Bakım

Aracınız
FB7 kullanıcısı olarak sizleri Servis bakımları konusunda uyarayım. Kesinlike Serviste koyulan yagın kutusunu varilini görüp koydurun. Servislerin çogu PO nun 0w20 70-80tl lik yağıtını koyuyor. Arac için en hayati şey yagdır onun kaliteli olması lazım performans için onun için kalitesini ispatlamış yağlardan alıp götürün servise bakımı o yag ile yaptırın. Aksi halde Servislerde fıçı olarak litresi 15tl olan yağı koyup size litresini 40tl sayacaklardır . Araçınızın koruması ise şüpheli olacaktır. Servisinize konulacak yagı görmek istediğinizi söyleyin varil pompa falan gösterirler se kendi yagınızı kendiniz alıp gidin tavsiyemdir boşuna kazıklanmayın.

Teşekkürler [MENTION=4998]ceya023[/MENTION] Eneos yağ mı almak sizce iyi midir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Biz yağı kendimiz götürdüğümüzde garanti ile ilgili sıkıntı çıkarır mı acaba servis.

SM-G900FQ cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Motorda yağ kaynaklı sorun çıkar ise ancak o zaman problem çıkartırlar, öyle bir durumda da yağ üretici firma devreye girer, kısacası ortalık karışır :)

Aracınız
Civic FC5 2017
Motor yağı ile ilgili araç kitapçığında bazı açıklamalar var. Fotoğraflarını atıyorum.

Honda açık açık demiş ki

1. Orjinal honda yağı kullan
2. Orjinal yağ yoksa ACEA A3/B3, A5/B5 veya daha yüksek dereceli yağ kullan
3. Ortam sıcaklığı için uygun viskoziteyi kullan

Benim şahsi görüşüm tavsiye edilen 0w20 viskozitesi bezinli motorlar için uygun olabilir ama lpgli motor için uygun değil. Yüksek sıcaklıklarda yeterli korumayı sağlamayacaktır.

Servise sordum ne yağ kullanıyorsunuz diye Castrol 5w30 yağ dediler. Castrolun sitesine girdim 5w30 yağların hepsinin teknik belgelerine baktım; kitapçıkta istenilen normu karşılayan castrol 5w30 yağı yok!

Castrol Edge Titanium Fst A5/B5 0w30 diye bir ürün buldum castrol ingiltere sitesinde. Türkiyede de satışı var. Sanırım bu yağ castrol ürünleri içerisinde en uygun olanı. Teknik belgesinde honda uyumluluğuna dair de ibare düşülmüş. Yine benzer şekilde Motul Eco-Nergy 0w30 var A5/B5 normlarında ve honda uyumluluğu teknik belgesinde yer almış.

Bence bu hususta teknik bilgisi olanlar ya da teknik bilgi sahiplerine ulaşabilecek olanlar var ise aramızda bir netliğe kavuşturup servise ya da dışarıda yaptıracağımız bakımlarımıza bu yağlardan temin edip gitmek en uygunu...

3ACF4604-5B1E-4556-AE15-D24A20E07D12.jpg
7071B9FC-0F06-4BEE-BD3F-6755090E32D6.jpg

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=7304]niemand[/MENTION] Hocam elinize sağlık güzel araştırma olmuş, servisler hangi marka yağ firması ile anlaşma sağlar ise onu kullanıyor, uygunluğuna vs. baktığını düşünmüyorum, elimizdekilerin en iyisi bu diyerek forum geneli Eneos 0w20 kullanıyor :)

Geri