Antifriz kullanımı

kafkef

0
Arkadaşlar aracımı geçen temmuz ayında İstanbul’dan aldım. Muş’ta öğretmenlik yapıyorum, malum burda kışlar epeyce sert geçmekte. Arkadaşla geçen antifriz muhabbeti oldu, ustaya gidip motor suyundaki antifrizi ölçtürerek gerekliyse değiştiriceğini söyledi. Ben pek anlamıyorum bu işlerden. Servisi arayıp sordum, yeterlimidir içindeki antifriz yoksa değiştirmem gerekirmi diye.içindekinin -20 dereceye kadar koruyacağını, -20 den fazla antifriz olmadığını yani yeterli olcağnı söyledi. Ama arkadaşım -30 derecelik koydurduğunu ve bu kış sert olursa -20 den soğuk hava olabiliceğini söyledi. Ne yapmam lazım bilgisi olan var mı bu konuda acaba?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar aracımı geçen temmuz ayında İstanbul’dan aldım. Muş’ta öğretmenlik yapıyorum, malum burda kışlar epeyce sert geçmekte. Arkadaşla geçen antifriz muhabbeti oldu, ustaya gidip motor suyundaki antifrizi ölçtürerek gerekliyse değiştiriceğini söyledi. Ben pek anlamıyorum bu işlerden. Servisi arayıp sordum, yeterlimidir içindeki antifriz yoksa değiştirmem gerekirmi diye.içindekinin -20 dereceye kadar koruyacağını, -20 den fazla antifriz olmadığını yani yeterli olcağnı söyledi. Ama arkadaşım -30 derecelik koydurduğunu ve bu kış sert olursa -20 den soğuk hava olabiliceğini söyledi. Ne yapmam lazım bilgisi olan var mı bu konuda acaba?

-20° veya -30°'lik antifriz yok. Antifirizin donma derecesi, içerisine karıştırılan su ile alakalı. Saf antifiriz içerisine %50 oranında su karıştırıldığında -35°'ye kadar dayanabilir. Eğer saf antifiriz konulduysa Max. -12°'de soğutma sıvınız donacaktır.
Ustanız antifiriz oranını gerçekten ölçebiliyorsa, elde ettiğiniz veriler ile değişim,su veya antifiriz ekleme adımlarından bir tanesini seçerek çözüm bulabilirsiniz.

kafkef

0
-20° veya -30°'lik antifriz yok. Antifirizin donma derecesi, içerisine karıştırılan su ile alakalı. Saf antifiriz içerisine %50 oranında su karıştırıldığında -35°'ye kadar dayanabilir. Eğer saf antifiriz konulduysa Max. -12°'de soğutma sıvınız donacaktır.
Ustanız antifiriz oranını gerçekten ölçebiliyorsa, elde ettiğiniz veriler ile değişim,su veya antifiriz ekleme adımlarından bir tanesini seçerek çözüm bulabilirsiniz.

Teşekkür ederim bilgiler için. Bu servistekiler ya bişey bilmiyo yada insanları başından savıyolar o zaman.
Ustanız gerçekten ölçebiliyosa demişsiniz, ölçülebilen bişey değilmi neden öyle söylediniz.?
Birde son olarak ölçtürmeye falan gerek varmı yoksa aracı aldığımız haliyle soğuk kış şartları düşünülmüşmüdür zaten.?

Aracınız
Civic FB7 2015
Ölçtürmeye gerek var soğuk bir bölgedesiniz eksi kaça kadar soğutma sıvısının donmayacağını bilmek iyi olur. Ona göre oran belirlenir %70 antifriz %30 su olduğunda yaklaşık(-50 santigrat) de soğutma sıvısı donmaya başlar. Antifriz sıvıları arasında da farklar var bu arada.

kafkef

0
Ölçtürmeye gerek var soğuk bir bölgedesiniz eksi kaça kadar soğutma sıvısının donmayacağını bilmek iyi olur. Ona göre oran belirlenir %70 antifriz %30 su olduğunda yaklaşık(-50 santigrat) de soğutma sıvısı donmaya başlar. Antifriz sıvıları arasında da farklar var bu arada.

Anlamadığım için sorular saçma olabilir ama bilgiler için teşekkür ettim hocam.
Gidip baktırıyım en iyisi. Bu işlemi servis dışında yaptırsam herhangi bir problem olmaz değil mi?

Aracınız
Civic FB7 2015

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Teşekkür ederim bilgiler için. Bu servistekiler ya bişey bilmiyo yada insanları başından savıyolar o zaman.
Ustanız gerçekten ölçebiliyosa demişsiniz, ölçülebilen bişey değilmi neden öyle söylediniz.?
Birde son olarak ölçtürmeye falan gerek varmı yoksa aracı aldığımız haliyle soğuk kış şartları düşünülmüşmüdür zaten.?

Tabiiki ölçülebilir birşey. Demek istediğim bazı sözde!!! ustalar sırf para kazanmak için sadece görsel kontrol edip değişsin diyebiliyorlar. Şu an ismini hatırlamıyorum ama antifriz yoğunluğunu ölçen bir alet vardı.
Daha önce konulan antifiriz miktarına bence güvenmeyin. Benim gibi Adana'da yaşamıyorsunuz :)
Aşağıda basit bir tablo paylaşıyorum.QuickMemo+_2018-11-02-22-35-09-1.png

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar internette çok araştırdım, anladığım kadarı ile servis haricinde Honda’nın kendi ürettirdiği Tip 2 antifrizini bulamadım.

Amazon Amerika’da yaklaşık 4 lt.sinin 25 dolar yani 120 liraya satıldığı sıvı için yetkili servisler litresini 55 tlden hesap yapıyor. Ben servis dışında açıkçası bulamadım.
https://www.amazon.com/gp/offer-listing/B006YX9YZE/ref=dp_olp_all_mbc?ie=UTF8&condition=all

Honda Tip 2 antifriz istememin nedeni bu antifrizin mavi renkli olmasına rağmen Long-life özellikte yani 5 yıl/100bin km ömürlü olması. Yanlız dikkatimi çeken bir husus serviste baktığım antifrizin arkasında Total Performance logosu vardı, muhtemelen ülkemizde sattıklarını Total’e ürettiriyor.

Bu Honda Tip 2 antifrizi satan bildiğiniz yerler varmı? Yoksa da Total’in kendi mavi filtresini kullanan varmı? Memnuniyet durumlarınız nasıl?

mertk

0
Aracınız
Antifiriz için o kadar özellikli birşey aramaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bende ağrı da görev yapıyorum. Sık sıkta palandökene gidiyorum. Kışların en çok sert geçtiği bölgeler yani. Ben opetten aldığım pembe antifirizi kullanıyorum herangi bir sorun yaşamadım.
Ama ilk defa o kadar soğukta araba kullanılıcaksa ufak bir ölçüm aleti ile ölçüm yapılabiliyor. Kontrol ettirmekte fayda var

Geri