Civic kaplama

Arkadaşlar merhaba aracına kaplama yaptıran var mı?kaplama arabaya herhangi bir zararı var mı?arabayı çizik ve sürtmelerden koruyor mu? Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kaplamadan kastınız ne tip kaplama, boya koruma sıvıları mi? Folyo mu?
Ben şahsen özellikle Hondanin su bazlı ve ince yapılı boyasi icin kesinlikle 9H sertliğini sağlayabilen yüksek dayanımlı boya korumaları tavsiye ederim, yoksa en ufak çakıllı yolda öndeki araçtan sıçrayan taşlar kaputi delik deşik etmeye başlıyor, hatta kaputa koruma özelliği yüksek folyo kullanılması daha doğru diyebilirim.

Kaplamadan kastınız ne tip kaplama, boya koruma sıvıları mi? Folyo mu?
Ben şahsen özellikle Hondanin su bazlı ve ince yapılı boyasi icin kesinlikle 9H sertliğini sağlayabilen yüksek dayanımlı boya korumaları tavsiye ederim, yoksa en ufak çakıllı yolda öndeki araçtan sıçrayan taşlar kaputi delik deşik etmeye başlıyor, hatta kaputa koruma özelliği yüksek folyo kullanılması daha doğru diyebilirim.

Folyo kaplama yaptırmayı düşünüyorum .

S

Silinen üye 20336

Guest
Folyo kaplama yaptırmayı düşünüyorum .

Aracı bayiden alıp direkt Ziebart’a götürdüm. Komple şeffaf folyo kaplattım. Aracın boyasını kaportada kalıcı deformasyon bırakmayacak şiddeteki taş v.b. darbelerinden koruyor.

Yapan usta 2 seneden uzun kalmamasını söktürmemi önerdi. Ancak bilimsel bir dayanak yok bana gösterilen. Ziebart’ın yetkilisi de bildirimde bulunmadı. Boya için böylesi daha sağlıklıymış... İşin bu kısmı kafamı kurcalıyor. Seneye yazın 2 sene dolacak bakalım belki söktürürüm...?

Benim önerim kaplama yaptırırsanız şeffaf yaptırmayın tercih ettiğiniz bir renge komple kaplatın.
Şeffaf kaplamada her ne kadar komple şeklinde ifade edilse de komple olmuyor. Örnek; Tavanın kenarlarında yaklaşık 0,5mm civarı boşluk kalıyor ki bu hiç iyi olmuyor. Çünkü daha önceki aracımda tavan sacıyla ön cam arasındaki kısma çarpan taşlar bir çok noktada boyayı kaldırmıştı. Tavanın kenarlarında boşluk bırakılarak uygulandığı için aynı risk benim yaptırdığım folyo kaplamaya rağmen bu aracımda da var.
Bir ara Civic FC5’i olan bir taksiciyle sohbet ettim. Siyah aracını komple sarı renge kaplatmış. Rakamı şimdi hatırlamıyorum ama benim ödediğimden daha fazla değildi yada çok benzerdi diyelim. Siz yaptırmadan evvel kullanım süresini sormayı unutmayın. 2 sene ödenecek paraya göre uzun bir süre değil...

Pişman etmeyen ve hayırlı tercihleriniz olsun...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracı bayiden alıp direkt Ziebart’a götürdüm. Komple şeffaf folyo kaplattım. Aracın boyasını kaportada kalıcı deformasyon bırakmayacak şiddeteki taş v.b. darbelerinden koruyor.

Yapan usta 2 seneden uzun kalmamasını söktürmemi önerdi. Ancak bilimsel bir dayanak yok bana gösterilen. Ziebart’ın yetkilisi de bildirimde bulunmadı. Boya için böylesi daha sağlıklıymış... İşin bu kısmı kafamı kurcalıyor. Seneye yazın 2 sene dolacak bakalım belki söktürürüm...?

Benim önerim kaplama yaptırırsanız şeffaf yaptırmayın tercih ettiğiniz bir renge komple kaplatın.
Şeffaf kaplamada her ne kadar komple şeklinde ifade edilse de komple olmuyor. Örnek; Tavanın kenarlarında yaklaşık 0,5mm civarı boşluk kalıyor ki bu hiç iyi olmuyor. Çünkü daha önceki aracımda tavan sacıyla ön cam arasındaki kısma çarpan taşlar bir çok noktada boyayı kaldırmıştı. Tavanın kenarlarında boşluk bırakılarak uygulandığı için aynı risk benim yaptırdığım folyo kaplamaya rağmen bu aracımda da var.
Bir ara Civic FC5’i olan bir taksiciyle sohbet ettim. Siyah aracını komple sarı renge kaplatmış. Rakamı şimdi hatırlamıyorum ama benim ödediğimden daha fazla değildi yada çok benzerdi diyelim. Siz yaptırmadan evvel kullanım süresini sormayı unutmayın. 2 sene ödenecek paraya göre uzun bir süre değil...

Hocam normalde Ankara'daki detailing garajlar STEK marka yapıyorlar ve ortalama 7 yıl ömür veriyorlar. 2 yıl çok erken koruma uygulaması için. Boya koruma uygulamalari bile 5 yıl ömürlü olarak belirtiliyor. Sizin folyonun markasına dair bir belge yada kart verdiler mi hiç?

