Arıza ışıkları.

maselz

0
Aracınız
Merhabalar, aracım fb7 2013 90 binde 2 gün önce aracın subap ayarını yaptırmak v kayışını bujilerini değiştirmek için sanayiye gittim. V kayışı bando 2090 takıldı şuan hafif ses var önce yoktu, bujiler söküldü sonu ds olduğundan ve ellerinde sonu s olanlardan olduğu için taktırmadım eleman temizledi uçlarına sentil çakısı ile ayar yaptı taktı subap ayarıda yapıldı 30 a 25 şeklinde en son aracımı cihaza bağlasınlar baksınlar istedim bende önceden olan ecu okuyan obd cihazı takılıydı çıkardım pc yi bağladılar ne yaptılarsa araç bilgileri okunmadı ardından uyarı ışıklarını yaktı. Sonra ben bendeki zihaz ile hata kodlarını sildim ve cihazı yerinden çıkardım ışıklar yandı yani takılıyken sorun yok çıkarınca tüm ışıklar yanıyor. Motor lastik basınç vsa direksiyon abs airbag bugün de bunlara ek motor yağı uyarı vermeye başladı akü başını söktüm 10 dakika bekledim bir tur attım yine yaktı. Ggidiyordan ds modelli buji aldım gelmesini bekliyorum ki bir daha gidip bujileri değişmelerini isteyeyim. Sonra lpg ayarına gideceğim. Hata kodları u0029 u0155 ayrıca bugün araç çalışıyor devir saati 0 gaz veriyorum hiç oynamıyor. Başına gelen çözümünü bilen varsa yardım bekliyorum. Sanal ortamda tüm dünyayı gezdim ne Japonya kaldı ne ispanya (lpgden dolayı) çözüm bulamadım.
a878b2fe8c4f2823c6dcd19394eb1b56.jpg
1c787e69fced3b52549dd3bc60f373ad.jpg

SM-N975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Geçmiş olsun.
Bir anda bu kadar şey arıza yapmayacağına göre ters giden birşeyler olmuş. İlk akla gelen akü zayıflığı ama ondan önce bakım vs.. bahsettiğiniz için olan orda olmuş sanki. Buji değişimi ile birşey değişmez bence.
Önce aküyü ölçtürün, sonra lpg cite gösterin. Lpg cide zaten subap aralıkları görünecek ve ona göre değerlendirin.
Konu dışı ama ben bir zamanlar 3 ayrı ustada subap ayarı yaptırdım ve lpg cim kendi bilgisayardan göstermişti abi olmamış hiçbirinin değeri aynı değil diye. Ve en sonunda kendi yönlendirdiği yere yaptırıp gittim ve kendim görmüştüm değerlerin düzgün olduğunu.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

maselz

0
Aracınız
Akü de yeni sayılır hocam 3 4 aylık ama dediğiniz gibi yapacağım bujiler gelsin değiştirip lpg ayarına gideceğim. Subap ayarında tek fark önceki sefer 20 ye 25 idi sonda yapılan 25 e 30 subaplar hemen sıkışmasın diyeymiş. Teşekkür ederim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhabalar, aracım fb7 2013 90 binde 2 gün önce aracın subap ayarını yaptırmak v kayışını bujilerini değiştirmek için sanayiye gittim. V kayışı bando 2090 takıldı şuan hafif ses var önce yoktu, bujiler söküldü sonu ds olduğundan ve ellerinde sonu s olanlardan olduğu için taktırmadım eleman temizledi uçlarına sentil çakısı ile ayar yaptı taktı subap ayarıda yapıldı 30 a 25 şeklinde en son aracımı cihaza bağlasınlar baksınlar istedim bende önceden olan ecu okuyan obd cihazı takılıydı çıkardım pc yi bağladılar ne yaptılarsa araç bilgileri okunmadı ardından uyarı ışıklarını yaktı. Sonra ben bendeki zihaz ile hata kodlarını sildim ve cihazı yerinden çıkardım ışıklar yandı yani takılıyken sorun yok çıkarınca tüm ışıklar yanıyor. Motor lastik basınç vsa direksiyon abs airbag bugün de bunlara ek motor yağı uyarı vermeye başladı akü başını söktüm 10 dakika bekledim bir tur attım yine yaktı. Ggidiyordan ds modelli buji aldım gelmesini bekliyorum ki bir daha gidip bujileri değişmelerini isteyeyim. Sonra lpg ayarına gideceğim. Hata kodları u0029 u0155 ayrıca bugün araç çalışıyor devir saati 0 gaz veriyorum hiç oynamıyor. Başına gelen çözümünü bilen varsa yardım bekliyorum. Sanal ortamda tüm dünyayı gezdim ne Japonya kaldı ne ispanya (lpgden dolayı) çözüm bulamadım.
a878b2fe8c4f2823c6dcd19394eb1b56.jpg
1c787e69fced3b52549dd3bc60f373ad.jpg

