Civic LPG (fabrika çıkışlı) kapalı otaparka girebilir mi ?

Aracınız
Adam gibi havalandırma yapmayıp lpg'li araçları otoparklarına sokmayan avm'lerden alışveriş yapmıyorum. Ayrıca dizel yakıt sonucu oluşan gazların otizme neden olduğu tıp dünyası tarafından kabul görmüşken hatta aynı sebepten ötürü üreticiler dizel motorların şehir içi kullanımını azaltmak için üretimlerini teker teker sonlandırırken o kadar riskli bir ortam olan kapalı otoparka girmeyide çok doğru bulmuyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
İstanbul'da avm ye göre ve Anadolu'nun çeşitli şehirlerine göre durum değişiyor. Kimi alıyor kimi almıyor öyle bi standart uygulama yok. Bi kaç defa bana da depo kapağını açtırdılar. Mecbur geri geri çıkıyorsun açık otoparka giriyorsun. Yada gelip soruyor lpg var mı diye? Yok da diyemiyorsun.

Kün feyekün..

Ben diyorum hocam araçta lpg var mı diye soruyor yok diyorum, bagajı açıyorum. Bagajda da genelde bolca temizlik malzemesi,bez vb şeyler olduğundan onlara da bagaj havuzunu kaldırmak zor geliyor, aynayla aracın altına bakan yerler de oluyor gerçi ama lpg dolum ağzını göstermesem benzinlikte bile bulamıyorlar onlar nasıl bulsun

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FB7 2012
Seçim zamanları geçmişten günümüze bol miktarda vaatler gelmekte ve inşallah bu konu unutulanlardan olmaz. Neyse, teknik olarak devam edelim:

Bir yönetmelik değişiklikle halledilebiliyor. Ortak çalışma yapıyoruz. Vatandaşımızın bu mağduriyetini engelleyecek düzenlemeyi yapacağız. Bu tedbirlerin alınması kaydıyla. Bunu yaparken, vatandaşımızın canını korumak zorundayız. Bu tedbirlerle o mağduriyet inşallah engellenir. Bu düzenlemeye de uyan her işletme, LPG'li araçları kapalı otoparklara alabilecekler. Nisan ayında inşallah bu düzenlemeleri yaparız. Bundan sonraki süreçte, o işletmeler de kendisine ilişkin düzenlemeleri yapacaktır. Yangın yönetmeliği gereği, belli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

LPG'li araçlardan dolayı hem yerden hem havadan bir hava sirkülasyonu olması gerekiyor. Sıkışan gazlar aşağıda birikiyor. Aşağıdaki o havalandırma sirkülasyonunu sağlayacak düzenlemeleri yaptıkları zaman AVM'lere ve otellere LPG'li araçlar girebilecek. Nisan bitmeden bu düzenlemeyi hayata geçiririz diye düşünüyoruz. Vatandaşımıza böyle bir müjde verelim.

Meselenin egzoz gazıyla alakası yok arkadaşlar. Atık gazlar hangi yakıt olursa olsun yükselir ve mevcut havalandırmalar buna göre tasarlanmıştır. Ancak LPG havadan ağırdır ve yere iner. Kapalı otoparklarda havalandırmalar yukarıdan çalışır ve LPG gibi zeminde birikecek kaçakları tahliye edecek düzenlemeler gerekli. İşte burada olay sadece yönetmelik değişikliğini aşan bir durum var. Yönetmelik değiştiğinde memleketteki neredeyse bütün kapalı otoparklarda düzenlemeye uymak için tadilat gerekecek. Güzel bir iş kapısı da olabilir açıkçası.

Aracınız
2007 yılından bugüne kadar ankarada sürekli lpg li araç kullandım. bugüne kadar bir defa bile aracın lpg li giremezssin dedikleri kapalı otopark olmadı. tüm avm otoparklarına rahat rahat giriyorum. kapalı otoparklardaki havalandırma sadece lpg li araçlar için gerekli bir şey değil. tüm içten yanmalı motoru olan araçlar için gereklidir. kapalı otoparka giren benzinli veya dizel aracın egzoz dumanını ne yapacağız ozaman. kaldıki lpg li araçların egzozundan çıkan duman bana göre daha temiz.
panora avm ye almıyorlar 2-3 kez geri çevirdiler beni

Aracınız
Civic FC5 2016
Seçim zamanları geçmişten günümüze bol miktarda vaatler gelmekte ve inşallah bu konu unutulanlardan olmaz. Neyse, teknik olarak devam edelim:

Meselenin egzoz gazıyla alakası yok arkadaşlar. Atık gazlar hangi yakıt olursa olsun yükselir ve mevcut havalandırmalar buna göre tasarlanmıştır. Ancak LPG havadan ağırdır ve yere iner. Kapalı otoparklarda havalandırmalar yukarıdan çalışır ve LPG gibi zeminde birikecek kaçakları tahliye edecek düzenlemeler gerekli. İşte burada olay sadece yönetmelik değişikliğini aşan bir durum var. Yönetmelik değiştiğinde memleketteki neredeyse bütün kapalı otoparklarda düzenlemeye uymak için tadilat gerekecek. Güzel bir iş kapısı da olabilir açıkçası.
Dediğiniz gibi olursa baya uzar bu otoparka girme işi.

Geri