Civic Fb7 Sol Aks Sesi

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba,

Aracım geri geri hafif eğimli bir yolda sola doğru direksiyon çevirerek çıktığımda sol önden tıkırtı sesi geliyor. Sadece tarif ettiğim şekilde kullanırken bu sesi duyuyorum farklı bir kullanım da ses yapmıyor. Ben aracımı 2018 kasım ayında satın aldım ve benden önceki sahibi tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırmış, aldıktan sonra yağ değişimi için tavsiye üzerine bir ustaya gitmeye başlamıştım ki bu ses için de aynı ustaya gittim. sağ olsun sesi dinledi ve aks sesi olduğunu söyledi. orijinal parça ile değiştirmek istedim fakat servis sadece aks kafası olarak değil komple satıldığını ve fiyatının 6.000 TL olduğunu söyledi.

Bunun üzerine yaşadığım şaşkınlığı yedek parçadaki kişi fark etmiş olacak ki; aracınızla kaza mı yaptınız neden değiştirmek istiyorsunuz diye sordu. Ben de durumu izah ettim ve sorunun körük ve yağ değişimi ile düzeleceğini düşündüğünü söyledi. Benim gittiğim usta direk kafa bozuk demişti hatta çıkma parça falan önerdi. Körük ve yağ değişimi ile bu sorun düzelir mi? Benzer bir durumu yaşayan bir arkadaşım bilgi verebilirse çok sevinirim.

Araç 2012 fb7 kasa otomatik civic elegance

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
"Sol ön dış aks kafası" arızalı demektir bence.
Normalde aks kafaları km. yükseldikçe, kötü-hor kullanımda, sürekli çukura düşme ve dönüşlerde sürekli ani gaza asılmalar sonucunda tıkır tıkır ses yaparak arızalanır, ancak genel olarak Civiclerin aks kafaları çok dayanıklıdır.
Servisin sadece komple aks satılıyor demesi yanlış, dış aks kafasının tekil satıldığını da iyi hatırlıyorum, tavsiyem telefonla farklı servislerden fiyat isteyin.
Düşük km.li bulabilirseniz çıkma aks kafası da işinizi görecektir.
Civiclerde dış aks kafalarında sağ sol farkı yoktur ancak otomatik-manuel farkı vardır, bunu da ek olarak söyleyeyim.
Aracınız FD6 olsaydı elimde Amerika'da Amazon'dan getirttiğim FEBEST dış aks kafası hiç kullanılmamış olarak duruyor ama aracınız FB7 anladığım kadarı ile.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2012
"Sol ön dış aks kafası" arızalı demektir bence.
Normalde aks kafaları km. yükseldikçe, kötü-hor kullanımda, sürekli çukura düşme ve dönüşlerde sürekli ani gaza asılmalar sonucunda tıkır tıkır ses yaparak arızalanır, ancak genel olarak Civiclerin aks kafaları çok dayanıklıdır.
Servisin sadece komple aks satılıyor demesi yanlış, dış aks kafasının tekil satıldığını da iyi hatırlıyorum, tavsiyem telefonla farklı servislerden fiyat isteyin.
Düşük km.li bulabilirseniz çıkma aks kafası da işinizi görecektir.
Civiclerde dış aks kafalarında sağ sol farkı yoktur ancak otomatik-manuel farkı vardır, bunu da ek olarak söyleyeyim.
Aracınız FD6 olsaydı elimde Amerika'da Amazon'dan getirttiğim FEBEST dış aks kafası hiç kullanılmamış olarak duruyor ama aracınız FB7 anladığım kadarı ile.

Merhaba, cevabiniz icin tesekkur ederim. Arac otomatik fb7 yalniz soyle bir durum var hocam, duz yolda tam tur saga ya da sola fark etmez istediginiz kadar yuklenin tik ses yok, sadece dik bir rampada donmek istedigimde cat cat ses yapıyor. Bana bu durum ilk motor kulagi gibi gelmisti ama usta aks dedigi icin oyle kabul ettim. Kararsiz kaldim servise mi gitmeliyim yoksa sanayiye mi bilemedim. Ankara'da iyi bir hondaci tavsiyeniz varsa ogrenmek isterim.

Teşekkürler

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba, cevabiniz icin tesekkur ederim. Arac otomatik fb7 yalniz soyle bir durum var hocam, duz yolda tam tur saga ya da sola fark etmez istediginiz kadar yuklenin tik ses yok, sadece dik bir rampada donmek istedigimde cat cat ses yapıyor. Bana bu durum ilk motor kulagi gibi gelmisti ama usta aks dedigi icin oyle kabul ettim. Kararsiz kaldim servise mi gitmeliyim yoksa sanayiye mi bilemedim. Ankara'da iyi bir hondaci tavsiyeniz varsa ogrenmek isterim.

Teşekkürler
Dik rampada ön takımdan yük kalkar ve tekerin tutunması azalır, belki aksın körüğü yırtık ve yağsız kalmaya başladığı için durum başlangıç seviyesinde olabilir. Siz körüğün durumunu kendiniz gözlemlediniz mi hiç?

Aracınız
Civic FB7 2012
Dik rampada ön takımdan yük kalkar ve tekerin tutunması azalır, belki aksın körüğü yırtık ve yağsız kalmaya başladığı için durum başlangıç seviyesinde olabilir. Siz körüğün durumunu kendiniz gözlemlediniz mi hiç?

Korukleri ben kontrol edemedim ama usta yerinde saglam gorunuyor demisti

Aracınız
Civic FB7 2012
Yetkili serviste ariza tespiti yaptirin ona göre müdahale edersiniz. Aks takım olarak mı 6k mis yoksa sadece solun fiyatı mi bu ?

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Cevabiniz icin tesekkur ederim, acikcasi bende sirf arabayi bos yere kurcalatmamak icin arastirma yapıyorum. Bu nedenle ariza tespitini servise yaptirmak istiyorum. Fiyat komple sol aks icin dediler ve bir aydan once gelmezmis

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Korukleri ben kontrol edemedim ama usta yerinde saglam gorunuyor demisti
Peki körükte kaçak varmıydı hiç? Aslında iyi bir alt takımcıda aksı söktürüp greslerini yeniletseniz belki bu tip sorun bir daha oluşmayabilir.

Aracınız
Civic FB7 2012
Peki körükte kaçak varmıydı hiç? Aslında iyi bir alt takımcıda aksı söktürüp greslerini yeniletseniz belki bu tip sorun bir daha oluşmayabilir.

Cumartesi günü için servis randevusu aldım. Sonucunu buradan paylaşırım kısmetse ama bana sorun motor kulağından çıkacak gibi geliyor. Araba esnemediği sürece herhangi bir ses yok, aks olsa sürekli duyarım gibi geliyor.

Aracınız
Civic FB7 2012
Tekrar Merhaba, sesin kaynağı sol aks kafası çıktı. Sadece yükte (geri geri yokuş çıkarken) bu sesi yapmasının nedeni kafanın daha yeni bozulmaya başlamasından kaynaklanıyormuş. Bu şekilde kullanıma bağlı; uzun süre de kullanılabilir ya da çok kısa süre içerisinde de düz yolda da ses yapar hale gelebilirmiş, ben parçayı değiştirmek için orijinal çıkma almaya karar verdim. Yan sanayi aks kafası çok kısa ömürlü oluyormuş, orijinal sıfırına da o kadar para vermek çok mantıklı değil açıkçası, nasipse bayramdan sonra değiştireceğim. ilginizden dolayı teşekkür ederim. Benzer sorunu yaşayan olursa kaynak olması açısından mümkün olduğunda detay vermeye çalıştım.

Geri