AFR Ayari

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@vanheru klimayı ilk açtığımda 700 seviyelerine inip hemen 750 seviyesinde sabit kalıyor. Kapaliyken de 750 civarında duruyor.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Benim aracim kalkışlarda hantal 2015 fb7 orjinal brc lı bu araçların genel sıkıntısı bu galiba onun için nasıl seri olur onun peşindeyim

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Pedal commander vs. gibi uygulamalar yapılıyor. Alt devirlerde gaz tepkimesini artırdığı söyleniyor ama ciddi manada etkisi oluyor mu kullanmadığım için bilemiyorum.

Pedal commander vs. gibi uygulamalar yapılıyor. Alt devirlerde gaz tepkimesini artırdığı söyleniyor ama ciddi manada etkisi oluyor mu kullanmadığım için bilemiyorum.
Onu da denedim daha önceki aracımda evet gözle görülür farkı var fakat hep yüksek devirde kullanıyor aracı ilerleyen zamanda şanzuman sıkıntısı çıkarır diye düşünüyorum.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba aracım Honda Civic Elegance Otomatik 2011 Model. 2.el aldım ve sıralı brc marka lpg sistemi mevcut. 1 ay önce Lpg ayarı yaptırdım haba filtresini değiştirdim başka sorun yok dediler Afr ayarı yaptırmam gereklimi bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz yaptırırsam nerede ve kaç para ödemem gerekir bu işlem için?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba aracım Honda Civic Elegance Otomatik 2011 Model. 2.el aldım ve sıralı brc marka lpg sistemi mevcut. 1 ay önce Lpg ayarı yaptırdım haba filtresini değiştirdim başka sorun yok dediler Afr ayarı yaptırmam gereklimi bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz yaptırırsam nerede ve kaç para ödemem gerekir bu işlem için?
Eğer yakıtta bir fazlalık ve çekişte düşüklük hissetmiyorsanız bence gerekli değil.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Yakıtta şehir içi 40 kuruş şehirlerarası 30 kuruş yakıyor. Düz yolda 160-170 basıyorum ama yokuş yukarı bayılıyor tabi. Bir de ilk kalkışta oldukça devri düşük yol alıyor bilmiyorum bende kararsız kaldım afr ayarı konusunda.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Ben de saniyelik tekleme sorunuma (hava filtresi borusu yırtık olduğu içinmiş) çözüm ararken yaptirmistim afr ayarı. Arkadaslarin da dediği gibi çok yakıt tüketimi yoksa ve aracın performansinda bir değişiklik yoksa yaptırmaya gerek yok. Yola çıkılıp her devirde hava-yakit karışım değerine bakılıyor, enjektör basınçları kontrol ediliyor. LPG sistemi ile ilgili bir sıkıntıniz olduğunu düşünmüyorsanız boşuna o kadar para bayılmayin.

Ben de saniyelik tekleme sorunuma (hava filtresi borusu yırtık olduğu içinmiş) çözüm ararken yaptirmistim afr ayarı. Arkadaslarin da dediği gibi çok yakıt tüketimi yoksa ve aracın performansinda bir değişiklik yoksa yaptırmaya gerek yok. Yola çıkılıp her devirde hava-yakit karışım değerine bakılıyor, enjektör basınçları kontrol ediliyor. LPG sistemi ile ilgili bir sıkıntıniz olduğunu düşünmüyorsanız boşuna o kadar para bayılmayin.
Bende bu cevabın pesindeyim

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Bende bu cevabın pesindeyim

Ankara'da olsaydınız müsait bir zamanda araç karşılaştırma yapalım derdim. Yakininizda tanıdık bizim modellerden varsa bir karşılaştırın bence en güzel öyle karar verilebilir gibi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Dediğiniz yeri biliyorum. Karşılıklı videolar ile bu olayı iyice tartışma konusuna döndürdüler. Açıkcası bende rahatsız oldum. Forumda gördüğüm yorumlardan uygulama yapanlar şu meşhur vtec silkelemesini benzin ayarına getirdiğini belirtmişlerdi.
Afr sonuçta bir lpg ayarı. Yanlış bir montaj ile ağzınızda kuş tutsanız düzgün bir ayar yapılamaz.

LPG için en önemli 3 kriter
> Lpg takılacak aracı iyi tanımak.
> Araca uygun marka ve montaj.
> Güzel bir ayar.

Gördüğüm muhtelif ayar çeşitleri.
> Araç sabit iken yapılan ayar. (En basitinden)
> Resmi bayilerde olan ( firmanın aracınıza uygun hazır lpg programını direk ecuya kopyalaması)
> Aracı bilgisayara bağlayıp 30 km. 100-120 km. hız ile yol ayarı yapmak.
> Widebant ile yola çıkıp ayar yapmak. (Açık ve kapalı iki döngüyüde görür. Bütün devir aralığını ayrı bir şekilde görüp ayar yapmanızı sağlar.)

Sıkıntı nerede?

> Bence en birinci problem lpg ustları. Adam gibi montaj ve ayar yapılsaydı bu mevzuyu konuşmazdık. Problem çekenlerin yorumlarına baktım. Bir sürü para harcamış ve çözüm bulamamışlar. Ve çok sinirliler.

> Afr ayarı dediklerinde Widebant sensörü olaya giriyor. Pahalı bir parça. Lüks araçlarda bu cihaz hazır takılı oluyor. Bunu bilgisayarda görebiliyorsunuz. Civic gibi C segmenti bir araca pek koymazlar. Kapalı (ekonomik) veya açık (performans) yakıt hava karışımını görebilirsiniz.

> Birde lpg markaları işin içine giriyor. Yazılımlar farklı açık döngüyü kendi ayarlayan var. Senin sürüş tarzına göre ayarını tekrar düzenleyen çok güzel sistemler var. Bu markalar ile çalışanlar elbette gerek yok diye söyler.

> Velhasıl kelam bende Zavoli bora obd2 (akıllı sistem sürüş tarzını takip ediyor.) var. Yetkili serviste yaptırdım. Fabrikasyon ayarı ve yol ayarı yaptık. Ne arıza lambam yanıyor. Ne performans sıkıntım var. Nede fazla yakıt harcıyorum.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Hocam bende de Zavoli marka lpg var. Bakımını yaptıracağım, istanbuldayım. Önerebileceğiniz bir yer var mı? ( Not: Şehir içi 34 lt ile 280-290 km, şehirler arası 350 km gidiyorum)

Geri