Civic FC5 BENZİN DEPOSU YAKIT KAÇIRMA SORUNU DİKKAT

Ad Soyad
Ahmet
Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba 2. el 2018 Eco Elegance aldım ve ilk Hondam. Araç 75.000 km deydi ben de 78.000 km yaptım.
Daha önce depoyu benzin ile fullediğimde ciddi bir benzin kokusu oldu.
Aktif Honda Murat ustaya gittim. Baktık bir sorun bulamadık. Bu aracın LPG li olduğunu benzini sadece ilk etapta kullandığını gereksiz yere ağırlık yapmaması için fullememi önerdi (LPG 3,40/LT idi o zaman) Araçta hiç bir şekilde benzin deposu ve alt kısımda sürtme vurma vs. yok liftte bakıldı.

Malum LPG ve benzin zamlarından sonra yarım depo benzinim vardı. Fulleyip benzinde kaç litre yakacağını hesaplamak için dün Merter E5 Shell'den yakıt aldım ve arabanın altı benzin gölü oldu. En az 4-5 litre vardı yerde. Benzin istasyonu alarm moduna geçip komple karartılıp araç itilerek güvenli bir yere çekildi. Onları da tebrik ediyorum. Ön saha satış elemanı (pompacı) fark etmezse öyle gidip belki çıkan bir kıvılcım ile yanıp ölebilirdim.

Gece 22:00 o saatte usta bulup benzini çektirmeye çalıştım. Bir usta buldum araç içinde hortumlarda hiç bir sorun yok. Sorunun şamandıra ya da lastiğinde olmadığını ha belki lastiğin zamanla zayıfladığını ve tahliye lastiğinin tıkandığını ve temizlenince de sorunun çözüldüğünü ama yine de fullememem gerektiğini söyledi.

Yıllarca VAG araç kullandım gırtlak dolu depoyla gezdim. Son sattığım araç 7 yaşında ve 21000 km de idi böyle bir sorun yaşamadım.

Bu araçta yatıyor yattığı için benzin mi genleşiyor bilemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz hiç duyan başına gelen oldu mu? Serviste buna çözüm bulabilirler mi?
Hangi servisi önerirsiniz?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@ahmetdurdil çok geçmiş olsun hocam verilmiş sadakanız varmış. Böyle bir durum ne gördüm nede duydum. Forumda ise hiç rastlamadım. İkinci el alındığı için depo ile ilgili daha önceden işlem oldu mu sorgulanabilir. Yazılanlara göre sanki deponun ön üst kısmından kaçak var gibi duruyor. (Çatlak, yarık vs.) Çünkü daha araç çalışmadan şakır şakır akıyor. Aracın deposu komple çıkarıp bakılmalı. Şamandıra kontrol edilmeli. Hava tahliye kanalı var ise kontrol edilmeli diye düşünüyorum. Fabrikasyon bir hata var ise de garantiden değiştirme yoluna gidilebilir.

Son düzenleme:

Hulk

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Allah beterinden korumuş benzin yanıcı bir madde.
Bende bu şekilde bir olayı ne duydum ne gördüm bugüne kadar. Yıllardır kullandığım araçlarda benzinliğe çok sık gitmemek adına her gittiğimde depoyu fullerim.

Sizdeki durum belli ki fabrikasyon bir durum değil. 78bine gelmiş bir aracın bu güne kadar deposunun hiç doldurulmamış olması çok zor bir olasılık.
Sizde aslında belirtmişsiniz depodan benzin kokuları geliyordu diye. Daha sonra yapılan bir işlem bu durumu oluşturmuş olmalı. Depo üst bölgelerinde bir yerde veya birkaç yerde kaçak olduğu çok belli.

Başıma gelen bir olayı da paylaşmak istiyorum. 10bin bakımda servis zorunlu enjektör temizleyici sattı bende depoda az yakıt var. Servisten çıkınca benzinlikte depoyu doldurmadan önce katkıyı koyarım diye aldım şişeyi. Benzinliğe vardım ve depoya katkıyı koymaya çalıştım. Ama ne mümkün öyle bir basınç var ki depoda kapağı açılmıyor. Bizdeki depo kapakları çiftli birini zorla açsan diğeri açılmıyor. O kadar hava basıncı olmuş içeride. Düşünün, bırakın sıvı çıkışını hava çıkışı bile yok depolarımızda.

Merhaba 2. el 2018 Eco Elegance aldım ve ilk Hondam. Araç 75.000 km deydi ben de 78.000 km yaptım.
Daha önce depoyu benzin ile fullediğimde ciddi bir benzin kokusu oldu.
Aktif Honda Murat ustaya gittim. Baktık bir sorun bulamadık. Bu aracın LPG li olduğunu benzini sadece ilk etapta kullandığını gereksiz yere ağırlık yapmaması için fullememi önerdi (LPG 3,40/LT idi o zaman) Araçta hiç bir şekilde benzin deposu ve alt kısımda sürtme vurma vs. yok liftte bakıldı.

Malum LPG ve benzin zamlarından sonra yarım depo benzinim vardı. Fulleyip benzinde kaç litre yakacağını hesaplamak için dün Merter E5 Shell'den yakıt aldım ve arabanın altı benzin gölü oldu. En az 4-5 litre vardı yerde. Benzin istasyonu alarm moduna geçip komple karartılıp araç itilerek güvenli bir yere çekildi. Onları da tebrik ediyorum. Ön saha satış elemanı (pompacı) fark etmezse öyle gidip belki çıkan bir kıvılcım ile yanıp ölebilirdim.

