Civic FB7 Civic FB7 Otomatik Şanzıman yağ değişimi

Aracınız
Civic ES7 2003
Ben aracı yeni aldığımda (Subat mart gibi yanolmiyorsam) litresini 118 tl den alıp dışarda değişim yapmıştım. Ama servisteki yağın görseli ile bu görsel tamamen farklı. Sahte olma ihtimali çok yüksek. Riske girilmez diye düşünüyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Selamlar dostlar,

Takip ettiğim kadarıyla daha önce atf dw1 şanzıman yağında üstteki ürünü kullananlar oldu. Bugün bu alışverişi yapmak üzere araştırmaya başladığımda bir de alttaki ürünü gördüm. Bunda da özellikle cvt için olduğundan bahsediyor. Satıcı aynı, Pazartesi satıcıya soracağım. Fakat satıcının iyi niyetli olsa da sözüne inanmak içimden gelmiyor. Sizlerle de paylaşmak istedim, fikri olan tecrübesi olan belki vardır.
Kitapçıkta bariz atf dw1 demesine rağmen bu ürün neyin nesi acaba merak ettim. Ekli dosyayı görüntüle 260196Ekli dosyayı görüntüle 260197

Çağdaş Özkan
'12 FB7
Bu yağlar Amerika-Kanada dolumu için hazırlanmış yağlar, Türkiye'deki servislerde satılanlar ise Avrupa dolum yağlar ve kutuları farklı.
Bu yağların sahte olduğunu sanmıyorum, bende geçen yıl üstteki ATF DW 1 yağdan aldım ve neredeyse 1 yıldır kullanıyorum, bir sıkıntıyla karşılaşmadım.
Alttaki yağ Honda'nın CVT versiyonlar için ancak FC5e uygun değil, eski Jazz grubu CVT şanzımanlılara uygun.
FC5'in CVTsi yeni nesil geliştirilmiş bir CVT ve Honda HCF2 denilen özel bir CVT yağı kullanıyor ve maalesef bu yağ piyasada muadillerinden ve Honda'nın kendi ATF DW1 yağından da pahalı.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kutularını karşılaştırmasını Amazon.com Amerika sitesinden yapabilirsiniz,

Bu da FC5lerin CVTleri için Amerika'da satılan Honda HCF-2 yağ,

Bu da Honda HCF-2 yağının Avrupa dolum kutusu,
1593418763234.png

Kısacası Amerika bölgesi ile Avrupa bölgesi dolum kutuları farklı :)

Aracınız
Civic FB7 2014
Arkadaşlar herkese merhaba; 2014 Model Honda FB7 Otomatik Vites Aracımın Şanzıman Yağını 30.07.2020 Tarihinde Kahramanmaraş Honda Çiftarsalan Servisinde değişirdim. Kullanılan Yağın Markası ATF-DW1 3 Litre aldı. İşçilik dahil 480 tl ödedim.
Servisteki ustaya sorduğumda şanzıman yağını 60.000 km yada 3 yılda bir değişmesi gerektiğini söyledi. Aracımın şanzıman yağını km değil yıl üzerinden değiştirmek zorunda kaldım.Aracımın 48304 km dedir.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Yılbaşından önce yetkili servis kampanyalı fiyatı 390tl idi karşılaştırma açısından.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
ABD versiyonu görünenden alacaktım ustam tavsiye etmem dedi. Kendisi de eski servis çalışanı, onlar ABD için üretilen yağlar, onu alacaksan sana başka yağ da öneririm dedi. n11 deki satıcı ABD yağını 389-TL den satıyordu. Sonra Kayseri Honda servisini aradı litresi 130-TL imiş. Ben de gidip orijinal aldım 3 litre ve tapa puluna toplam 410-TL ödedim. Önümüzdeki hafta değiştirmeyi düşünüyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
ABD versiyonu görünenden alacaktım ustam tavsiye etmem dedi. Kendisi de eski servis çalışanı, onlar ABD için üretilen yağlar, onu alacaksan sana başka yağ da öneririm dedi. n11 deki satıcı ABD yağını 389-TL den satıyordu. Sonra Kayseri Honda servisini aradı litresi 130-TL imiş. Ben de gidip orijinal aldım 3 litre ve tapa puluna toplam 410-TL ödedim. Önümüzdeki hafta değiştirmeyi düşünüyorum.
Honda DW-1'in orjinal yağ formülasyonu bölgesel değişmez, sadece üretim tesisleri değişir.
Yanlız serviste geçen yıl 150 liradan aşağı vermiyorlardı, şimdi 130a veriyorlarsa bence uyguna veriyorlar (y)
Tapa pulu geçen yıl 15 liraydı onun fiyatını biraz arttırıp 20ye saymışlar. Yine de toplamda uygun fiyat bence.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
ABD versiyonu olarak geçen yağı aldım ve Ankara'da Hondaci Mehmet'te şanzıman yağını değiştirdim. Ufak bir iki bilgilendirme yapayım:
1) 3 litre şanzıman yağını internetten 369 TLye aldım, şu an indirim var 355TL, bilginize. Yalnız Mehmet ustanın yanında çalışan çocuklardan biri "tavsiye etmem orijinal al" filan dedi, pek polemiğe girmedim. Işçiliğe de 50 TL aldılar. Bence gayet uygun.
2) Honda Bora'dan pul aldım 17TL. Yağ fiyatını da litresi 135'ten satıyorlar.
3) O arada Mehmet ustanın yanında çalışanlardan biri LPG enjektörlerin hava aldığını söyledi, motor çalışırken üst tarafa su döküyor ve motor sallanmaya başlıyor. Beni Şaşmaz da kendi LPG cinsine yonlendirdi. O da o-ringleri değiştirdi ve bölgeyi temizledikten sonra 125TLye işlemi halletti. Işlemden sonra su dökünce motor sallanmiyordu, herhalde iyi bir şey :)))

Son olarak bir daha bakıma filan Ankara'da denk getirmeye çalışacağım, Mehmet usta ve dükkanı yeterince güven verdi.

Selamlar, saygılar.

Çağdaş Özkan
'12 FB7

Taner

0
Aracınız
Civic FB7 2012
Az önce Honda Cem plazayı aradım şanzıman yağı değişimi için 650 tl fiyat verdi. Filtre değişecek mi diye sordu bende 57 binde araç gerek var mı diye sordum bişey demedi. ne diyorsunuz değişmeme gerek var mı filtreyi. Birde fiyat fiyat için ne diyorsunuz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Az önce Honda Cem plazayı aradım şanzıman yağı değişimi için 650 tl fiyat verdi. Filtre değişecek mi diye sordu bende 57 binde araç gerek var mı diye sordum bişey demedi. ne diyorsunuz değişmeme gerek var mı filtreyi. Birde fiyat fiyat için ne diyorsunuz.
Gerek yok filtreyi sonraki bakıma değiştirirsiniz.

Geri