Bugün Honda'nıza ne yaptınız?

S

Silinen üye 20336

Guest
Üstteki mesajı hazırlarken bir husus dikkatimi çekti, orjinal filtrenin üretim tarihi olarak aşağı resimdeki işaretli yerleri baz alırsam sanki 2014 üretimi (hatta 19.07.2014 gibi duruyor).
2018 yılında yapılan bakımda 2014 yılında üretilen bir filtre kullanılmış demektir :unsure: Sizce de bu göstergelere göre filtre 2014 üretimi mi?
2014 yılı ise servislerin kur artışına bağlı yaptıkları zamlar tamamen kar amaçlı demektir :mad: Sizlerin fikirleri nedir? :unsure:

Ekli dosyayı görüntüle 253043
m2hamid Hocam;
2019/07/15 yada 2019/07/X olarak okudum ve tarihe göre de son kullanma tarihidir diye yorumladım ben de☺️ Emin değilim?

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Foam Lance özelliği var değil mi hocam:)
Kendi içinde bir şampuan haznesi var. Soft yıkama ile köpük atıyor. Ama köpüğüm daha iyi, daha yoğun olsun istersen ucuna aksesuar almam lazım. Yanılmıyorsam 150 lira civarında bir aparat. Beni bu hali kurtarır diye düşünüyorum.

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Ben 2 haftalık özetimi geçeyim :D
FD6yı satma sonrası FB7yi ihmal ettiğimi farkettim (rutinde ben kullanamıyorum çünkü) ve ufak tefek eksik gediklerini düzeltmeye başladım.

Öncelikle nerdeyse 1 yıldır şöför kapı gergisinden gelen sesten sıkıldığım için Amazonda 14 dolar'a yenisini almıştım, onun montajını yaptım :)
Yeni aldığım parçanın kodu 72380-TR3-A01 (y)Ancak nasıl başardıysam değiştirirken çektiğim fotoların nerdeyse hepsi kayıp maalesef :(
10 ve 12 lokma anahtarları ile kapı döşemesini de sökerek kolayca değişimi yapabiliyorsunuz (y) Değişim sonrası ses sorunum kalmadı şükür :) Eskisi de halen kapıyı rahatça tutabildiği için kıyıp atamadım :)

Sonrasında V kayışını değiştirmeyi planlıyordum, Amerika forumlarında kalite olarak GATES markası hakkındaki yorumlar oldukça pozitifti, bende 6PK2090 kodu ile N11de bir satıcıdan GATES v kayışı sipariş ettim, almadan önce özellikle de üretim tarihini sordum, stoklarında üretim tarihi 2018 göründüğü için aldım ancak gelen kayış 2016 idi ve sertleşmeye de başlamıştı, geri iade ettim. Bu iş şimdilik beklemede kaldı ama kayışta eskime dışında ses sorunu yok şükür :)
Ekli dosyayı görüntüle 253034

Bugün sonunda vakit bulup değiştiremediğim hava filtresini Mann Fiter C24021 ile değiştirdim.
FD6da da Mann Filter kullanmıştım, açıkçası o filtrenin pek yağlı bir yapısı yoktu ancak FB7 için bu filtrede poşetin iç kısmında bile görünen yağ tabakası mevcuttu :unsure: Kısacası FB7nin filtresi daha kaliteli hissettiriyor.

Aşağıda orjinal filtrenin 13ay/6000 km kullanım sonrası halinin fotoğraflarını mevcuttur (Nerdeyse %90 şehiriçi kullanım).
Ekli dosyayı görüntüle 253035 Ekli dosyayı görüntüle 253036 Ekli dosyayı görüntüle 253037

