Benzin LPG’den fazla yakıyor?

Aracınız
Civic FC5 2019
Şöyle açıklayayım arabayı soğuk havada çalıştırıyoruz benzinde. Hareket ediyoruz benzinde. Su sıcaklığı 40 derece civarına gelince araç lpg ye geçiyor. Yani asıl yükü tüketim açısından ilk etapta benzin üstleniyor. Bu bakımdan kıyaslarsak daha doğru olur.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
2017 eco elegan aracımla ankara şehir içi 100 km de 11,5-12 lt lpg tüketimi var , tam dolu olmasada 3 çeyrekten fazla bir depo da zamlardan sonra benzinde kullandım. benzinde de 100 km de ortalama 11,5 gösteriyor yol bilgisayarı ki okadar da yakıyor. emin olmak için hafta başında depoyu benzinle fulledim 100 km yapınca tekrar aynı pompadan fulleyip yol bilgisayarı verileriyle karşılaştıracağım. aracımın lpg ve benzindeki litre bazında tüketiminin aynı olması bana enteresan geliyor. böyle olacaksa şuan itibariyle fiyat avantajı nedeniyle ben lpg ye devam etmek zorundayım.
önceki mesajımda da belirttiğim gibi aracımı 2 defa benzinde ankara şehir içi aynı güzergahta 100 er km olmak üzere test ettim. her iki testte de tam dolu benzin deposunu 100 km kullandıktan sonra tekrar fulledim. ilkinde yol bilgisayarı 100 km'de 11,5-12 göstermesine rağmen gerçek tüketim 15 lt ikincisinde ise yani bugün test ettim yol bilgisayarı 14 lt gösteriyordu gerçek tüketim 17,5 litre çıktı. sanırsın 8 silindir navigator kullanıyorum. lpg tüketimi olması gereken gibi ama benzinde aşırı bir tüketim var. aracımı yetkili servise göstereceğim. dostlar bu aşırı tüketim neden kaynaklanıyor olabilir. aracım otomatik 62000 km de ve bakımları sürekli yetkili serviste yapıldı. son bakımda bujiler de değişti.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
önceki mesajımda da belirttiğim gibi aracımı 2 defa benzinde ankara şehir içi aynı güzergahta 100 er km olmak üzere test ettim. her iki testte de tam dolu benzin deposunu 100 km kullandıktan sonra tekrar fulledim. ilkinde yol bilgisayarı 100 km'de 11,5-12 göstermesine rağmen gerçek tüketim 15 lt ikincisinde ise yani bugün test ettim yol bilgisayarı 14 lt gösteriyordu gerçek tüketim 17,5 litre çıktı. sanırsın 8 silindir navigator kullanıyorum. lpg tüketimi olması gereken gibi ama benzinde aşırı bir tüketim var. aracımı yetkili servise göstereceğim. dostlar bu aşırı tüketim neden kaynaklanıyor olabilir. aracım otomatik 62000 km de ve bakımları sürekli yetkili serviste yapıldı. son bakımda bujiler de değişti.
Hocam dur kalk trafikten başka çözüm gelmiyor aklıma. Yoksa olacak is değil. Hep o şekilde mi seyahat ediyorsunuz?

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eğer aracın subap ayarı veya ateşleme elemanlarında bir sorun yoksa muhtemelen ECUdaki benzin yakıt haritası uzun süre LPGli araç kullanımından dolayı çok bozulmuş, maalesef uzun km.ler hep LPGli kullanım sonrası benzin haritası bu şekilde garip hal alabiliyor. Bu nedenle subap ayarı sonrası benzin haritasının düzelmesi için yaklaşık 1000 km (ortalama 2 depo bitirmek lazım) gerekli olduğunu birkaç farklı ustadan duymuştum.
Honda'nın kendi yazılımı ile yakıt haritasını resetlemeyi bence denemeniz faydalı olabilir. Akünün kutup başlarını 15-20 dk. sökülü bekleterek yakıt haritasının resetlendiğini söyleyenlerde vardı ancak ne kadar işe yarar emin değilim.

Aracınız
Civic FC5 2017
Eğer aracın subap ayarı veya ateşleme elemanlarında bir sorun yoksa muhtemelen ECUdaki benzin yakıt haritası uzun süre LPGli araç kullanımından dolayı çok bozulmuş, maalesef uzun km.ler hep LPGli kullanım sonrası benzin haritası bu şekilde garip hal alabiliyor. Bu nedenle subap ayarı sonrası benzin haritasının düzelmesi için yaklaşık 1000 km (ortalama 2 depo bitirmek lazım) gerekli olduğunu birkaç farklı ustadan duymuştum.
Honda'nın kendi yazılımı ile yakıt haritasını resetlemeyi bence denemeniz faydalı olabilir. Akünün kutup başlarını 15-20 dk. sökülü bekleterek yakıt haritasının resetlendiğini söyleyenlerde vardı ancak ne kadar işe yarar emin değilim.
bilgilendirme ve öneriniz için teşekkür ederim. aracımı aşırı yakıt tüketimi nedeniyle bakımlarını yaptırdığım yetkili servise götürdüm. aracı incelediklerini bujileri dahil kontrol ettikleri ve herhangi anormal bir durum görmediklerini söylediler. eğer ikna olmamışsam 100 km testine çıkılabileceğini, söylediler. ama anormal bir durum söz konusu olmaz ise sizden ücretini alırız dediler. bende düz yolda test edip bir sorun göremedik diyeceklerini düşündüğüm için emin olamadım ve birkaç defa daha test edip öyle karar vereceğimi ilettim. sonra da test için uğraşamadım açıkçası. ama servisten çıktıktan sonra yaklaşık 200 km kadar benzinde kullandım 11,6 ortalama gösterdi. bilemiyorum bahsettiğiniz gibi yakıt haritasını resetlemiş te olabilirler. bu yakıt fiyatlarıyla benzinde kullanmaya cesaret bile edemiyorum.

Aracınız
Civic FC5 2017
Hocam dur kalk trafikten başka çözüm gelmiyor aklıma. Yoksa olacak is değil. Hep o şekilde mi seyahat ediyorsunuz?

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
evet malesef işe gidiş ve dönüş olmak üzere toplam 12 km çok inişli çıkışlı yani bol yokuşlu bir güzergahta kullanıyorum.

Geri