Akü problemi (araç çalışmıyor)

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar.
Civic FC5 2018 Eco Elegance aracımız var.
2020 senesinde aküsü garanti kapsamında değişti. (2020 Ekim ayında aracın aküsü öyle bitmiş ki merkezi kilit bile pasif idi.)
Geçtiğimiz Aralık ayında 3 - 4 gün aracı çalıştırma fırsatımız olmadı.
Otogara gitmek için araca bindik, bir de ne görelim, kontağı açıyoruz göstergenin yarısında ışık var, yarısında yok, farlar gidip gelerek yanıyor.
Araç marş almadı.
Takviye yapıp devam ettik.
50.000 bakımı için servise gittik ve akü ölçümü yaptırdık.
Bir sıkıntı çıkmadı.

Sizce bunu neden yapar?
Serviste somut olarak bir problem görünmediği söylendi.
Ancak acil bir durum olsa aracın çalışması meçhul...

Bir öneriniz var mıdır?

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Geçmiş olsun hocam. Sanırım bizim araçların elektrik konusunda bir hassasiyeti var. Bir çok FC5 sahibinden böyle problemler duydum.
Sanırım biraz sorun var akü konusunda...

Bu kullandığımız motoru en az 2000 yılından beri kullanıyor Honda...23 yıldır donanım eklemesi yapıyor ( örn. Elktronik el freni, donanımsal klima, koltuk ısıtma, elk.camlar, elk.aynalar vs. gibi ) elektrikle çalışan donanım arttıkça akü yetersiz gelmeye başlıyor...Şarj dinamosu da isyan bayrağını çıkartıyor .... Benim düşüncem bu yönde...

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
Süleyman akpınar
Aracınız
Civic FC5 2017
2017 eco ex aracım var orjinal aküsünün üzerine iki akü aldım 2020 yılında varta yanlış hatırlamıyorsam 50 amperlikti 2023 ocak ayında attım aküyü şimdiki aldığım bilindik bir akü değil 55 amperlik en iyi uzun süre olarak orjinali şuan bu ne kadar gidecek deneyip görücem

Aracınız
Aracınız
Civic FC5 2020
Akü probleminden bende cok muzdarip oldum akü 1 kez garanti kapsamında değişti.Daha sonra 10 günün üzerinde tekrar zorlandıgını farkettim aklımda hep bi soru işareti vardı kacak mı var diye eşik aydınlatmalarından birini söktüm arabanj. içerine attım arabayı terk eder gibi içinden ayrıldım kapıları kilitledim eşik aydınlatması yanmaya ediyordu 10 dk bekledim sönmüyor o sinirle servise gitsem ordakilerle kesin kavga ederdim elektrikten bi arkadasımı cagırdım soketlere baktı düzgün baglantı yaptı içimde kalmasın diye eşik sökülü halde iken tekrar kontrol ettim ısıklar yanmıyordu gecen gün 11.günde mars bastım tek marsta aldı yakın zaman içerisinde sulu olan mutlu aküyü varta jel aküyle değiştirmek istiyorum ayda 1 defa akü sarj cihazımla sarj ediyorum suanlık böyle idame ediyorum umarım yardımcı olmusumdur.

Aracınız
Civic FC5 2018
Akü probleminden bende cok muzdarip oldum akü 1 kez garanti kapsamında değişti.Daha sonra 10 günün üzerinde tekrar zorlandıgını farkettim aklımda hep bi soru işareti vardı kacak mı var diye eşik aydınlatmalarından birini söktüm arabanj. içerine attım arabayı terk eder gibi içinden ayrıldım kapıları kilitledim eşik aydınlatması yanmaya ediyordu 10 dk bekledim sönmüyor o sinirle servise gitsem ordakilerle kesin kavga ederdim elektrikten bi arkadasımı cagırdım soketlere baktı düzgün baglantı yaptı içimde kalmasın diye eşik sökülü halde iken tekrar kontrol ettim ısıklar yanmıyordu gecen gün 11.günde mars bastım tek marsta aldı yakın zaman içerisinde sulu olan mutlu aküyü varta jel aküyle değiştirmek istiyorum ayda 1 defa akü sarj cihazımla sarj ediyorum suanlık böyle idame ediyorum umarım yardımcı olmusumdur.
Teşekkür ederim hocam bu eşiklerden ben de şüphelendim, bundan olma ihtimali çok yüksek demek ki.

