Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...
Aracınız
aynen tek sıkıntım o kagıthane'deki brc çözüyor dediler işte ona gidecem havalar düzelsin :D

gittiniz mi hocam?ben daha önceden honda ile görüştüm burada da yazdım paylaştım..çözümü yok..vtec den dolayı dediler..bu konuya uzak kaldım bayadır..belki aradan zaman geçti honda bi çözüm bulmuşdur veya bi brc servisi çözüm bulmuştur..son durum nedir çaresi yok mu halen

Hakan Uzun

0
Yönetici
gittiniz mi hocam?ben daha önceden honda ile görüştüm burada da yazdım paylaştım..çözümü yok..vtec den dolayı dediler..bu konuya uzak kaldım bayadır..belki aradan zaman geçti honda bi çözüm bulmuşdur veya bi brc servisi çözüm bulmuştur..son durum nedir çaresi yok mu halen

Vtec'ten kaynaklaniyorsa ?
1- niye surekli yapmiyor?
2- 2002 lerden beri vtec var onlarda neden yok?

Belli baska biryerlerde hata,yanlis,eksik yada fazla birsey var cozecegiz merak etmeyin

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız
2014 fb7 var bende...20-30 km hızla giderken gazdan ayağımı çekip de tekrar gaza basınca öne arkaya silkeleme başlıyor..hızlı giderken etkilemiyor silkeleme ama yavaş giderken biraz sıkıntı..gerçi alıştık artık..geçenlerde birşey dikkatimi çekti ECON açık olunca lpg daha kararlı ve silkeleme daha az oluyor..
aynı benim dediğim gibi gazdan ayağını çektiğinde ve tekrar bastığında bi silkelio çok hassas nedeni ne bilemedim

Aracınız
arkadaşlar bende 2014 fb7 den önce 2004 astra g vardı. motor kodu z16xep. bilen bilir bu motoru. atiker marka lpg vardı. ilk montjını aracı 2010 yılında aldığımda ben yaptırdım. tam beş sene facia bir şekilde idare ettim. göstermedik usta kalmadı bu hoplama ve zıplama sorununu çözemedim. tabi insan çözüm bulamayıp çaresiz kalınca idare etmesini öğreniyor. benim astrada yine bir arkadaşın dediği gibi ayağınızı gazdan çekip bir müddet bakın boşta demiyorum viteste komprosör şeklinde gidip gaza ani yüklenme yaptığınızda sadece ve sadece ikinci viteste yapıyordu. şimdi gelelim hondaya. honda da bunu opel kadar olmasada yapıyor. bence öyle çok ince ve hassas değil rahatsız edecek derecede yapıyor. ben bu konu için cem honda servisini aradığımda getirin bi bakarız dediler. sanki ilk defa benim aracımda olan bi şeymiş gibi davrandılar diye düşündüm bir an. en azından biliyoruz bu genel bi problem ince bir ayar yapıp en aza indirebiliriz gibi bi şey söyleselerdi belki daha tatmin edici olabilirdi. açıkcası böyle bir hata bende hayal kırıklığı yarattı ama geçmişin de verdiği bir tecrübe ile araç bir müddet kompresörde gittikten sonra gaza tatlı tatlı basınca olmuyor bi silkeleme diyebilirim. bence bu çözümü olan bir sorun değil. Allah başka dert vermesin. tek sorunumuz bu olsun diyorum.:eek:k:

Aracınız
Bu is tamamen LPG den kaynaklı [MENTION=442]hakan uzun[/MENTION] la istisaremizde bu yönde çıktı

başka lpg sistemi kullanan var mı acaba..belki onlarda yapmıyordur..benim cok düşük hızda yapıyor sadece..dün bi daha denedim..bence lpg sisteminin bir hatası veya uyumsuzluğu sonucu bişey değil..vtec ihtimali daha fazla..çünkü vtec de devamlı revizyona uğruyor..5 sene önceki vtec le şimdiki vtec bir değil..yazılımsal veya değişik şekilde geliştirme yapıyolar öğrendiğim kadarıyla..ama elbette denemişlerdir lpg ile piyasaya sürmeden önce..tahminim vtecden dolayı olduğuna karar verip bi daha masraf araştırma vs yapmayı uygun görmeyip bu haliyle piyasaya sürdüler..bence yazılımsal olarak düzelir ama uğraşmak istemiyorlar.

JZG

0
859643a493a975db8ddb7cabdb05c28d.jpg

Bu sayfa 1,8 lt motor özelliklerini veriyor. 1,6 lt motor teknik özellikleri 412. sayfada. Zaten orada LPG'li model için buji ayrıca belirtilmiş. Kitap genel özellikler
verdiği için bu tip karışıklıklar, hem araçların ihraç edildikleri ülkeler (Mısır, Kore vs.) hem de opsiyonlar için sık sık oluyor........

Hakan Uzun

0
Yönetici
Bu sayfa 1,8 lt motor özelliklerini veriyor. 1,6 lt motor teknik özellikleri 412. sayfada. Zaten orada LPG'li model için buji ayrıca belirtilmiş. Kitap genel özellikler
verdiği için bu tip karışıklıklar, hem araçların ihraç edildikleri ülkeler (Mısır, Kore vs.) hem de opsiyonlar için sık sık oluyor........

Hocam haklisiniz ama sayfa 424 bendekinde
702f9d7f04d647d1c1c3fdc2f9af7d32.jpg

Geri