Geçmiş olsun hocam ana problem tesisattan olabileceğini düşünüyorum. Kodları araştırdım. Uzun bir açıklama var. En sona ekliyorum. Honda civiclerde buji uçlarına müdahele edilmez. Subap ayarı ise 20 25 olarak yapılır. Yani hemen subap sıkmasın diye 25 30 yapmak bana absürd geldi. Benzinde kullanılsa 17 23 tür. Aldığınız Bujilerin orjinalliğine dikkat edin. Buji problemi araca tekleme yaptırır. Sizin öyle bir probleminiz yok. Obd cihazınız devamlı takılı kullanıyorsanız bazı problemler yapabilir!

U0029 HONDA kodunun anlamı nedir?

Kontrolör Alan Ağı (CAN), iki sinyal hattı (CANH ve CANL) kullanarak kontrol modüllerine/kontrol modüllerinden eş zamanlı olarak darbe sinyalleri iletir/alır. Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü ( PCM ) CAN hatları üzerinden bir dizi daha sinyal almadığında, PCM bir arıza tespit eder ve U0029 kodunu ayarlar.

U0029 HONDA kodu olası nedenler

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülünü (PCM) Yeniden Programlayın

Arızalı Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü (PCM)

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü (PCM) kablo demeti açık veya kısa devre yapıyor

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü (PCM) devresi zayıf elektrik bağlantısı

U0155 HATA KODUNUN DETAYLI AÇIKLAMASI - ANLAMI

Bu kod, Instrument Panel Control (IPC) modülü ve araçtaki diğer kontrol modüllerinin birbiriyle iletişim kurmadığı anlamına gelir.

Modüllerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan devre "CAN Veriyolu" olarak bilinir. Bu CAN veri yolu olmadan, aracın modülleri birbirleri arasında veri aktaramazlar ve OBD arıza kodu okuma cihazınız sorunun tam olarak hangi devrede olduğuna bağlı olarak size bazı veya hiç bir arıza kodunu gösteremeyebilir.

Arıza giderme adımları, üreticiye, iletişim sisteminin tipine, iletişim hattındaki tel sayısına ve tel renklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

U0155 ARIZA KODUNUN SEMPTOM VE NEDENLERİ

U0155 motor arıza kodu genellikle şu semptomlara sebep olur:

Arıza gösterge ışığı (MİL) yanacaktır

Gösterge panelindeki tüm ışıklar birden yanabilir

Gösterge ışığında hiç bir ışık yanmaz

Genel olarak bu arıza kodunun çıkmasına sebep olan şeyler:

CAN bus + devresinde açık

OCAN bus - devresinde açık

CAN bus devresinde güce kısa devre olmuş olabilir

CAN bus devresinde şasiye (toprağa) kısa devre

Nadiren - bu kodun sebebi arızalı kontrol modülü olabilir

U0155 İÇİN ARIZA TEŞHİS VE ONARIM ÖNERİLERİ

İyi bir başlangıç noktası, daima kendi aracınız için teknik servis bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Bu sorun aracınızın üreticisi tarafından zaten biliniyor, ve çözümüde orada verilmiş olabilir. Böylece paranız ve zamanınız cebinizde kalır.

Bu arıza kodunun teşhis ve tamir işlemine başlamadan önce araçta başka bus veriyolu, vin, batarya (akü) veya ateşlemeyle ilgili arıza kodları var mı diye kontrol edin. Eğer varsa ilk olarak o arıza kodlarının nedenini bulun ve sorunu giderin. Diğer arıza kodlarını gidermeden önce bu arıza koduna U0155 neden olan sorunu teşhis etmeye çalışırsanız, hatalı sonuçlar elde edebilirsiniz ve bu sizi yanıltmış olur.

Eğer tarama aletiniz arıza kodlarına erişebiliyorsa ve diğer modüllerden elde ettiğiniz tek arıza U0155'ise OBD arıza okuma cihazınızı kullanarak IPC modülü ile iletişim kurmaya çalışın. Eğer IPC modülüne erişebiliyorsanız, o zaman U0155 ya kesintili yada hafıza kodu olduğu anlamına gelir. If unable to talk to the IPC modülüne erişemiyorsanız, o zaman U0155 kodu hala mevcut ise, sorunun devam etmekte olduğunu anlarız.

Bu arıza kodunda en sık rastlanan hata modülün güç veya toprak bağlantısında bir sorun olmasıdır.