Ad Soyad
Aziz Barış
Aracınız
Civic FB7 2013
Benim 2013 fb7 otomatik aracımda aküm 10 yılda 2 kez değişti. 2. si garantiden değişti. Aracıma navimex marka ekranlı navigasyon takma sonrasına denk geliyor ama günahını almak istemem. Kontağa bağlı sistem. Ama yine de araç çalışmazken hiç açmıyorum. Son hadisede garantiden değişimde az daha yolda kalıyordum. Civiclerde çok fazla ayrı ayrı ekran vb. olduğu için sanıyorum aküyü zorluyor. Zaten akü takılan yer ufak olduğundan daha yüksek amperli daha büyük aküler sığmıyor yuvaya. Ayrıca lpg tesisatı da elektrik çekiyor sistemden derken kalorifer aydınlatmalar vs hepsi bir araya gelince güç çekimini artırıyor maalesef. Zamanla akü zayıflıyor sanırım. Benim görüşüm bu şekilde.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Şehir dışındayım şuan..Eşimin başına gelen olayı anlatayım..Belki birilerine fikir verir..
Aracım 2018 Fc5 1.6 Eco Elegance otomatik

2020 yılında aracımın önceki sahibi akü problemi yaşamış ve yetkili servis inci marka sıfır akü değişimi yapmış...

Şuan 2023 Şubat ayındayız..Denizli malum soğuk memleket...Eşim aracı çalıştırdığını zannedip... kontağı 1 konumunda açık unutuyor 15/20 dk...ve fanı açıyor aracın içi ısınsın diye 15/20 dk fan da açık kalıyor ...sonra aracı çalıştırmadığını anlayınca marş yapıyor.. veee sürpriz araç marş almıyor/çalışmıyor....

Başka bir araçtan takviye ile kardeşim aracı çalıştırıyor ....2 gündür problem yok...Sanırım aküyü kurtardık.Öyle umuyorum .. Bu sene 3 üncü kışını görüyor akü...4 üncü kışıda kurtarırsak tamamdır diyeceğim....4 yada 5 inci kışta değişir akü m diye düşünüyorum...

Akü tercihim
1. Varta 45 ve üstü amperler
2. İnci 45 ve üstü amperler olacak...

Araçta açık lamba/ açık anahtar unutmayın ve ilk marşı yaparken bütün elektrikle çalışan donanımı (fan vs. gibi ) kapalı hale getirip marş yapın.. ... İyi günler

Son karar tabiki sizin. Saygılar
Yazımı güncelliyorum....22.07.2023 tarihinde araç marş yapmadı....üstteki yazımdan 6 ay dayanabildi Akü bitti....DENİZLİ VARTA yetkili satış bayisinden 12 V 45 A .....1900 TL ye Akü aldım....

Çıkan Akü ve yeni Akü resimlerini paylaşıyorum ...Aracım 2018 FC5 eco elegance otomatik...

Belki yardımcı olur arkadaşlara saygılar...IMG-20230722-WA0012.jpgIMG-20230722-WA0011.jpg

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Ek bilgi Honda ustam ile görüştüm...
12 Volt 55 Amper yada daha üstü amperlerde akü alsan daha iyiymiş dedi....bilginize..

Artık ben acil olduğu için 12 V 45 A akü aldım...Bi dahaki sefere 12 V 55 A yada 60 Amper Akü alırım artık...Saygılar.

Son düzenleme:

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Yazımı güncelliyorum....22.07.2023 tarihinde araç marş yapmadı....üstteki yazımdan 6 ay dayanabildi Akü bitti....DENİZLİ VARTA yetkili satış bayisinden 12 V 45 A .....1900 TL ye Akü aldım....

Çıkan Akü ve yeni Akü resimlerini paylaşıyorum ...Aracım 2018 FC5 eco elegance otomatik...

Belki yardımcı olur arkadaşlara saygılar...Ekli dosyayı görüntüle 271244Ekli dosyayı görüntüle 271245

Benim de 22 Temmuz 2022'de aldığım 45 amper Varta akü 29 Temmuz 2023'te ömrünü tamamladı. Haftasonu olduğu için İdareten ellerindeki tek dar akü olan 42 amper Mutlu'yu verdiler. Bakalım yarın sonuçlanacak.

Garanti belgesi önemli, mutlaka saklayın. Birçok aküden 1 yıl bile zor çıkıyor artık.

JLN-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Geri