Araca Cam Filmi Taktırmak Yasak Değil!

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arka cami sökmedim duruyor. Zaman buldugumda garajda fön makinasiyla sokecegim. Tehlikeye atmamak lazim. Kis aylarinda rezistans cok lazim oluyor. Sadece 4 cami soktum 2-3 dakikami aldi :)

Son günlerde araç filmi taktıranlar sanayilerin yolunu tutarak cam filmlerini söktürmeye çalışıyor. Cam filmi sökülmesi için fırsattan istifade eden bazı uyanıklar bir aracın cam filmini 150 liradan söküyor. Bazı yerlerde ise cam filmleri 25 liradan sökülüyor. Eğer cam filmini söktürmek istiyorsanız iyice fiyat araştırması yapın.

ARACIN DIŞ GÖRÜNÜŞÜNE CEZA KESİLİR Mİ?
Aracının içi ve dışına aksesuar koyabileceği belirtilen kararda, bir fiilin yasaklanması ve karşılığında ceza öngörülmesinin suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereği ancak yasa ile mümkün olabileceği kaydedildi. Kanunun koruduğu yararın trafik güvenliği olduğu belirtilen kararda, aracın dış görünümüne bakılarak ceza kesilmesinin kanunun amacı ile çelişeceği vurgulandı.

SÜRÜCÜ DIŞARIYI GÖRÜYORSA SORUN YOK
Cezanın hukuka uygun olması için renkli camların sürücünün görüşünü engellemesi gerektiğini belirten Sulh Caza Hakimi Veli Ünal, “Dikkate alınması gereken husus dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir. Para cezası uygulayan memurun araç içine girerek filmli camların sürücü görüşünü engellediğini kontrol etmesi gerekir. Bu kontrolün yeterli görülmediği durumda bilirkişi raporu alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.

ARACIN İÇİ DIŞARIDAN GÖRÜNMÜYOR DİYE CEZA KESİLEMEZ
Yasak olmadıkça bireyin hak ve hürriyetlerini kullanmasına sınır getirilemeyeceği belirtilen kararda, bu sınırın Anayasa’nın 13’üncü maddesine uygun olması gerektiği kaydedildi. Cam filminin sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olmayacağı belirtilen kararda, güvenlik nedeniyle aracın dışarıdan içinin görülmesi amaçlanıyorsa, buna uygun yasal değişikliğe ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Hakim Veli Ünal kararda, “Aracın camına film kaplaması yaptırmasından dolayı araç sahibine ceza verilmesi, kanunda suç olarak tanımlanmayan bir eylemden dolayı cezalandırma anlamına gelecektir ki; bu durum suçta ve cezada kanunilik ilkesine açıkça aykırılık oluşturur” ifadelerini kullandı.

CAM FİLMİ CAZESINA İTİRAZ ETMEK

Ceza, polis memurunun yorumuna kaldığı için film uygulamalarında haksız cezalarla da karşılaşıyoruz. Bu cezalara itiraz edip, ceza uygulamasını iptal ettirebilmeniz mümkün. Polis memuru hiçbir uygulama yapmadan sadece film olduğu için ceza kestiyse ve aşağıdaki dört halden birine uyuyorsanız cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

Bu dört durum:

· Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların araç sürücüsünün görüş mesafesini engellemeyecek nitelikte olması (burada dikkate alınması gereken husus, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir),

· Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların bir kaza anında aracın içindekiler için tehlike yaratacak nitelikte olmaması,

· Para cezası uygulayan memurun araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmesi veya buna yönelik bir tespitinin bulunması,

· Bilirkişi raporunda, itiraz eden kimsenin aracında bu kapsamda süs eşyasına rastlanmadığının tespiti halinde düzenlenen idari para cezasının iptalinin gerektiği sonucuna varılmıştır.

Sonuç olarak yukardaki dört durum haricinde koyu bir cam filmimiz ver ise ve bu filmle görüş kabiliyetimizi kaybedip insan hayatlarını tehlikeye attığımız sürece cam filmi yasağı sürdürülecektir.

arkadaşım vatandaşa yanlış bilgi vermeyelim lütfen kanunen 2 gün önce yasaklandı ağır kusur sayılıyor hiç haberlere bakmadınmı

Aracınız
Arakadaşım bu sadece bir yorumdan ibaret. Sen yorumun ne zaman yazıldığına bakmadın herhalde.. Bu cam filmleri yasak haberleri çıktıktan sonra böyle bir yorum yazıldı.. Ben hala sökmedim ve sökmüyorumm.. Kimse sökmesin de demiyorum. Sadece benim düşüncem bu şekilde. Haa Muayene ne ne yapacaksın? dersen işte o zamana kadar sökmem diyorumm henüz 1 yıl var... :)

nemlee

0
Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar BİMER ve CİMER sayfalarından şikayetlerimizi ve önerilerimizi yazalım. Herkes tepkisini bu şekilde göstermeli. Kimse girip forumlara, face ve twitter'a bakmıyor. "Bize şikayet gelmedi ki" diyorlar.
Bu yüzden kısa ve net bir şekilde neden yasaklanmaması gerektiği, yasaklandığında da başka yollar aranacağı bildirilmeli.
Örnek olarak ben bayanların cam filmi araba ile daha güvenli seyahat ettiğini, trafik maganlarının dikkatini çekmediğini belirttim.
İkinci olarak sütten henüz kesilmemiş bebekleri olanlar için cam filmi olmazsa olmaz.
Sadece şikayet etmek mantıklı değil, çözüm önerisi de sunmalıyız.
"TÜV onaylı 0.5 ve 1 numara filmler kullanılmalı" gibi.. Ya da "içeriden perde sistemi" yapılabilmeli. Ki bu filmden daha tehlikeli, komple perde yapanlar çıkacaktır.
Mutlaka birlik olarak Cimer ve Bimer kanallarına yazmalıyız..

Son düzenleme:

ahatus

0
04/11 tarihinde Adana Batı otoban gişelerde çevirme vardı beni de durdurdular ben dedim yedik cezayı ama memur sadece uyardı sisteme uyarı geçtiklerine dair not düşmüşler dediğine göre bi dahaki sefere 427 ₺ yazar arkadaşlar dedi, bebeğimiz var falan ben baya dil döktüm ama nafile söktürün çok gerekiyorsa perde taktırın gibilerinden konuştu, şakaları yok yani sizin anlıyacağınız

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri