Civic HB 135,000 bakım

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Arkadaşlar herkese merhaba,

2013 model Civic HB 1.6 I-DTEC dizel kullanıcısıyım. Aracımı 128500 km'de ilk sahibinden almıştım, komple yetkili servis bakımlı. Şu an 133500 km'de. 135000 bakımına 1500 km kaldı.
Çiftkurtlar ve Cem'i aradım. Plakayı verdiğimde periyodik bakım haricinde motor kayışının ve şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söyleyip 1890 tl fiyat verdiler.
Ön fren balatalarının da değişmesi gerek. Onun için de 600 tl fiyat verdiler. toplamda 2500 tl gibi bir bakım masrafı çıkıyor.
İlk sahibinden aldığım ve bugüne kadar hep yetkili serviste bakımları yapılmış arabamın bakımlarını aynı şekilde yaptırmaya devam etmek istiyorum ama açıkçası 2500 lira bütçemi zorlar.
Değerli forum üyelerinin yorumlarına, görüşlerine ve tavsiyelerine açığım.

Sizce yetkili servisten şaşmamalı mıyım?
Yetkili servis konusunda forum üyelerine indirim yapan bir yer var mı?
Güvenilir bir özel bir serviste bu bakımları yaptırsam ne olur?
Yetkili servini 2500 lira dediği bakımları özel serviste maksimum kaça yaptırabilirim?
İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz güvenilir bir özel servis var mı?

Zaman ayırıp yanıtlayanlara şimdiden teşekkür ederim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
150bin'e kadarsa garanti son defa yaptırın bakımı. Şanzıman yağını ve motor kayışını mutlaka serviste yaptırın da, fren balatalarını internetten alıp dışarıda taktırabilirsiniz. Bunun dışında servise giderken kendi götürdüğünüz filtreleri kullandırtabilirsiniz. Bunlar fiyatı düşürür.

Diğer seçenekse orjinal şanzıman yağını ve motor kayışını servisten satın alıp dışarıda yaptırmak olacaktır. Diğer parçaları da yine kendiniz alıp dışarıda taktırtabilirsiniz.

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Garanti süresi 6 yıl & 150 bin km. 6 yıl süresi 3 ay önce doldu. Yani garantisi bitti. Şanzıman yağını ve motor kayışını özellikle yetkili serviste değiştirmemin önemi ve gereği nedir? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Garanti süresi 6 yıl & 150 bin km. 6 yıl süresi 3 ay önce doldu. Yani garantisi bitti. Şanzıman yağını ve motor kayışını özellikle yetkili serviste değiştirmemin önemi ve gereği nedir? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen :)
Aslında orjinalini servisten almanız yeterli şanzıman yağı ve motor kayışının. Güvenilir iyi iş yapan bir yerde değişim yapılabilir. Bu ikisi orjinal olsun diye bu cümleyi kullandım. Bir zorunluluk yok orjinal parça kullandıkça nerede değiştirteceğiniz hususunda. Şanzıman yağını orjinal kullanmazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Garantiniz bittiyse yetkili servise 2500tl bayılmanıza gerek yok. Hangi parçanın ne zaman değişeceğini takip etmeniz yeterli bundan sonra.

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Aslında orjinalini servisten almanız yeterli şanzıman yağı ve motor kayışının. Güvenilir iyi iş yapan bir yerde değişim yapılabilir. Bu ikisi orjinal olsun diye bu cümleyi kullandım. Bir zorunluluk yok orjinal parça kullandıkça nerede değiştirteceğiniz hususunda. Şanzıman yağını orjinal kullanmazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Garantiniz bittiyse yetkili servise 2500tl bayılmanıza gerek yok. Hangi parçanın ne zaman değişeceğini takip etmeniz yeterli bundan sonra.

Çok teşekkür ederim detaylı yanıtınız için. İkiler Honda servisinde yaptırmayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi orijinal parçaları temin edip İkiler'de yaptırmak mantıklı görünüyor.

Çok teşekkür ederim detaylı yanıtınız için. İkiler Honda servisinde yaptırmayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi orijinal parçaları temin edip İkiler'de yaptırmak mantıklı görünüyor.
Motor yaginida serviste degistirin diyorlar, servis honda marka yag kullaniyormus, dogrumudur acaba? Motor yagindan bahsediyorum

HTC One_M8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Arkadaşlar herkese merhaba,

2013 model Civic HB 1.6 I-DTEC dizel kullanıcısıyım. Aracımı 128500 km'de ilk sahibinden almıştım, komple yetkili servis bakımlı. Şu an 133500 km'de. 135000 bakımına 1500 km kaldı.
Çiftkurtlar ve Cem'i aradım. Plakayı verdiğimde periyodik bakım haricinde motor kayışının ve şanzıman yağının değişmesi gerektiğini söyleyip 1890 tl fiyat verdiler.
Ön fren balatalarının da değişmesi gerek. Onun için de 600 tl fiyat verdiler. toplamda 2500 tl gibi bir bakım masrafı çıkıyor.
İlk sahibinden aldığım ve bugüne kadar hep yetkili serviste bakımları yapılmış arabamın bakımlarını aynı şekilde yaptırmaya devam etmek istiyorum ama açıkçası 2500 lira bütçemi zorlar.
Değerli forum üyelerinin yorumlarına, görüşlerine ve tavsiyelerine açığım.

Sizce yetkili servisten şaşmamalı mıyım?
Yetkili servis konusunda forum üyelerine indirim yapan bir yer var mı?
Güvenilir bir özel bir serviste bu bakımları yaptırsam ne olur?
Yetkili servini 2500 lira dediği bakımları özel serviste maksimum kaça yaptırabilirim?
İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz güvenilir bir özel servis var mı?

Zaman ayırıp yanıtlayanlara şimdiden teşekkür ederim.
Şanzıman yağını mutlaka honda marka ile değiştirmelisin piyasada satılan şanzıman yağları honda şanzımana uymuyor sorun çıkardığını birçok forumda okumuştum

Aracınız
Civic FC5 2020
bu konuda şahsi fikrimi söylemek isterim. ben de 2013 hb civci kullanıcısıyım ve aracımın geçenlerde dpf (dizel partikül filtresi) uyarısı aldım. servis bu durum için sadece hata tespiti için 250 tl istediler. ikiler bostancı honda servisinde çok daha uygun bir ücretle sorunu çözdüm. benim aracımın bakımı geliyor servise değil ikilere götürmeyi düşüyorum.

Geri