Civic FD6 & FB7 arka tampon demirinin olmayışı sorunu

Aracınız
Merhaba Herkese,
Forumu vakit bulabildiğim kadar inceledim ama bulamadım. Öğrenmek istediğim 2016 model Dream modellerinde arka tampon darbe emici demir bulunup bulunmadığı. Bu konu ile ilgili bilgi paylaşmanızı rica ederim.

Çözüm
Tampon demirini takmak için 150 lira istenince bende 150 liraya aldığım lokma takımı-cırcır'ın gelmesi sonrasında montajı kendim yaptım, artık ufak tefek tamiratları yapabileceğim bir lokma takımım var :)
Yanlız şntgarage'nin sattığı bu demirin vida yerleri %100 uyumlu değil, deliklerin tam hizalanması için montaj öncesi biraz çekiçle düzeltme yapmam gerekti.
Ayrıca bu parça kargodan önce dükkanda bekletilirken muhtemelen açıkta ve üstüste bekliyor, demirin üstünde ciddi boyayı kalkmaları ve çizikler vardı.

tampon0.jpg

Açıkçası boyası açılan noktaların fazlalığı nedeniyle ilerde olası pas oluşma ihtimalini yok etmek ve evde de hazırda doğalgaz borularını boyamak için kullandığım antipas metal boyasında artanda olduğu için tampon...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu parça istisnasız her modelde yok mu arkadaşlar ? Mesela makyajlılarda karter korumanın ve fitillerin kaldırıldığı gibi bir durum olabilir mi ? Bu parça arka yolcu güvenliği içinde çok önemli sadece aracın alacağı fiziksel hasarı düşünmeyin. Bu durum ford fiestanın belli yıllarda üretilenlerinde vardı resmen hırsızlık.
ES7 kasadan beri ülkemizde satılan Civiclerde yok, FC5lerde ise mevcut.
Maalesef üretim maliyetini düşürmek için uygulanan bir politika gibi görünüyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@seckins33 hocam bu tampon demiri çevresinde kullanılan köpükler piyasada bildiğimiz strafor köpüklermidir yoksa başka bir malzeme midir?

Aracınız
Civic FB7 2012
Parça geldi, kargo 13 tl tuttu.
Bir kaportacıya taktırmayı düşünüyordum ancak şu videoyu izleyince müsait bir zamanda kendimde yapabilirim diye düşündüm, hatta köşe tampon braketlerin de kırık varsa değiştirmeyi de düşünüyorum, çünkü sol köşeden 3, sağ köşeden 1 kez tampon darbe aldı. Sol köşede tampon pek istediğim gibi iyi oturmuyor, muhtemelen brakette de hasar olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum.
Yanlız orjinalinde gördüğüm kadarı ile koruyucu bir köpük mevcut ve muhtemelen ufak temaslarda tampon demirinin tamponu yırtmasını da engelliyor, adapte edilecek bir parça bulabilirsem uygun bir köpük parça da eklemeyi düşünüyorum :unsure:

Hocam arkadaşımda 308 var. O köpük olmadığından dolayı tampon demiri köşelerden tamponu yırtmış. Darbeyi emmesi için demir güzel diye düşünüyoruz ama dediğiniz gibi tampon demiri ile tampon arasındaki etkileşimi (tampon demiri tampona göre daha rijit olduğundan) de göz ardı etmemek lazım. Yoksa tampon en ufak bir dokunmada demirin tepkisinden dolayı deforme olabilir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam arkadaşımda 308 var. O köpük olmadığından dolayı tampon demiri köşelerden tamponu yırtmış. Darbeyi emmesi için demir güzel diye düşünüyoruz ama dediğiniz gibi tampon demiri ile tampon arasındaki etkileşimi (tampon demiri tampona göre daha rijit olduğundan) de göz ardı etmemek lazım. Yoksa tampon en ufak bir dokunmada demirin tepkisinden dolayı deforme olabilir.
Teşekkürler, bu mesajınızla birlikte çekincemin doğru olduğunu teyit etmiş oluyorsunuz.
Köpük malzeme eğer strafor tarzı köpük ise o parçaya uygun bir strafor kestirmeyi düşünüyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Servislerde bu parçanın orijinali yok mu arkadaşlar bence skandal bir durum.
Ülkemizde satılan ES7-FD6 ve FB7lerde maalesef mevcut değil, Amerikan versiyonlarda hep mevcuttu, hatta köpüğü bile var, bunu da önceki mesajlarımdaki gibi sök tak videolarından gördüm, sonuç olarak bu konunun açılma nedeni de zaten bu parçanın olmayışı(y)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu parça corolla'larda da var görünüyor ama onlarda köpük mevcut değil, linkteki konuda ufak kazada ne kadar işe yaradığı gayet güzelce gösterilmiş.

Aracınız
Hamid Hocam ben direk monte ettirdim ama dediğiniz gibi strafor, köpük tarzı birşey olması lazım. Ben bez gibi birşeyle sarayım dedim ama uğraşmadım sonra.
Yalnız ön tampon demirinde de yok stafor gibi birşey. Direk beyaz demir var.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
@seckins33 hocam bu tampon demiri çevresinde kullanılan köpükler piyasada bildiğimiz strafor köpüklermidir yoksa başka bir malzeme midir?
Genelde bu malzemeler strafordan yapılmaz. Darbeyi sönümlemesi için ne çok sert ne de yumuşak plastikten olmalı. İkisinin ortası diyelim ? ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hamid Hocam ben direk monte ettirdim ama dediğiniz gibi strafor, köpük tarzı birşey olması lazım. Ben bez gibi birşeyle sarayım dedim ama uğraşmadım sonra.
Yalnız ön tampon demirinde de yok stafor gibi birşey. Direk beyaz demir var.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Evet, açıkçası Honda grubunda hiçbir araçta o köpük malzemeyi görmedim :)

Geri