ve bu durum 105 km hıza kadar devam ediyor. sarsıntıyı daha çok pedal kısımlarında hissediyorum. yorumlarınızı bekliyorum.

Aracınız
Civic FB7 2014
Sorunu deneyimleyemediğimiz için yorum yapmak da zor oluyor fakat pedal kısmı derken gaz pedalinde mi hissediyorsunuz fren mi yoksa her ikisinde de mi? titreşim direksiyondan mı geliyor yoksa aracın tamamından mı?
titreşim/sarsıntıyı gaz pedalından koltuktan ve sol kapıdan (bacağım temas halinde ise) hissediyorum.direksiyonda çok hafif

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
evet maalesef servis her seferinde normal diyor ancak şöyle de bir durum var yokuş aşağı frene basınca da titreşim oluyor yani disk balata bitmeye başladı acaba bu durum hizlanirken de lastik balansini etkiliyor olabilir mi bir çok usta sadece frene basınca titreme sarsıntı yapar diyor
Lastilleriniz eskiyse yada içindeki teller kırılmışsa araç hızlanınca titreme yapar hızlandıkca artar

Aracınız
Civic FB7 2014
devir farketmeksizin ister 1900 devir 95 km den 105e kadar, ister kick down yapıp 4000 devir 95e ulaşınca yapıyor 105ten sonra kayboluyor 140 150 civarında yine sarsıntı oluyor
gazdan ayağımı çekince çok hissetmiyorum çünkü sarsıntıyı daha çok gaz pedalı tarafında yaşıyorum
tabiki frene basınca da benzer sarsıntıyı hissediyorum fren pedalında

S

Silinen üye 20336

Guest
devir farketmeksizin ister 1900 devir 95 km den 105e kadar, ister kick down yapıp 4000 devir 95e ulaşınca yapıyor 105ten sonra kayboluyor 140 150 civarında yine sarsıntı oluyor
gazdan ayağımı çekince çok hissetmiyorum çünkü sarsıntıyı daha çok gaz pedalı tarafında yaşıyorum
tabiki frene basınca da benzer sarsıntıyı hissediyorum fren pedalında
Benim fikrim porya yada disklerle ilgili bir kaynak neden var gibi...
Tekerleklerinizden en az bir tanesini bir tümseğe, kaldırıma yada çukur ağzına biraz sert vurdunuz mu?

S

Silinen üye 20336

Guest
hayır herhangi bir vurma olmadı
diskler zaten tornalancak ama ustalar sadece frene basınca yapar diyince benim aklım karıştı
Aslında disk tornalatmak hiç doğru bir şey değil. Ancak maalesef ekonomik kaynaklı nedenler böyle bir yöntemi oluşturmuş...
Daha önce tornalanmışlarsa ve kalın torna yapılırsa disk et kalınlıkları üretimdeki kalınlıklarının çok altına düşeceği için diskin eğilme ve bozulma ihtimali iyice artacaktır. Bu güvenlik riski de taşır...! Tornayı olabildiğince ince yapılması hususunda rica ediniz.

Disklerinizi tornalatmadan önce porya ve rulmanlarını kontrol ettirmeyi deneyebilirsiniz...

Bir arkadaşım hafif kaza neticesinde benzer bir sorun yaşamıştı. Titreşim sorununun porya ve disk kaynaklı olduğu tespit edilmişti.

Aracınız
Civic FB7 2013
Titreşim sorunu 110-120 gibi bende de var. Sonradan titreşim kesiliyor. Sağ önden kaza yapmıştım, çok kötü çukurlara girdiğimde oldu belkide ondan. Rot balansçıya gittiğimde sağ ön tekerin 1 cm kadar geride olduğunu amörtismrün yerinden oynamış olabileceğini söyledi. Ustama söylediğimde birşey bulamadı. Çok rahatsız etmediği için bende üstüne gitmedim birşey yaptırmadım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri