Bayiden aldığımız güncel fiyatlar

Aracınız
Civic FC5 2019
Aradığım yorum.
Arkadaşlar cok değil en fazla 2 ay sonra bayilerdeki ve piyasadaki ortalama 220-230 arası alınarak stoklanan ve bugün 20-30 bin üstüne satılan 0 km civicler bitince bu araçların fiyatları ne olacak? Şuan 0 km civic almanin tam zamanı, elindekini satmanınsa hiç zamanı değil. Aracını satmak isteyen bir kaç ay beklesin bahsettiğim araç stoğu eriyince fiyatlar yine yükselecek. Şimdi Ötv düşerse falan demeyin o iş bitti gecmis olsun bizde artan vergi düşmez.

CPH1951 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Geçenlerde yazmıştım baz fiyata gelecek indirim ile vergi oranları arasında gidip gelme var ve bunu bizden saklıyor olabilirler mi diye...Yani aracın resmi sitesinde Kasım liste fiyatı Aralık için güncellenmedi , öylece kaldı,şuanki liste fiyatı yüzde 80 ÖTV'de ve fiyatlar 282 bin üstü görünüyor 1.6 Eco'lar ve 1.5 elegance için.Gelelim asıl noktaya,bugün bayii aradım, alacağım araçlar 1.6 Eco elegance ve Eco exe ,259 bin ve 269 bin verilen fiyat .Fiyat neden düşük,kampanya yapıyor Honda sene sonu stoğunu bitirmek için dedi satış temsilcisi.Peki faturayı 259 bin mi kesecek yoksa alt dilim fiyatı ile kesip,aradaki farkı elden mi alacaksınız.Evet aynen öyle yapacağız ve tüm bayiler öyle yapıyor dedi.Peki bu araç daha önce bayi üzerine fatura edildi mi ,yani yüzde 50 döneminde kendinize satıldı şimdi bize görece uygun fiyata tekrar mı satılıyor, hayır araca hiç fatura kesilmedi ilk kez size kesilecek.Ötv farkını cebinizden ödemeyeceginize göre bu araç indirim yedi ve yüzde 50 dilime düştü aslında değil mi dedim,ve alınan cevap evet oldu.Yani aracin şuanki resmi fiyatı yüzde 50 bandında kaldı ama aksesuar olayı ile eski usul ile ama indirim varmış gibi satılıyor.Yani aracın gerçek fiyatı tam tahmin ettiğim gibi bizlerden saklanıyor.Benim anladığım bu...?
Resmen vergi kaçırmış olmuyo mu?
Peki bütün bayiler alenen yapiyosa Maliyeciler ne iş yapıyo?
Buna bilerek izin veriyosa bu bayilere pandemi desteğini musteriden halktan toplamak mı oluyo?
Bu aracin liste satiş fiyati ne ya da ederi ne?
ŞIIMDI ARAÇ ALSAM MI OTV DUZENLEMESI OLMA IHTIMALI VAR MI?
Kaç zamandir bu başlığı yakindan takip ediyorum.Aksesuar olayini bile hazmetmistim ama artik beynim durdu.Tek atimlik kursunum var.Sıkmak icin dogru zaman mi?

Aracınız
Civic FB7 2015
Kesinlikle fiyat düşmez aksine artacak diyenler gitmiş , bu sefer de alın alın bu fırsat bir daha gelmezciler gelmiş,gerçi çoğu düşmez artar diyenler pek de bir degisiklik yok aslinda:)

Beyler bayanlar insanlara aksesuar ıvır zıvır adı altında 300e Eco elegance aldiranlarda aynı tayfaydi,alın alıncılar...

İhtiyacınız varsa tabiki alın ama yoksa sakın araba uçacak kaçacak diye almayın,arabaya bi şey olacağı yok yerinde sayacak,varsa birikiminiz daha güzel yerlere harcayin

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Saygıdeğer forumdaşlar, ikili cevaplardan ziyade konu başlığında da belirtildiği üzere güncel fiyatlar konusunda edindiğimiz bilgileri ve kendi düşüncemizi sade bir dille ifade etmemiz yeterli olacaktır. Bu hususa dikkat etmenizi rica eder, keyifli forumlar dilerim :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Kesinlikle fiyat düşmez aksine artacak diyenler gitmiş , bu sefer de alın alın bu fırsat bir daha gelmezciler gelmiş,gerçi çoğu düşmez artar diyenler pek de bir degisiklik yok aslinda:)

Beyler bayanlar insanlara aksesuar ıvır zıvır adı altında 300e Eco elegance aldiranlarda aynı tayfaydi,alın alıncılar...