Yeni taktığım Mann Fiter C24021 in görselleri,
Ekli dosyayı görüntüle 253038 Ekli dosyayı görüntüle 253039 Ekli dosyayı görüntüle 253040
Sizin kayış meselesi de benim olaya dönmüş hocam, ben de iade etmiştim Bando'yu :) en garantisi servisten almak, bildiğim kadarıyla parçada %20 indirim mevcut..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
m2hamid Hocam;
2019/07/15 yada 2019/07/X olarak okudum ve tarihe göre de son kullanma tarihidir diye yorumladım ben de☺ Emin değilim?
Olabilir, ama bu tip ürünlerde genelde son kullanma değil üretim tarihi yazılır diye biliyorum :unsure:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sizin kayış meselesi de benim olaya dönmüş hocam, ben de iade etmiştim Bando'yu :) en garantisi servisten almak, bildiğim kadarıyla parçada %20 indirim mevcut..
Servisten taktırılmazsa %20 indirim geçerli değil diye biliyorum :unsure:
Açıkçası daha önceki araçlarımda yan sanayi kayış aldığımda kısa süre sonra hep ciyak ciyak ötme sesleri ile karşılaşmıştım, FD6da ise BANDOnun kayışı sorunsuz olmuştu ve hiç seste yapmamıştı, bu nedenle Civiclerde kayış pek sorun olmuyor galiba diye düşünüyordum :unsure:
Ayrıca siz galiba fzrulman isimli yerden satın almıştınız, kayış fiyatları 65 tl.den 85tl.ye çıkarmış :unsure: Yeni seri kayış mı gelmiş acaba :unsure:

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Servisten taktırılmazsa %20 indirim geçerli değil diye biliyorum :unsure:
Açıkçası daha önceki araçlarımda yan sanayi kayış aldığımda kısa süre sonra hep ciyak ciyak ötme sesleri ile karşılaşmıştım, FD6da ise BANDOnun kayışı sorunsuz olmuştu ve hiç seste yapmamıştı, bu nedenle Civiclerde kayış pek sorun olmuyor galiba diye düşünüyordum :unsure:
Ayrıca siz galiba fzrulman isimli yerden satın almıştınız, kayış fiyatları 65 tl.den 85tl.ye çıkarmış :unsure: Yeni seri kayış mı gelmiş acaba :unsure:
Hmm o servis konusunda dediğiniz gibi olabilir onu araştırmadım çünkü. Aynen ben ordan almıştım ama işte servisteki Bando ile netteki arasında yarı yarıyadan fazla fiyat farkı var bunun nedenini bayağı araştırmıştım fakat bir sonuca ulaşamamıştım hatırlarsınız ;) Siz de sorunsuz halledersiniz inşallah..

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@İsmail Beşiroğlu hocam sakata gelmeyelim. Orjinal mi izlenimleriniz nasil. Bir de cakma olur sanzimani kucaklamayalim.
Fiyatları çok benzer diğer satıcalarda da sahte olma ihtimalini ben düşünmedim. Kargoya verilmedi henüz. Ebayda 18$ aynı ürün. Bilmiyorum sahtesi var mı ?

Yağ ile detaylı bilgi sahibi olduğunu hiç sanmıyorum, 3 yıl önce Ankara'da bir tamirhanede kalitelidir diye Mobil ATF diye bir yağ ile şanzıman yağını değiştirmiş (kutuda Mobil olduğunu ısrarla anlatmıştı), sorun yaşayınca beni aramıştı bende serviste orjinal yağ ile değiştirmesini tavsiye etmiştim. Servisteki değişim sonrası düzeldiğini söylemişti.
Motul'un yağ kalitesini bende beğeniyorum ve motor yağında tercihim MOTUL ancak foruma Eneos ECO ATF kullanıpta sorun yaşayan kullanıcıların yorumlarını okuyunca ve arkadaşında başından geçen olayla birlikte şanzıman işinde hiç riske girmedim, hep orjinal yağ kullandım. Açıkçası Mobil'in DW-1 platformu ATFsi var mı yok mu pek araştırmadım ama çok farklı tiplerde ATFsi olduğunu biliyorum.
Farklılık açısından sizin MOTUL deneyiminizi merak ediyorum :)(y)
Ben de şimdi bi 15dk falan baktım yağlara hocam yabancı forumlarda. Genel olarak Amerika'da Valvoline Maxlife ATF yaygın. CVT hariç tüm şanzımanlara koyuyor herkes. CRV - Accord - Eski civicler. Yeni civic'lere 1.8L Honda atf dışında koyanı göremedim. Fd1 araca farklı yağ koyanlar mevcut ancak şöyle bir bilgi aktarayım adamların değişim önerisi şekli şu şekilde : Her 60bin kilometrede bir şanzıman yağının tamamını değiştirin diyorlar ve 20bin km'de bir de eskisinden alıp yeni koyun şeklinde öneriler. Bu en sağlıklısı tabi ki düşününce ancak tamamını dğeiştirmeye 12lt falan gittiği söyleniyor.

