Civic FC5 Civic FC5 Yol Bilgisayarı ile Gerçek LPG Tüketimi Arasındaki Fark %7

Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi ortalama tüketim LPG değerini araçlar, benzinde olduğu gibi gerçeğe yakın şekilde ölçemiyorlar. Bu yüzden ben de uzun bir süredir pompadaki değer ile hesaplama yaparak gerçek tüketim ile yol bilgisayarı arasında ortalamada ne kadar sapma olduğunu bulmaya çalışıyordum. Benim ölçümlerime göre arada %7'lik bir fark çıkıyor. Kısacası yol bilgisayarınızda, örneğin 8lt ortalama tüketim göründüğünde bunu 1,07 ile çarparsanız 8,56lt ile gerçeğe yakın tüketim sonucunuzu elde edebilirsiniz. Benzer şekilde siz de tüketim değerlerinizi hesaplar ve örnek sayısını artırabilirsek, istasyonlar arasında fark çıkıp çıkmadığı veya performanslı kullanımda nasıl bir değişiklik olacağı gibi ek sonuçlara bile ulaşabiliriz.

Pompada isabetli ölçüm yapmak için, pompa atar atmaz LPG alımını durdurdum ve hep aynı istasyondan alım yaptım.

civic tüketim.png

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Malum LPG şuan güncel tutar 15.88 TL.....

200 km de 430 tl normal mi ...şehir içi karışık kullanım Normal mi ???
Bu veriye göre 1 km de 2.15 TL...

Yani ortalama 2 TL .....sizce normal mi ???

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Yani 100 km'de 13,5lt tüketiyor. Ortalama hız kaç km?
Hocam ortalama söyleyemiyorum şehir içi bazen hızlı bazen yavaş dur kalk cabası,,ani hızlanma yavaşlama hepsi var,,,şehir dışı sabit hız değil tabiki...

Aracınız
Civic FC5 2021
Hocam ortalama söyleyemiyorum şehir içi bazen hızlı bazen yavaş dur kalk cabası,,ani hızlanma yavaşlama hepsi var,,,şehir dışı sabit hız değil tabiki...

Yol bilgisayarınızda ortalama hız yazıyor ve yakıtı doğrudan etkiliyor. Karşılaştırma yapabileceğimiz başka objektif bir veri yok elimizde. Sakin kullanımda ortalama hızım 27 olduğunda bile 10 litreyi görmemişim. Eğer sakin kullanıma rağmen değer buysa, kendi aracımla kıyasladığımda %30 daha fazla yakıyor.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Yol bilgisayarınızda ortalama hız yazıyor ve yakıtı doğrudan etkiliyor. Karşılaştırma yapabileceğimiz başka objektif bir veri yok elimizde. Sakin kullanımda ortalama hızım 27 olduğunda bile 10 litreyi görmemişim. Eğer sakin kullanıma rağmen değer buysa, kendi aracımla kıyasladığımda %30 daha fazla yakıyor.
LPG full du...bugün 93 km şehir içi kullanımdan sonra tekrar LPG fulledim..200 TL ye tekrar doldu...

Bu veriye göre şehir içi kullanımım (LPG lt fiyatı 15.88 TL.)

200/ 93 = 2.15 TL km de....Opet aygaz

Aracımda ayrıca herhangi bir problem yok...

Vay arkadaş bu gidişle LPG de ekonomik olmayacak....

Geri