İhtiyacınız varsa tabiki alın ama yoksa sakın araba uçacak kaçacak diye almayın,arabaya bi şey olacağı yok yerinde sayacak,varsa birikiminiz daha güzel yerlere harcayin
Haklısın o yüzden gecen yıl tam bu zamanlarda lasnmandan 190 bin liraya aldığın 2008 suan 360 bin lira, yada 250 bin liraya satilan super b 450 bin lira, 160 a aldigin civic 260 lira... Ama siz bekleyin fiyatlar duscek paranızı biriktirin ayda 10 lira atsanız seneye alirsiniz en kotu bir honda civic :) Fiyatların ucup kactiğı yok sonucta yerinde sayacak.

apoduman42

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020

Hocam iyisiniz hoşsunuz ama yerinde sayacak deyisiniz bana inandırıcı gelmiyor. Neden mi? 2016 yılında sıfır astra sedan aldım 1.6 edition plus indirimle 55.500 e. Kredimin aylık taksidi fazla olacağı icin 1.4 t Sport paket 67.000 di alamadım. Mesajınızı okuduktan sonra açtım baktım aynı 1.4 t Sport paket olmuş 215.000. Pandemi süreci bahanesiyle fahis fiyat artışları oldu kabul bunlardan etkilenen biride benim. 1.5 exe+ almaya karar verdiğimde 212.000 di. Aldığımda ise 242.000. Son dört yılı baz alırsam tecrübemle sabit bi lira indiğini görmedim. Bu yorumu yapmamdaki amaç aracımın değerinin arttığını düşünmem degil. Aksine paramızın değerini kaybettiği. Yeni yıla da giriyoruz. Bakalım yeni yıl zammı sonrası fiyatlar nolacak. Cumlemi bağlayacak olursam bu düzenin küçük artışlarla devam edeceği düşüncesindeyim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum ama 3 yılda gelmesi gereken fiyat artışı 1 yılda geldi ,fiyatlar yerinde sayacak derken zaten küçük miktarlarda artış olabilir ama bu yıl ki gibi bir şey artık mümkün değil onun için yatırım amacli otomobil kimse almasın babında dedim,ihtiyacı olan varsa tabiki alsın.

Aracınız
Civic FB7 2015
Bir arkadaş paylaşmış hatırlatayım ...

