Aracınız
Civic FC5 2020
1985 yılında krem renk reno tx aracımız vardı ve yıllarca kullandı babam.
Öyle 3-5 senede bir akü felan değişmezdik. Akü bitti mi oto elektrikciye gidip sabahtan şarja bırakırdık ve yedek akü vererek bizi gönderirdi usta. Akşam üstü geri giderdik ve usta aküye üst delikten bakıp kaynamaya başlamış abi tamadır derdi ve bir siftah parası atıp alır kullanırdık.
Yani ikidebir yeni akü alınmazdı ve 4-5 senede bir böyle şarj edile edile 10 yılı rahat devirirdi.
Şimdiki gibi kısa sürede kullan at değildi.
Dağın taşın yolun toprak olduğu, araçların hep reno olduğu, herşeyin ucuza halledildiği zaman yok maalesef.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Gine öyle akü alabilirsiniz hala bizim aküler kapalı bakım gerektirmeyen aküler

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Gine öyle akü alabilirsiniz hala bizim aküler kapalı bakım gerektirmeyen aküler

Kesinlikle ama kesinlikle yanlışınız var. Forumdaki akü başlıklarından haberiniz yok herhalde.
2016 model aracımda 3. akü şuan. Kapalı, açık hiçbirşey farketmiyor şuan. Delikten bakınca yeşil ama içten plaka koparıyor bir anda. Bizim araçlara 55 A dan büyük yer olmadığı için takılamıyor.
Son birkaç yıldır kalite yerlerde,
Hangi akü 10 yılı deviriyor, Hangi akücü 20TL' ye şarj edip 4-5 yıl daha götürüyor cevap alabilir miyim?
Siz akücü müsünüz?

Aracınız
Civic FC5 2020
Kesinlikle ama kesinlikle yanlışınız var. Forumdaki akü başlıklarından haberiniz yok herhalde.
2016 model aracımda 3. akü şuan. Kapalı, açık hiçbirşey farketmiyor şuan. Delikten bakınca yeşil ama içten plaka koparıyor bir anda. Bizim araçlara 55 A dan büyük yer olmadığı için takılamıyor.
Son birkaç yıldır kalite yerlerde,
Hangi akü 10 yılı deviriyor, Hangi akücü 20TL' ye şarj edip 4-5 yıl daha götürüyor cevap alabilir miyim?
Siz akücü müsünüz?

Benim sıfır aracım yazın sıcaklarda 2 defa bitirdi sebebi aracı hiç kullanmamdı Akü ömrü sizin kullanım tarzı ve markalarla alakalı ben Eski aracıma mutlu akü aldım herhalde 4 seneyi devirecek yada daha uzun bir süre oldu daha tık yok akü ölçümü yaptırdım oradakiler söyledi ömrünü tamamlamak üzere olduğunu evet eskisi gibi firmalar kaliteli üretim yaptıklarını düşünüyorum bende lakin size önerdiğim akü eski tip bakım gerektiren aküler bu aküleri araştırmanızı tavsiye ederim tam isimleri aklımda kalmadı vede şuan talep var mı üretiliyor mu bilmiyorum ama illaki bulursunuz 20 TL ye şu zamlardan sonra şarj yaptırmanız herhalde pek mümkün olmayacaktır bununda sebebi akü değil elektrik ücretleridir akü yeşil gösteriliyor diyorsanız bilmeniz gerekirki o ışık sağlıklı bir bilgi vermez sadece tek bir hücre hakkında bilgi verir Akücü değilim okuduğum bölüm elektrik ve elektronik bu arada aküde önemli olan amperi değil marş gücüdür amper sadece kapasitesini gösterir bunu şöyle izah edeyim aracı çalıştırmadan 45 amper akü ile 5 saat radyo dinlersiniz ama 55 amper ile 7 saat fark budur marş güçleri eşit olan aküler için misal verdim

