Civic Hb 1.4 i-Shift 2009 Fk1 Hakkında Yardım ve Tavsiyeler

Aracınız
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım, İzmir’de oturuyorum. Bu sene mart ayında 2009 model Civic FK1 i-VTec model aracıma kavuştum. Daha önceleri de hep Honda araca sahip olmak istemiştim (özellikle hb uzay kasa modeli çok hoşuma gidiyordu.), fakat şimdiye kısmet oldu. Araç bildiğiniz üzere 1.4 motor, ben de eğer motor hacmi düşük olursa yakıttan tasarruf ederim diye düşündüm ama sonuç açıkçası beklediğim gibi çıkmadı. Araç yarı otomatik fakat vites geçişleri çok sert özellikle dip gazda adamı sarsıyor. Her neyse kafanızı fazla şişirmeden sizlerden yardım istemek için yazıyorum bu yazımı.

Öncelikle araçtan genel haliyle memnunum, arızasız sıkıntısız bir araç ama gel gelelim diğer Civic’lerdeki gibi bunda da kasislerde çok vurma sesi yapıyor. Ayrıca, yüksek hızlara çıkıldıkça (örn. 100 üzeri) aracın içine dışarıdan fazla ses geldiğini fark ettim. Sizce araca yalıtım yaptırmalı mıyım? Yaptırmalıysam bunu nerede yaptırabilirim ve nasıl yaptırabilirim?

Yine dikkatimi çeken bir nokta aracın direksiyonunu sağa sola sert kırınca takırtı sesi gelmesiydi. Direksiyon kutusundan şüphelendim ama onu da değiştirmek çok maliyetli gözüküyor. Daha önce bunu tecrübe edenler nasıl çözüm yoluna gittiğini merak ediyorum.

CD Player display’inde ise, fotoğrafta görüldüğü gibi bir problem var bu zaman zaman oluyordu fakat şimdi sürekli bir düzeliyor bir sürekli yanıyor bazen radyo açıkken tamamen kapatıp açıyor kendini. İşin aslı, malum İzmir’in kötü yollarındaki kasislere gire çıka böyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk kez sert bir kasise girdiğimde ekran böyle olmuştu. Daha önce böyle bir problemle karşılaşan veya çözümünü bilenlerden yardımlarını bekliyorum.

Aracımı 150bin’de aldım (155binde periyodik bakımlarını yaptırdım.) şimdi 165’binde bakımlarını hangi periyodlarla yaptırmak gerekir ve hangi bakım kaç bin kmde olmalı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Araca direksiyon üzerinde bluetooth modülü ekletmek istiyorum, servis dışında yaptırabileceğim bir yer var mıdır?

Son olarak, aracın teknik dokümantasyonlarına nasıl ulaşabilirim? Örneğin, sigorta diyagramı, elektrik hattını, displayin pinleri, cam kaldırma modülünün kablolarında hangi rengin neyi temsil ettiğini vs.

Bonus: aracın direksiyonunun sol tarafında start engine butonu var fakat aynı butonla stop yapamıyorum bunun yerine kontağı kapatıyorum garibime gitti acaba herkeste de aynı mı yoksa önceki sahibi mi böyle bir eklenti yaptırmış kafam karıştı. :)

Yardımlarınız ve naçizane tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürler.
Sağlıcakla kalın.
fullsizeoutput_4a5.jpg

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=5256]vitruvius[/MENTION] Hocam bildiklerimi cevapladım :)

Yalıtım konusunda aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim yol gösterici olacaktır.

http://www.civictr.com/showthread.p...ı-Bagaj-Alt-Takım-Pütür-Hand-Made-İzolation-)

Direksiyon kutusu duruma göre tamirde edilebiliyor.
Ekranda ki görüntü problemi çukura düştüğünüz zaman soketlerin gevşemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Aracınızın bakım programına ve diğer bilgilerine linkteki kullanma kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

https://honda.com.tr/App_Assets/Kilavuzlar/10/13/civic5k2006-2011.pdf

Geri