Civic FB7 Bakım, yağ, triger hakkında yardım istyorum

Aracınız
Civic FB7 2014
Arkadaşlar ilk japon aracım civic 2014 1.6 eco elegance… 2019 a kadar servis bakımlı bakım kağıtları mevcut ama 2020 bakım kağıtları yok yeni aldım aracı vatandaş yaptrdım dedi ama içime sinmedi bakım için servisi aradım isim vermiyorum… araç konusunda bilgim kısıtlı olduğundan soruyorum triger kayış mı zincir mi? Servisteki arkadaş kayış dedi değişmeniz lazım dedi… elimdeki bakım kağıtlarından be servis kayıtlarından teyit eyorum 83 binde şanzıman yağı değişmiş diyorum tekrar nezaman değişmek lazım ilk önce 2 yıl veya 40 bin km de dediler sonra tekrar aradım 4 yıl veya 40 bin dediler…. Honda Türkiye’yi aradım 27 dakika santral müzik çaldı pes etmedim bi bayan çıktı anlattım durumu biz burdan göremiyoruz bilgilerinizi alıp servise iletecez servis kontrol edip size doğru bilgiyi verecek dedi kalsın dedim kardeşim kapattım. Sonra yine telefondan servis aradım erzurum samsun ama bir türlü telefona bakan olmadı sanıyorum cumartesi yarım gündü ondan ulaşamadım.. tekrar bi bumara çevirdim samsundan özel bir servismiş sağolsun anlattım derdimi trigeri zincirdir dedi değişmenize gerek yoktur bi sorununuz yoksa dedi motor yağını sordum yakalamışken 120 bine kadar 0w20 kullanabilirsniz sonrasında 5w30 a geçebilirsniz dedi.. saniyde honda ustası bulmak zor iş gezdim baktım yok :) şimdi malzemeleri kendim alıp bildiğim bi ustaya yağ filtre bakımı yaptıracam.. yağ 0w20 eonos 4 litre, filtre takımıda adetim olduğundan ve yan sanayi üretimi az hatta olmadığından mann marka alacam.. sepete ekledim buraya geldim… yağ seçimim doğrumu marka ve değerler birde 4 litre yetiyormu 1 litre olarak ek almaya gerek varmı? Filtre takımı konusunda başka öneriniz varmı? Triger kayışmı zincir mi? R16B motor kodlu makyajsız kasa..

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> CivicTR ailesine hoşgeldiniz. Serviste telefon beklemektense forumdan daha hızlı ve doğru bilgiler alırsınız.
> Sizin aracın Triger seti kesin olarak zincir sistemi kullanılıyor. Anormal bir sürtme ve değme sesi gelmediği sürece değişim önermiyoruz.
> Yağ olarak 0w20 ile devam edebilirsiniz. Eneos veya Motul olabilir. Herşeyden önemlisi orjinal olanı almaktır. 4 litre yeterli olur.
> Şanzıman yağı değişimi ilk 60.000 kilometre veya 4 yılda bir, sonraki her 40.000 kilometre veya 2 yılda bir oluyor. Yağ olarak orjinal Honda yağını kullanmanızı öneririm. Kampanaları takip edin.
> Filtre seti olarak forumda Man kullanıp memnun olan çok üyemiz var. Bende aldım şuan kullanıyorum.
> Genel bakım listesini paylaşıyorum. images (5).jpeg

Aracınız
Civic FB7 2014
Şuan trabzonda servisteyim dediğim gibi araç 2014 fb7 şanzıman yağı değişimi için geldim dedim baktılar 2019 da değişmiş 83 bin km de değiştirmeye gerek yok dediler 3 yıl yada 40 bin km sorunsuz kullanırsınız dediler, anlamadım nasıl iş biri 2 yıl diyoe biri 3 yıl diyor adamların ayağına kadar geldim fazla para almak isteseler değiştiriler gerek yok dediler!! Bujileri değiştirmek vardı aklımda internetten baktım dışardan değiştirim diye ama çok sahtesi vs varmış iridyum olması lazım mış filan diye serviste değiştireyim dedim onu yapıyorlar şimdi..

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Şuan trabzonda servisteyim dediğim gibi araç 2014 fb7 şanzıman yağı değişimi için geldim dedim baktılar 2019 da değişmiş 83 bin km de değiştirmeye gerek yok dediler 3 yıl yada 40 bin km sorunsuz kullanırsınız dediler, anlamadım nasıl iş biri 2 yıl diyoe biri 3 yıl diyor adamların ayağına kadar geldim fazla para almak isteseler değiştiriler gerek yok dediler!! Bujileri değiştirmek vardı aklımda internetten baktım dışardan değiştirim diye ama çok sahtesi vs varmış iridyum olması lazım mış filan diye serviste değiştireyim dedim onu yapıyorlar şimdi..

Hocam benim tahminim aracınızın ilk yağ değişimi geç kalmış. Ardından gelen değişim için ise kılavuzunda ne yazıyor ise ona göre hareket edilir.
2019 yılında 83.000 kilometrede değişen şanzıman yağının ileri dönemde sene olarak 2021 tarih ile kilometre olarak da 123.000 takibi yapılır. Hangisi önce gelir ise onu baz alırsınız. Değişim esnasında motor yağı gibi komple değişmez. Yaklaşık yarısı değişir. Bu işlemede tazeleme ismi verilir. Farklı fikirler vermeleri konuya tam hakim olmadıklarını gösteriyor.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bakım fiyatları artacağı için şimdi değişmenizin zararı olmaz yararı olur. Satmayı düşünmüyorasnız da lehinize bir işlem olur şanzıman yağı değişimi. İlk yağ değişimi atlandığı için de eski yağ iyice seyreltilmiş olur.

Aracınız
Civic FB7 2014
aracı daha yeni aldım 3 hafta oldu olmadı :) satmak gibi bir plan yok şimdilik o yüzden bujileri değiştirdim en kısa zamanda da şanzıman yağını halledeyim dediğiniz gibi zararı yok daydası var neticede.

Geri