Bugün Honda'nıza ne yaptınız?

EsDuYu

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2018
Tabi hocam N11 üzerinden Aygaraj adlı mağazadan aldım ürün linki aşağıda

HONDA CİVİC 2016-2019 FC5 LED İÇ AYDINLATMA TAKIMI 70,00 TL yerine 50,00 TL

MI 8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aracımın yağ değişimini yaptım.
Motul eco-lite 5w30 = 162 TL
Mann w610/6 yağ filtresi = 38 TL
Değişim 10 bin km.de yapıldı. Buna rağmen araçtan çıkan yağın rengi kara. Degisim oncesinde mobil super 3000 formula fe 5w30 kullanilmisti. Yağ değişimi sonrası motulun hissettirmiş olduğu performans farkı ve motor sessizliği gözden kaçmıyor. :)
Ekli dosyayı görüntüle 255364
Hakan hocam bildirim gözümden kaçmış ya?

@ademircann

Yağın kararma sebepleri:
1. Benzin ve yağın kendi bünyesinde bulunan ve yanma sonucu açığa çıkan karbon, sülfür, sülfatlanmış kül ve fosfordur.
2. Hava filtresinden sızan partiküllerdir. Bu partüküllerin yağda tutuluyor oluşu iyiye işaret aslında (yağın siyah olması her zaman kötüye işaret değil). Yağ görevini yerine getirmiş denilebilir.
3. Yağın parlama derecesi düşükse lpg'li ve performanslı kullanımlarda uzun vadede yapısı bozulabiliyor ve kararabiliyor.
Misal siz SAE 5w30 yağ koymuşsunuzdur ancak 10bin km sonra bu yağın viskozite değerine baktığınızda SAE 10w50'ye denk geliyor olabilir bu yabancı maddelerin birikimiyle, ısıyla vs... Bu sebeple visosity Index'i yüksek yağlara bakmakta fayda var.

İyi yağ, zamanında değiştirilen yağ ve zamanında değiştirilen kaliteli filtrelerle (hava+yağ) bu giderilebilir.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hakan hocam bildirim gözümden kaçmış ya?

@ademircann

Yağın kararma sebepleri:
1. Benzin ve yağın kendi bünyesinde bulunan ve yanma sonucu açığa çıkan karbon, sülfür, sülfatlanmış kül ve fosfordur.
2. Hava filtresinden sızan partiküllerdir. Bu partüküllerin yağda tutuluyor oluşu iyiye işaret aslında (yağın siyah olması her zaman kötüye işaret değil). Yağ görevini yerine getirmiş denilebilir.
3. Yağın parlama derecesi düşükse lpg'li ve performanslı kullanımlarda uzun vadede yapısı bozulabiliyor ve kararabiliyor.
Misal siz SAE 5w30 yağ koymuşsunuzdur ancak 10bin km sonra bu yağın viskozite değerine baktığınızda SAE 10w50'ye denk geliyor olabilir bu yabancı maddelerin birikimiyle, ısıyla vs... Bu sebeple visosity Index'i yüksek yağlara bakmakta fayda var.

İyi yağ, zamanında değiştirilen yağ ve zamanında değiştirilen kaliteli filtrelerle (hava+yağ) bu giderilebilir.
Ben de diyorum ismail hocam neden yazmadı :)
Yağ değişimimi genellikle 10 bin olmadan yaparım. 9.500 km.de son değişimimi yaptım. Daha onceki yağ filtrem çok iyi bir filtre degildi filtron marka ucuz bir filtreydi. Simdi mann aldım hocam.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben de diyorum ismail hocam neden yazmadı :)
Yağ değişimimi genellikle 10 bin olmadan yaparım. 9.500 km.de son değişimimi yaptım. Daha onceki yağ filtrem çok iyi bir filtre degildi filtron marka ucuz bir filtreydi. Simdi mann aldım hocam.
Bu değişim için ben de yağ filtresini filtron aldım (iyi deniyor) önceki filtreler mann'dı 13.5bin km sonunda değiştirmiştim yağı mobil 1 0w30 FE vardı yağ olarak ancak çok tozlu yollarda, dağ bayır 1. -2. viteste zorlayarak gezdim epey. Sonuç olarak İlk defa yağ siyah çıkmıştı.

Önümüzdeki bakımı da yapacağım Aralık ayında şu anki filtreler hava mann, yağ filtresi Sakura marka, yağ da 5w30 eco nergy . Bakalım 2 bakım sonra en kötü berraklaşır. sonuçta tamamını boşaltamıyoruz yağın.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bu değişim için ben de yağ filtresini filtron aldım (iyi deniyor) önceki filtreler mann'dı 13.5bin km sonunda değiştirmiştim yağı mobil 1 0w30 FE vardı yağ olarak ancak çok tozlu yollarda, dağ bayır 1. -2. viteste zorlayarak gezdim epey. Sonuç olarak İlk defa yağ siyah çıkmıştı.

Önümüzdeki bakımı da yapacağım Aralık ayında şu anki filtreler hava mann, yağ filtresi Sakura marka, yağ da 5w30 eco nergy . Bakalım 2 bakım sonra en kötü berraklaşır. sonuçta tamamını boşaltamıyoruz yağın.
Aklıma bir fikir geldi aslında maxima nın 90 TL ye 4 litre 5w30 yağını internette görmüştüm. Ucuz bir yağ alıp 300-400 km. Kullandıktan sonra asıl yağ değişimi yapılırsa motor temizlenmiş olur diye düşünüyorum. Sadece şahsi fikrim :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aklıma bir fikir geldi aslında maxima nın 90 TL ye 4 litre 5w30 yağını internette görmüştüm. Ucuz bir yağ alıp 300-400 km. Kullandıktan sonra asıl yağ değişimi yapılırsa motor temizlenmiş olur diye düşünüyorum. Sadece şahsi fikrim :)
Evet olabilir. Bu şekilde sürekli kullanım da yapanlar mevcut. Sık yağ değişimi ve sürekli temiz bir motor. Misal yağ fiyatı ve bakım aralığını oranlarsınız diyelim 150tl yağ - 10bin km. Po'yu alıp 7bin'de değişirsem daha iyi olur deyip sürekli temiz yağ kullanmış ve daha az aşındırıcı içeren uygun spec.'leri karşılayan yağ da kullanmış olursunuz. Bunu yurtdışında yapanlar çok, özellikle dizel olmayan araçlarda... Bizde de bilinçli açık hava filtresi kullananlar yapmakta özellikle bmw kullanıcıları... Bir elin parmaklarını geçmez tabi benim gördüklerim ama sizin de farklı bir bakış ile bunu belirtmiş olmanız güzel(y).

Son düzenleme:

LooSii

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2015
15 gündür şehir dışındaydım.. Adana - Antalya - Ankara - İstanbul. Sonunda evin yolunu buldum. Ben gelene kadar kapalı otoparkta yattı, biraz tozlanmış.. hiçbir şey yapmadım. Sadece sürdüm, özlemişim IMG_20191120_061251_302.jpeg

MI 8 Explorer Edition cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri