Aracı garantiden çıkarmak mantiklimi?

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar merhaba.
2021 Fc5 Civic elegance Eco sahibiyim.
Araç 32 binde. 30 bin bakımında 2500 gibi fiyatlar olmasına rağmen Balıkesir şen plazada 1900 liraya yaptırdık güç bela geçen hafta.
Orada sohbet esnasında 40.000 bakımında şanzıman yağı, benzin filtresi, subap ayari vs birsuru şey yapılacak bakım 4-5 bin civarı tutar dediler. Ben yılda ortalama 45 bin km yol yapıyorum
Araci garantiden çıkarmalı miyim ne önerirsiniz. Şanzıman beni korkutuyor şikayet var sitesinde bir sürü şikayet okudum, araç 11 aylık. Civic sahibi deneyim sahibi arkadaşlara danışmak istedim. Selamlar.

Aracınız
Civic FC5 2017
Yılda 45 bin km iki yılda 9 bakım demek. Km arttıkça servisler bakıma sürekli yeni kalemler ekleyip faturayı şişiriyorlar. En iyimser hesaplamayla ortalama 2,5 desek bakım başına 9 bakımda 22.500 eder. En kötü senaryo şanzıman arızası olsa dahi o fiyata çıkma şanzıman bulunabilir. Ben 500 bin km devirip servisin yakınından geçmeyen taksicileri biliyorum.

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Sibop ayarı ve benzin filtresi değişimi olayını özellikle anlayamadim. Araç zaten LPG'li benzin filtresi 40-50 binde neden değişsin ki, sibop ayarida bozulmadan elletmek ne kadar mantıklı bilemedim. Daha önce fd6 Civic vardı onda ne sibop ayarı yaptık ne benzin filtresi değiştirdik sadece 100 binde buji değişti yağ ve filtreler harici. Bu kasa civicte ekstra bir durum varmı, şanzıman yağını serviste değiştireyim gerisini dışarıda yaptırayım diyorum ama, siz nasil bir yol izliyorsunuz

Aracınız
Civic FC5 2017
Bu kasada da ekstra hiçbir şey yok. Ben 90 bin km yaptım bir kere şanzıman yağı için gittim onun haricinde hiç gitmedim. Ne benzin filtresinden ne subap ayarından şikayetim olmadı.

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Bu kasada da ekstra hiçbir şey yok. Ben 90 bin km yaptım bir kere şanzıman yağı için gittim onun haricinde hiç gitmedim. Ne benzin filtresinden ne subap ayarından şikayetim olmadı.
Son bir sorum olacak size, aracı satarken sıkıntı yaşadınız mı garantiden çıktığı için

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadaşlar merhaba.
2021 Fc5 Civic elegance Eco sahibiyim.
Araç 32 binde. 30 bin bakımında 2500 gibi fiyatlar olmasına rağmen Balıkesir şen plazada 1900 liraya yaptırdık güç bela geçen hafta.
Orada sohbet esnasında 40.000 bakımında şanzıman yağı, benzin filtresi, subap ayari vs birsuru şey yapılacak bakım 4-5 bin civarı tutar dediler. Ben yılda ortalama 45 bin km yol yapıyorum
Araci garantiden çıkarmalı miyim ne önerirsiniz. Şanzıman beni korkutuyor şikayet var sitesinde bir sürü şikayet okudum, araç 11 aylık. Civic sahibi deneyim sahibi arkadaşlara danışmak istedim. Selamlar.

- Hocam ben sizin gibi kilometre yapmış olsam servise gitmeyi pek düşünmezdim. Fitreler kaliteli markalardan alınabilir. Yağ 0w20 Motul, Mobil, Shell olabilir. Şanzıman yağı için orjinalden şaşmayın deniyor. Onu servisten alabilirsiniz. Benzin filtresi eski kasalarda bu kadar erken değişmiyordu ben bu durumda kasıt arıyorum. Bujilerde aynı 40.000 kilometrede değişim isteniyor. Subap ayarı Honda'larda rutin yapılır. Lpg kullanımı ile fazla ısıdan subaplar erken sıkma yapar. Performans ve verim yavaş yavaş düşer.
- Cvt'nin sevmediği durumlar ani kalkışları, ara hızlanmalarda ise vites düşürüp gazlamakta yorar. Yüksek devirde motor freni yapılmaz ise çok ciddi bir durum olmaz diye düşünüyorum.

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
- Hocam ben sizin gibi kilometre yapmış olsam servise gitmeyi pek düşünmezdim. Fitreler kaliteli markalardan alınabilir. Yağ 0w20 Motul, Mobil, Shell olabilir. Şanzıman yağı için orjinalden şaşmayın deniyor. Onu servisten alabilirsiniz. Benzin filtresi eski kasalarda bu kadar erken değişmiyordu ben bu durumda kasıt arıyorum. Bujilerde aynı 40.000 kilometrede değişim isteniyor. Subap ayarı Honda'larda rutin yapılır. Lpg kullanımı ile fazla ısıdan subaplar erken sıkma yapar. Performans ve verim yavaş yavaş düşer.
- Cvt'nin sevmediği durumlar ani kalkışları, ara hızlanmalarda ise vites düşürüp gazlamakta yorar. Yüksek devirde motor freni yapılmaz ise çok ciddi bir durum olmaz diye düşünüyorum.
Fd6 civigimde iridyum buji var 100-120 bin km gider demişlerdi, 100 bin km kullandım bujileri öyle değiştirdim.fc5 te farklı daha ucuz bir bujimi kullanılıyor acaba 40 binde değişiyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Fd6 civigimde iridyum buji var 100-120 bin km gider demişlerdi, 100 bin km kullandım bujileri öyle değiştirdim.fc5 te farklı daha ucuz bir bujimi kullanılıyor acaba 40 binde değişiyor.
Marka değişikliği yok. Fc5 kasada 100.000 kilometreyi geçen bu forumda gördüm. Önemli olan orjinal ürün kullanmak. Bu yüzden bilerek yapılıyor diye düşünüyorum.

Geri