S

Silinen üye 20336

Guest
Hocam normalde Ankara'daki detailing garajlar STEK marka yapıyorlar ve ortalama 7 yıl ömür veriyorlar. 2 yıl çok erken koruma uygulaması için. Boya koruma uygulamalari bile 5 yıl ömürlü olarak belirtiliyor. Sizin folyonun markasına dair bir belge yada kart verdiler mi hiç?
Ziebart’ın 1 yıl süreli Garanti Belgesi var. Ancak bu belge yapılan her iş için verilen genel bir matbu belge ve sadece yapılan işler manuel olarak bir kutucuğa yazılıyor.

“Proguard araç kaplama+cam filmi+motor koruma...” yazılmış garanti belgesine.

Alman malı bir ürünmüş. Ben rulosunu gördüm ve yaparlarken yanlarında bulundum.

Bana da 2 yıl çok normal gelmiyor hocam.
Koruma görevine devam etmemesi değil de boyaya zarar vermesiyle ilgiliydi ustanın yorumu. Belki de kaplamayı yapan ustanın işgüzarlığı olabilir...?

İlginiz için teşekkür ederim... ??☺️

Yapan usta 2 seneden uzun kalmamasını söktürmemi önerdi. Ancak bilimsel bir dayanak yok bana gösterilen. Ziebart’ın yetkilisi de bildirimde bulunmadı. Boya için böylesi daha sağlıklıymış... İşin bu kısmı kafamı kurcalıyor. Seneye yazın 2 sene dolacak bakalım belki söktürürüm...

Önerilerinizi dikkate alacağım teşekkürler

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@RS23 hocam bugün biraz vaktim olunca aşağıdaki videoyu buldum.
Normalde PVC içerikli filmlerin ömrü ortalama 2-3 yılmış, 7 yıllık uzun ömürlü olan filmler Poliüretan içerikli olanlarmış.
Sizin belirttiğiniz ProGuard Film PVC içerikli olarak görünüyor.

Linkteki videoya boş vaktinizde bir gözatın,

Son düzenleme:
S

Silinen üye 20336

Guest
@RS23 hocam bugün biraz vaktim olunca aşağıdaki videoyu buldum.
Normalde PVC içerikli filmlerin ömrü ortalama 2-3 yılmış, 7 yıllık uzun ömürlü olan filmler Poliüretan içerikli olanlarmış.
Sizin belirttiğiniz ProGuard Film PVC içerikli olarak görünüyor.

Linkteki videoya boş vaktinizde bir gözatın,
Merhaba m2hamid Hocam;
Video ve uygulamayı oldukça başarılı buldum.

Kapı kolları, stoplar, cam çıtaları, amblemler v.b. sökülüyor olması işin ciddiyetini gösteriyor. İzlediğimiz videodaki araca yapılanların bedeli ne kadar acaba merak ettim...

Mercedes’ten sökülen pvc kaplamanın işçiliği benim araca yapılana benzer ama biraz daha kötü görünüyor.

Bu kaplamada zaman içersinde matlaşma olacağını bana da söylemişlerdi ve bir yıl sonra detaylı temizliğe gelirsen polisaj da yapar parlatırız demişlerdi ancak vakit bulup gidemedim henüz.

Aracı koruyor iyi bir şey kaplama bence ama videodaki gibi komple kaplanmalı ve daha uzun süre kalmalı ki hem yapıldığına hem parasına değsin.

ProGuard’ın PVC olduğu bilgisiyle ilgili bir link var mı hocam?

Bu arada konuyla ilgili yardımınız için “çok” ve konuya ilginiz için “tekrar” teşekkür ederim... ??☺️

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba m2hamid Hocam;
Video ve uygulamayı oldukça başarılı buldum.

Kapı kolları, stoplar, cam çıtaları, amblemler v.b. sökülüyor olması işin ciddiyetini gösteriyor. İzlediğimiz videodaki araca yapılanların bedeli ne kadar acaba merak ettim...

Mercedes’ten sökülen pvc kaplamanın işçiliği benim araca yapılana benzer ama biraz daha kötü görünüyor.

Bu kaplamada zaman içersinde matlaşma olacağını bana da söylemişlerdi ve bir yıl sonra detaylı temizliğe gelirsen polisaj da yapar parlatırız demişlerdi ancak vakit bulup gidemedim henüz.

Aracı koruyor iyi bir şey kaplama bence ama videodaki gibi komple kaplanmalı ve daha uzun süre kalmalı ki hem yapıldığına hem parasına değsin.

ProGuard’ın PVC olduğu bilgisiyle ilgili bir link var mı hocam?

Bu arada konuyla ilgili yardımınız için “çok” ve konuya ilginiz için “tekrar” teşekkür ederim... ??☺

Rica ederim hocam :) Detailing işi biraz derya deniz, çok fazla seçenek var ancak mali olarakta biraz yük getirebiliyor :)
Ben meraktan geçen yıl sormuştum, 6-7bin civarı fiyat vermişlerdi, maliyeti yüksek anlayacağınız :(
Tavsiye olarak kaput ve ön tampon folyo, kalan kısımlara boya koruma daha mantıklı, genel tercih bu şekilde diye belirtmişlerdi.

Geri