Bir diğer konu ise Motul sitesinde bu yağı öneriyor Honda için ancak benzer yağlarla karıştırılabilir diyor. Honda'nın yağ benzer değil yani madeni bir yağ ve parlama noktası 170 derece, viskozite değerleri de : @ 40C = 24.94 cSt; @ 100C = 6.84 cSt, Motul ise 218 derece parlama noktasına sahip ve Viscosity at 40°C ( ASTM D445 36.2 mm2/s Viscosity at 100°C ) ASTM D445 7.6 mm2/s. Yani bariz kalın bir yağ ve biri madeni iken diğeri %100 sentetik. Bu yüzden bunları karıştırmak uygun olmaz. Bu yüzden kargoya verilmemişken siparişi iptal ettirmeyi düşünüyorum zaten değişime 10bin km daha var o ara kararımı gözden geçiririm full motul ile değişim ya da 3 lt eskiden alıp 3 lt yeni eklemek gibi... Bu şanzıman yağı değişimi değişim değil aslına bakarsanız, eskimiş yağ oranını düşürüyoruz sadece.

Riske girmemek adina pahali da olsa yetkili servisten almak daha guvenli. Ucuza aldigimiz yag bir de orjinal degilse 150-200 ₺ icin binlerce ₺ harcamak kaçınılmaz olur diye düşünüyorum.
Ben de o kafadayım aslında ancak yetkili servislerdekinden daha uzun süreli kullanıma sahip olabilecek ve daha iyi kalitede ve daha ucuz yağlar olduğundan kafa oraya gidiyor işte...

Motul datasheet: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/149/Multi_ATF_(GB).pdf?1547574285
Honda ATF DW 1 Datasheet: http://products.petrochoice.com/system/documents/2664/1/HONDA_DW-1_55_GAL.pdf?1438197864

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hmm o servis konusunda dediğiniz gibi olabilir onu araştırmadım çünkü. Aynen ben ordan almıştım ama işte servisteki Bando ile netteki arasında yarı yarıyadan fazla fiyat farkı var bunun nedenini bayağı araştırmıştım fakat bir sonuca ulaşamamıştım hatırlarsınız ;) Siz de sorunsuz halledersiniz inşallah..
İnşallah :), yanlız orjinal kayışların sırt dokusu piyasada satılanlardan farklı, bir yerde de orjinal kayışların sırt kısmında kopma engelleyici özel bir ağ koruması var tarzı birşey okuyunca özel bir indirim yakalarsam orjinal almayı ciddi ciddi düşünmeye başladım :) Açıkçası Honda'nın uzun ömürlü olmasının esas nedeni orjinal parçalarını kalitesi ve 5-6 yılda bir değiştirdiğim bir parçada da orjinale yönelmek kafa rahatlığı açısından daha mantıklı geliyor :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fiyatları çok benzer diğer satıcalarda da sahte olma ihtimalini ben düşünmedim. Kargoya verilmedi henüz. Ebayda 18$ aynı ürün. Bilmiyorum sahtesi var mı ?

Ben de şimdi bi 15dk falan baktım yağlara hocam yabancı forumlarda. Genel olarak Amerika'da Valvoline Maxlife ATF yaygın. CVT hariç tüm şanzımanlara koyuyor herkes. CRV - Accord - Eski civicler. Yeni civic'lere 1.8L Honda atf dışında koyanı göremedim. Fd1 araca farklı yağ koyanlar mevcut ancak şöyle bir bilgi aktarayım adamların değişim önerisi şekli şu şekilde : Her 60bin kilometrede bir şanzıman yağının tamamını değiştirin diyorlar ve 20bin km'de bir de eskisinden alıp yeni koyun şeklinde öneriler. Bu en sağlıklısı tabi ki düşününce ancak tamamını dğeiştirmeye 12lt falan gittiği söyleniyor.