Aku uzerindeki isik net cevabi vermez aku icindeki plakalar arasindaki baglanti koparsa yapacak bir sey yoktur(kendiniz acip baglantiyi yapabilirsiniz tabii)
fabrikasyon akuler ile sonradan takilan akuler kesinlikle ayni kalitede degil. Her alanda oldugu gibi akulerde de kaliteli malzemeden kaciyor firmalar. Bu cakallari ne yaparsak yapalim doyuramayiz maalesef.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Benim sıfır aracım yazın sıcaklarda 2 defa bitirdi sebebi aracı hiç kullanmamdı Akü ömrü sizin kullanım tarzı ve markalarla alakalı ben Eski aracıma mutlu akü aldım herhalde 4 seneyi devirecek yada daha uzun bir süre oldu daha tık yok akü ölçümü yaptırdım oradakiler söyledi ömrünü tamamlamak üzere olduğunu evet eskisi gibi firmalar kaliteli üretim yaptıklarını düşünüyorum bende lakin size önerdiğim akü eski tip bakım gerektiren aküler bu aküleri araştırmanızı tavsiye ederim tam isimleri aklımda kalmadı vede şuan talep var mı üretiliyor mu bilmiyorum ama illaki bulursunuz 20 TL ye şu zamlardan sonra şarj yaptırmanız herhalde pek mümkün olmayacaktır bununda sebebi akü değil elektrik ücretleridir akü yeşil gösteriliyor diyorsanız bilmeniz gerekirki o ışık sağlıklı bir bilgi vermez sadece tek bir hücre hakkında bilgi verir Akücü değilim okuduğum bölüm elektrik ve elektronik bu arada aküde önemli olan amperi değil marş gücüdür amper sadece kapasitesini gösterir bunu şöyle izah edeyim aracı çalıştırmadan 45 amper akü ile 5 saat radyo dinlersiniz ama 55 amper ile 7 saat fark budur marş güçleri eşit olan aküler için misal verdim

Hocam bende16 yıldır Mühendisim. Akülerin eski kalitesi yok. 10 sene giden akü artık hiç yok. Eski opelimde 6 yıla yakın varta gri kullandım ama aynı aküyü bu araca sığdıramadım, tablayı söküp değişmeli, uçlar kısa kalıyor ek yapılmalı. Yeri çok dar. Nerde siftah parasına 4-5 senede bir şarj edilip kullanılan aküler?
Bu arada akünün içi kurşun kaynıyor, amatör olarak açılıp tamir edilmemelidir, atıp o işi ciddiyetle yapan dönüşüme verilmeli. Kuru aküce gördük, bakıma gerek olmayanıda gördük, kullan at mantığı artık.

Aracınız
Aku uzerindeki isik net cevabi vermez aku icindeki plakalar arasindaki baglanti koparsa yapacak bir sey yoktur(kendiniz acip baglantiyi yapabilirsiniz tabii)
fabrikasyon akuler ile sonradan takilan akuler kesinlikle ayni kalitede degil. Her alanda oldugu gibi akulerde de kaliteli malzemeden kaciyor firmalar. Bu cakallari ne yaparsak yapalim doyuramayiz maalesef.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aman hocam içi kurşun dolu, direk kanserojen valla. Atıp kurtulmak mantıklı.
2. aküm uzun yolda mola esnasında kopardı maalesef, şimdi 3. akü yeni takıldı bakalım ne kadar dayanacak. Yer geniş olsa Honda camiasının 60A varta işini bitirecek aslında.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Akü işi maalesef şu anda ciddi sıkıntılı, dar tip aküde hiçbir firma ömür olarak pek güven vermiyor.
FB7lerde aracın üstündeki orjinal aküden sonra hiçbir aküde o kaliteyi göremedim.
Yani ellerindeki iyi teknolojiyi nasıl kötüye götürmeye başardıklarını anlamak zor, bence açıkça kasıtlı eskitme yapıyorlar.
Bakalım bu sefer İnci akü Maxim Gorilla serisi 55Ah deniyorum umarım kalitesi beklentimin üstünde olur.
İnternet sitesindeki değerleri bu şekilde,
1643557928076.png

Aracınız
Akü işi maalesef şu anda ciddi sıkıntılı, dar tip aküde hiçbir firma ömür olarak pek güven vermiyor.
FB7lerde aracın üstündeki orjinal aküden sonra hiçbir aküde o kaliteyi göremedim.
Yani ellerindeki iyi teknolojiyi nasıl kötüye götürmeye başardıklarını anlamak zor, bence açıkça kasıtlı eskitme yapıyorlar.
Bakalım bu sefer İnci akü Maxim Gorilla serisi 55Ah deniyorum umarım kalitesi beklentimin üstünde olur.
İnternet sitesindeki değerleri bu şekilde,
Ekli dosyayı görüntüle 267730
Hamid Hocam dene bakalım nekadar gidecek, olmadı inciyi de deneriz ilerde. Oto elektrikçi ısrar etmişti bana, alt tablayı değişeyim, kutubun birine de ek yaparak 60A takalım diye ama kurcalatmadım. Dar tip olunca plakalar mı dengeli olmuyor acaba yada gerçekte o boyutta 55A değilmi bende anlamadım.

Geri