Civic FC5 Aracımın LPG'de 27.4L yakması

Bende şöyle bir durum oluyor. Diyelim ki benzinde 10 lt gösteriyor, LPG 10,7 gibi oluyor… benzinde 7.7 ise LPG de 8.3-8.4 gibi oluyor yani benzinde gösterge ne gösteriyorsa LPG de yaklaşık %5-7 arası fazla yakıyor. Maşallah benzinde neredeyse hiç eksilmiyor… her şey normal mi sizce? Bu durum sadece bende mi gerçekleşiyor? Sizde durum nasıl?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bende şöyle bir durum oluyor. Diyelim ki benzinde 10 lt gösteriyor, LPG 10,7 gibi oluyor… benzinde 7.7 ise LPG de 8.3-8.4 gibi oluyor yani benzinde gösterge ne gösteriyorsa LPG de yaklaşık %5-7 arası fazla yakıyor. Maşallah benzinde neredeyse hiç eksilmiyor… her şey normal mi sizce? Bu durum sadece bende mi gerçekleşiyor? Sizde durum nasıl?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Oran normale göre düşük gördüm. Genelde benzin ve lpg yanma oranı %15-20 arası fark olur. Yanma sonucu oluşan Stf be Ltf değerlerini kontrol edilir ise normal olup olmadığı ortaya çıkar.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Benzin göstergesi de hatalı, lpg de hatalı. Tam doğru göstermiyorlar. Bunun için uzun dönem sizin ölçüm ve gözlemleriniz önemli. Hem benzin için hem de lpg için hata oranlarını bulmanız gerekiyor. Depo fullenir atıyorum 300km gidilir benzinle, sonra tekrar fullenir. Gösterge 10lt gösteriyordur, siz bakarsınız alınan yakıta göre 9lt... Bu gibi ölçümler yapılıp ona göre kafadan hesaplama yapılabilir. Benim araç göstergeye göre %10 daha az yakıyor dersiniz vs. gibi...

LPG gösterge ve yakıt tüketim ölçümlerini sıcak havalarda ya da uzun yolda yapmak daha doğru olur.

Ortalama hızlara göre de yakıt tüketim değerlendirmesi yapılması gerekiyor.

Son düzenleme:
Geri