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-12-05-17-16-09-593_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-12-05-17-16-09-593_com.android.chrome.jpg
    50.1 KB · Görüntüleme: 166
Aracınız
Civic FC5 2018
Honda'yı kenara koyalım, Haziran'da Corolla ya kapora verdik arkadaşım için 164.500 lira aynı aracın bugün ki fiyatı 198.000 lira.Aksesuar dayatması yok.Bayiler kurda hiçbir değişiklik olmazsa bile yüzde 4 zam yapıyor.Buda aylık 8-10 bin lira zam demek.Kur 1 lira artarsa piyasa yüzde 20 zam yiyor,kur 1lira düşse en fazla yeni zam gelmiyor ama fiyatlayan fiyatladı.Diyelim ki ÖTV farkı kalktı ve sadece yüzde 50 ÖTV uygulanıyor,bu seferde bayi 232 binden 282 bine çıkardığı aracı 6 ayda oraya zamlayacak.Şuan Honda'nın indirim yapması tamamen yüzde 50 ÖTV ile yüzde 80 ÖTV arasındaki 50.000 liralık pastadan alabildiği en büyük dilimi almak.Çünkü şuan aracın liste fiyatı 282.000 değil ,232.000 in altında.Sifir plakasız araca da 232.000 lira altında fatura kesiyor.Vergi kaçırma yok, aksesuar satışı var.Bu yüzden bayi ciddi kar marjı için çok düşük fiyat indirimi ile yüzde 50 ÖTV ye çekti aracı ve aksesuar farkını kasasına koydu.Diger türlü vergi olarak devlete gidecekti,bayinin işine gelmiyor bu durum doğal olarak.B segmentteki araçlar yüzde 50 ÖTV altında ve satış fiyatları dolu paket için 200-230 bin arası.Hülasa dolu paket için şuan 240-250 bin gayet piyasa da al fiyatıdır.Devlet yüzde 80 ÖTV yi kaldırmağı sürece 2021 model Civic'ler 282 bin lira altına satılmaz, satılmayacaktır.Gecen yıl yine Kasım dönemi fiyatlar konuşulmuştu, elegance 151.000,Eco elegance 161.000,exe plus 184 bin ve Skoda Süperb 191 bindi.C segment için 150 bin bandı verilebilir ama 180 bin üstü için d segment alınmalı diye yazmıştım, konumuzla ilgili olarak 250 şuan c segment al fiyatıdır yine tekrarlıyorum ama 300-320 bin segment farkı gerektirir.Önümüzdeki yıl umarım hepimiz için harika bir yıl olsun, kazasız belasız çok güzel günlerde keyifle araçlarımızı kullanabilelim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Honda'yı kenara koyalım, Haziran'da Corolla ya kapora verdik arkadaşım için 164.500 lira aynı aracın bugün ki fiyatı 198.000 lira.Aksesuar dayatması yok.Bayiler kurda hiçbir değişiklik olmazsa bile yüzde 4 zam yapıyor.Buda aylık 8-10 bin lira zam demek.Kur 1 lira artarsa piyasa yüzde 20 zam yiyor,kur 1lira düşse en fazla yeni zam gelmiyor ama fiyatlayan fiyatladı.Diyelim ki ÖTV farkı kalktı ve sadece yüzde 50 ÖTV uygulanıyor,bu seferde bayi 232 binden 282 bine çıkardığı aracı 6 ayda oraya zamlayacak.Şuan Honda'nın indirim yapması tamamen yüzde 50 ÖTV ile yüzde 80 ÖTV arasındaki 50.000 liralık pastadan alabildiği en büyük dilimi almak.Çünkü şuan aracın liste fiyatı 282.000 değil ,232.000 in altında.Sifir plakasız araca da 232.000 lira altında fatura kesiyor.Vergi kaçırma yok, aksesuar satışı var.Bu yüzden bayi ciddi kar marjı için çok düşük fiyat indirimi ile yüzde 50 ÖTV ye çekti aracı ve aksesuar farkını kasasına koydu.Diger türlü vergi olarak devlete gidecekti,bayinin işine gelmiyor bu durum doğal olarak.B segmentteki araçlar yüzde 50 ÖTV altında ve satış fiyatları dolu paket için 200-230 bin arası.Hülasa dolu paket için şuan 240-250 bin gayet piyasa da al fiyatıdır.Devlet yüzde 80 ÖTV yi kaldırmağı sürece 2021 model Civic'ler 282 bin lira altına satılmaz, satılmayacaktır.Gecen yıl yine Kasım dönemi fiyatlar konuşulmuştu, elegance 151.000,Eco elegance 161.000,exe plus 184 bin ve Skoda Süperb 191 bindi.C segment için 150 bin bandı verilebilir ama 180 bin üstü için d segment alınmalı diye yazmıştım, konumuzla ilgili olarak 250 şuan c segment al fiyatıdır yine tekrarlıyorum ama 300-320 bin segment farkı gerektirir.Önümüzdeki yıl umarım hepimiz için harika bir yıl olsun, kazasız belasız çok güzel günlerde keyifle araçlarımızı kullanabilelim.
Yorumunuza genel olarak katılmakla birlikte vergi konusundaki yazdıklarınız pek öyle dediginiz gibi değil. Sıfır araç ile birlikte satılan her türlü aksesuar ötv matrahına dahildir. Bayiler de bunu bildiği icin otv matrahini aşan aksesuar tutarını araç faturasindan belirili bir süre sonra (1 hafta - 15 gün veya izleyen ay) araçtan ayrı olarak faturalandırıyorlar. Sanki aracı satmışlarda sonra müşteri gelip aksesuar taktirmis gibi veya parayı elden alip hic fatura düzenlemiyorlar.Yada aksesuar parasını başka bir şirket hesabına yatırmanızı istiyorlar ve hatta hiç bir aksesuar olmaksızın aracı normade %80 otvli satmalari gerekirken %50 otvli satip otv matrahini asan tutari elden tahsil ediyorlar veya bunun gibi baska baska yöntemler var. Bu firmaların yaratıcılğına, halk diliyle vergi kaçırmadaki uzmalıklarina ve aldikları danişmanlık hizmelerine bağlı :)

Bu husus dışında yine bayiler 0 aldıkları araçları %50 otv dilimindeyken kendileri satın alip dolayisi ile ötv sini de kendileri odeyip aracı teknik olarak 2. El ama aslinda 0km olarak 20-30 bin gibi kar ekleyerek satiyorlar(aksesuarli veya aksesuarsız bayisine göre değişiyor). İste bu durumda vergisel açıdan her hangi bir problem yok (Tabi bayi kendisi aldığı ve size sattiğı tutarları doğru şekilde eksiksiz faturlandırdığı sürece). Bu durum sadece honda için değil diğer marka bayileri içinde geçerli. Bu arada tüm bu anlattıklarım yorum yada tahmin değil birebir şuan piyasa da yapılan işlemlerdir.

Sonuç olarak bu vergisel konular eğer vergi bilinci yüksek vatandaşlar isek bizi genel anlamda ilgilendirmekle birlikte özel olarak tamamen satışı yapan bayilerin problemi olup yapılan veya yapılması muhtemel incelemelerde her türlü cezanın muhatabı da yine bayilerdir. Vatandaş olarak bu durum bizi cok rahatsız ediyorsa aracı almamak yada banane kardeşim benmi kurtarcam memleketi deyip cebimizi düşünerek almak bize kalmış.

Geri