Gece 22:00 o saatte usta bulup benzini çektirmeye çalıştım. Bir usta buldum araç içinde hortumlarda hiç bir sorun yok. Sorunun şamandıra ya da lastiğinde olmadığını ha belki lastiğin zamanla zayıfladığını ve tahliye lastiğinin tıkandığını ve temizlenince de sorunun çözüldüğünü ama yine de fullememem gerektiğini söyledi.

Yıllarca VAG araç kullandım gırtlak dolu depoyla gezdim. Son sattığım araç 7 yaşında ve 21000 km de idi böyle bir sorun yaşamadım.

Bu araçta yatıyor yattığı için benzin mi genleşiyor bilemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz hiç duyan başına gelen oldu mu? Serviste buna çözüm bulabilirler mi?
Hangi servisi önerirsiniz?

Geçmiş olsun
Aynısını ben de yaşadım. Forumda paylaşım yapmamıştım bu konuyu sadece.
Benzin yakıt deposunun contasını doğru düzgün takmamış servis yetkilileri.
Honda Bazı araçları geri çağırıp Yakıt Pompasıyla ilgili bir sorunu çözmek için servisleri görevlendirmişti. Serviste kendini usta sanan kişiler bu pompayı kontrol ettikten sonra üst kapağı kapatırken eski contayı rastgele yerleştiriyorlar ama yeni contayı takmıyorlar. 50 kuruşluk bir malzeme bu conta dediğimiz şey lastik parçası. Koltukların altında yer alıyor bizim benzin depoları ve üst tarafı hafif eğimli, düz kutu gibi değil. Ben de benzini full doldurup başıma aynısı gelince gördüm bu depo kısmını. Allah muhafaza yolda alev alsa show haberde kendimi izlerken bulurdum akşamına. Neyse siz yetkili servise gidin ya da aracı aldığınız kişi bu işlemi nerede yaptırmış öğrenin, ardından o servisten contayı değiştirmelerini Rica edin. Arka koltukları söküp yapıyorlar bir saatten az sürecek bir işlem. Büyük geçmiş olsun
Saygılarımla…

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ahmet
Aracınız
Civic FC5 2021
Geçmiş olsun
Aynısını ben de yaşadım. Forumda paylaşım yapmamıştım bu konuyu sadece.
Benzin yakıt deposunun contasını doğru düzgün takmamış servis yetkilileri.
Honda Bazı araçları geri çağırıp Yakıt Pompasıyla ilgili bir sorunu çözmek için servisleri görevlendirmişti. Serviste kendini usta sanan kişiler bu pompayı kontrol ettikten sonra üst kapağı kapatırken eski contayı rastgele yerleştiriyorlar ama yeni contayı takmıyorlar. 50 kuruşluk bir malzeme bu conta dediğimiz şey lastik parçası. Koltukların altında yer alıyor bizim benzin depoları ve üst tarafı hafif eğimli, düz kutu gibi değil. Ben de benzini full doldurup başıma aynısı gelince gördüm bu depo kısmını. Allah muhafaza yolda alev alsa show haberde kendimi izlerken bulurdum akşamına. Neyse siz yetkili servise gidin ya da aracı aldığınız kişi bu işlemi nerede yaptırmış öğrenin, ardından o servisten contayı değiştirmelerini Rica edin. Arka koltukları söküp yapıyorlar bir saatten az sürecek bir işlem. Büyük geçmiş olsun
Saygılarımla…

Size de çok geçmiş olsun. Aracı aldığım kişi öz teyzemin oğlu ve LPG ile kullandığından ve 3 senede 75.000 KM yaptığından belli çeyrekten fazla hiç benzin almamış. Bilse zaten kendisi yedek parça işi yapıyor Aksaray'da 100 kere gider değiştirirdi. Defalarca Honda Park'a bakıma girdi oradakiler de uyarmamış demek ki (zaten yeni arabayı da oradan aldı tövbe bir daha önünden geçmeyiz.) Yarın ofise gitmem gerekiyor cumartesi sabahtan doğrudan Honda Cem'e gideceğim.

Ad Soyad
Ahmet
Aracınız
Civic FC5 2021
Honda Cem'e götürdüm. Depo şamandırasının segmanı yerinden çıkmış. Onu yapmışlar ve sorun düzeldi dediler. Çıkınca depo zaten doluydu yine üstüne yakıt aldım ama akma vs. yok sanırım sorun çözüldü.

Dip not : Shell Cevizlibağ'dan yakıt alırken zaten dolu neden dolu depoya yakıt alırken Civic'lerde oluyormuş diye söylediler. Aklınızda bulunsun.

Honda Cem'e götürdüm. Depo şamandırasının segmanı yerinden çıkmış. Onu yapmışlar ve sorun düzeldi dediler. Çıkınca depo zaten doluydu yine üstüne yakıt aldım ama akma vs. yok sanırım sorun çözüldü.

Dip not : Shell Cevizlibağ'dan yakıt alırken zaten dolu neden dolu depoya yakıt alırken Civic'lerde oluyormuş diye söylediler. Aklınızda bulunsun.

Hadi geçmiş olsun Ahmet Bey, güzel isim bulmuşlar contaya ?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Geçmiş olsun. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz.

Geri