Bir diğer konu ise Motul sitesinde bu yağı öneriyor Honda için ancak benzer yağlarla karıştırılabilir diyor. Honda'nın yağ benzer değil yani madeni bir yağ ve parlama noktası 170 derece, viskozite değerleri de : @ 40C = 24.94 cSt; @ 100C = 6.84 cSt, Motul ise 218 derece parlama noktasına sahip ve Viscosity at 40°C ( ASTM D445 36.2 mm2/s Viscosity at 100°C ) ASTM D445 7.6 mm2/s. Yani bariz kalın bir yağ ve biri madeni iken diğeri %100 sentetik. Bu yüzden bunları karıştırmak uygun olmaz. Bu yüzden kargoya verilmemişken siparişi iptal ettirmeyi düşünüyorum zaten değişime 10bin km daha var o ara kararımı gözden geçiririm full motul ile değişim ya da 3 lt eskiden alıp 3 lt yeni eklemek gibi... Bu şanzıman yağı değişimi değişim değil aslına bakarsanız, eskimiş yağ oranını düşürüyoruz sadece.

Ben de o kafadayım aslında ancak yetkili servislerdekinden daha uzun süreli kullanıma sahip olabilecek ve daha iyi kalitede ve daha ucuz yağlar olduğundan kafa oraya gidiyor işte...

Motul datasheet: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/149/Multi_ATF_(GB).pdf?1547574285
Honda ATF DW 1 Datasheet: http://products.petrochoice.com/system/documents/2664/1/HONDA_DW-1_55_GAL.pdf?1438197864
Satıcıyı hepsiburada olarak seçerseniz bence sahte ürün sorunu ortadan kalkacaktır. Ancak sizinde irdelediğiniz gibi yağ özelliği olarak bariz farklı olması biraz düşündücü, bu kadar geniş spektrumda kullanılan yağ olması bende soru işareti yaratıyor açıkçası :unsure:
Bence şanzımanı riske atmayın, şanzıman bence bu araçların en önemli ve kıymetli parçası :)
"Bu şanzıman yağı değişimi değişim değil aslına bakarsanız, eskimiş yağ oranını düşürüyoruz sadece" ifadenize de fazlasıyla katılıyorum, bu açıdan 40bin/2 yıl şartı önemli (y)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Satıcıyı hepsiburada olarak seçerseniz bence sahte ürün sorunu ortadan kalkacaktır. Ancak sizinde irdelediğiniz gibi yağ özelliği olarak bariz farklı olması biraz düşündücü, bu kadar geniş spektrumda kullanılan yağ olması bende soru işareti yaratıyor açıkçası :unsure:
Bence şanzımanı riske atmayın, şanzıman bence bu araçların en önemli ve kıymetli parçası :)
"Bu şanzıman yağı değişimi değişim değil aslına bakarsanız, eskimiş yağ oranını düşürüyoruz sadece" ifadenize de fazlasıyla katılıyorum, bu açıdan 40bin/2 yıl şartı önemli (y)
Yağın geniş spekturumda kullanılabiliyor olması normal böyle yağlar mevcut Eneos, AMSoil ve Valvoline gibi markalarda ama asıl düşünüdürücü olan soğuk havalardaki viskozitesi. Bu sebeple bu gibi yağlar özellikle soğuk havalarda sıkıntı yaratabilir. Orjinal kullanacağım ben de iade ettim Motul'ü. Eneos Eco ATF'nin değerler çok yakın Honda orjinal'e. Onda sorun olmaması lazım pek aslında. Onda bile sorun olduysa diğerlerindeki ihtimal daha fazla. Burada kritik önem belkide full değişimde yatıyor.

Geri