IPC modülüne güç veren tüm sigortaları söküp bir sorun var mı diye kontrol edin. Eğer sigortalarda bir sorun yoksa IPC modülünde topraklamanın mevcut olduğundan emin olun. Toprak bağlantı noktalarının araçta nerede olduğunu bulun ve bu bağlantıların temiz ve sıkı olduğundan emin olun. Gerekirse, bunları çıkartın, küçük bir tel fırça ve kabartma tozu / su çözeltisi alın ve her bağlantı noktasının, konektörü ve bağlandığı yeri temizleyin.

Eğer bir sorun bulup gerekli tamir işlemlerini gerçekleştirdiyseniz, tüm araç arıza kodlarını temizleyin ve U0155 code returns or if you are able to talk to the IPC modülüyle şimdi iletişim kurabiliyormusunuz diye kontrol edin. Eğer IPC modülüyle iletişim tekrar kurulabiliyorsa ve arıza kodu geri gelmiyorsa, sorun sigorta veya bağlantılarındaymış demektir.

Kod geri dönüyorsa veya iletişim modülle hala kurulamıyorsa, aracın üzerindeki CAN veri yolu iletişim bağlantılarını, en önemlisi de IPC module connector, which is behind the instrument panel. IPC'deki konektörü sökmeden önce negatif akü kablosunu çıkarın. Bulduktan sonra, konektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sürtünme izi, çıplak teller, yanık lekeleri veya erimiş kablo kaplaması gibi sorunlar olmadığından emin olun. Konektörleri ve terminalleri sökün ve içindeki metal parçaları dikkatlice inceleyin. Yanık izleri veya korozyona işaret eden yeşil bir renk tonuna sahip olup olmadıklarını kontrol edin. Terminallerin temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, kontak temizleyici sprey ve plastik bir fırça kullanın (diş fırçası bile iş görür). Terminallerin kuruması için bir süre bekleyin ve daha sonra terminallerin bağlantı noktalarına elektrik gresi sürün.

Konnektörleri IPC modülüne geri bağlamadan önce, bu birkaç voltaj kontrolünü yapın. Voltaj kontrollerini yapabilmeniz için bir Dijital volt ohmmetre (DVOM) ihtiyacınız olacak. IPC module'de güç ve toprak olduğunu doğrulayın. Bir kablo bağlantı şemasına erişin ve ana güçlerin ve toprakların IPC module'ye nereden geldiğini belirleyin. Bataryayı tekrar bağlayın fakat IPC module'yi daha bağlamayın. Voltmetrenin kırmızı ucunu IPC module konektörüne gelen her bir B + (akü voltajı) beslemesine ve voltmetrenizin siyah ucunu toprağa bağlayın (emin değilseniz akü negatife bağlayın). DVOM metreniz akü voltajını göstermelidir. Aynı zamanda topraklamanızın iyi olduğundan emin olun. Voltmetrenizin kırmızı kablosunu akü pozitifine (B +) ve siyah ucu her bir toprak devresine bağlayın. Her durumda voltmetreniz (DVOM) akü vultajını göstermelidir. Eğer akü voltajını göstermiyorsa güç veya toprak devresinde bir sorun var demektir, gerekli onarımları yapın.

Ardından, her iki iletişim devresini kontrol edin. CAN C + (veya HSCAN + devresini) ve CAN C- (veya HSCAN - devresini) bulun. Voltmetrenizin siyah ucu toprağa bağlıyken, kırmızı ucu CAN C + 'ya bağlayın. Anahtar Açık, Motor Kapalı iken, yaklaşık 2,6 volt görmeniz gerekir, bu voltaj hafifçe dalgalanıyor olabilir, bu bir sorun değildir. Ardından, kırmızı voltmetre kablosunu CAN C- devresine bağlayın. Yaklaşık 2,4 volt görmeniz gerekir, bu voltaj hafifçe dalgalanıyor olabilir, bu bir sorun değildir.

Ardından, diğer iki iletişim devresini kontrol edin. CAN B + (veya MSCAN + devresini) ve CAN B- (veya MSCAN - devresini) bulun. Voltmetrenizin siyah ucu toprağa bağlıyken, kırmızı ucu CAN B+ 'ya bağlayın. Anahtar Açık, Motor Kapalı iken, yaklaşık 0,5 volt görmeniz gerekir, bu voltaj hafifçe dalgalanıyor olabilir, bu bir sorun değildir. Ardından, kırmızı voltmetre kablosunu CAN B- devresine bağlayın. Yaklaşık 4.4 voltluk bir okuma almanız gerekiyor.

Tüm testleri başarıyla tamamladıysanız ve bir sorun bulamamış olmanıza rağmen hala U0155 hata kodunu temizleyemediyseniz, bu durumda yapabileceğiniz tek şey bir otomotiv teşhis uzmanından yardım istemek olacaktır çünkü IPC module'arızalı demektir. IPC araca monte edilmeden önce yeniden programlanmalı veya kalibre edilmelidir, bunu evde yapmanız imkansızdır.

Geri