Civic ses sistemi karşılaştırmaları

Aracınız
Civic FB7 2012
Honda Civic araçlarımızı modifiye ederken iç modifikasyon kapsamında ses sistemi iyileştirmelerine talebin oldukça yüksek olduğunu görüyorum.

Konu kapsamında ana üniteyi değiştirip Navitech, Necvox, Cyclone gibi cihazlarla değiştirmek mümkün olduğu gibi hoparlörleri Alpine, Pioneer gibi ürünlerle değiştirenler veya araya çeşitli anfi seçenekleri (bass, stereo, 4+1, D sınıfı) ekleyenler veya eklemeyi düşünenler de söz konusu.

Konudaki benim gördüğüm ilk görsel paylaşımı [member=3]sk67a[/member] başlatmıştı. Videolar da işin içine girince karşılaştırma biraz daha somut bir içerik kazanmaya başladı. Hoşgörüsüne sığınarak ilgili videoyu paylaşıyorum:
Navitech NX-214f
Alpine SXE-1725s http://italy.alpine-europe.com/p/Products/custom-fit-speakers39/sxe-1725s

http://youtu.be/bRTCY4PmzUo

Sonrasında ben de kendi sistemimi ekledim:
Navitech NX-220r
Honda(!) hoparlörler

Honda Civic stock speakers test on Navitech NX-220r:

http://youtu.be/DzUQdT45ROY

Ek olarak Navigasyon konusunda yazdığım mesajdan da alıntı yapayım:

Karşılaştırmalar için büyün şartların elden geldiğince aynı olmasına dikkat edilir.

Öncelikle uzun zamandır test için kullandığım bir takım "track"lar var ve genelde sistem düzenleyenler cıstak müzik beklerken bunlarla karşılaşınca ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Gerçi içerikte o da var ama ben saf sinüsoidal sesle test edince aracın tesisatı ve yalıtımı nerede su koyveriyor, hangi tip seslerde nasıl performans alınıyor, görebiliyorum. Test için aynı track kullanırız ama sizler istediğiniz yerde istediğiniz parçayı denemeye devam edebilirsiniz.

Link içindeki aynı parçayı çeşitli ses seviyelerinde deneyerek karşılaştırma yapabiliriz.

Buyrun link:

https://www.dropbox.com/sh/d5wl9rtiq3vncyi/AAD2PcTBlPlf1ZSiMmCvjs-va?dl=0

Tesisatçıya gidip anfi koyarsanız, teybi %80 volüme getirirsiniz. Sonra anfinin kazanç ayarını sesin bozulmaya başladığı noktaya kadar artırırsınız. Sonra montaj tamamlanmış olur. Ancak kullanılan örnek sesler genelde müzik parçası olduğu için limitlerde olup olmadığı dikkate alınmaz. Kullanıcıdan ayar kaçıklıklarını volüm düğmesini kısarak ayarlaması beklenir. Sonuçta her müzikte aynı volümde dinlemenin keyfi çıkarılacağına müziğe göre en iyi noktayı bulma arayışına girilir.

sk67a

0
Ynt: Civic ses sistemi karşılaştırmaları

Guzel bir konu basligi olmus; tesekkurler. Sizin sistem Navitech NX-214f degil miydi?
Zannedersem bu videoda yeni model Navitech NX-220R var.
Navigasyonu degistirdiniz mi? Upgrade mi ettiniz? Eski naviyi takas mi yaptiniz?
Eger oyle olduysa maliyet ne civarda? [member=251]Mesudum[/member]

Wordls

0

Ben bas koydum ses hala kotu. Guzel mid gerekiyor sanirim. Ama yine iyi ses alamam korkum var. Kapilara izolasyon istermi istemezmi kara kara dusunuyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=sk67a link=topic=747.msg12924#msg12924 date=1411454543]
Guzel bir konu basligi olmus; tesekkurler. Sizin sistem Navitech NX-214f degil miydi?
Zannedersem bu videoda yeni model Navitech NX-220R var.
Navigasyonu degistirdiniz mi? Upgrade mi ettiniz? Eski naviyi takas mi yaptiniz?
Eger oyle olduysa maliyet ne civarda? [member=251]Mesudum[/member]

[/quote]

Bu benim illk ve tek cihazım. Sanırım yanlış hatırlama veya karıştırma var, sorun değil. Çok sık yazmadığımdan olabilir :)
2014 Mart ayı diye hatırlıyorum, 1.350 TL maliyetle işçilik dahil sahip olmuştum.
Hatta, tarihi yanlışlıkla 2012 diye yazmıştım da uyarınız üzerine düzeltmiştim. :thank:

[quote author=Wordls link=topic=747.msg12929#msg12929 date=1411462304]
Ben bas koydum ses hala kotu. Guzel mid gerekiyor sanirim. Ama yine iyi ses alamam korkum var. Kapilara izolasyon istermi istemezmi kara kara dusunuyorum

[/quote]

Burada kesin cevap, ancak cihazın kendi çıkışları yerine harici audio çıkışlarından anfi aracılığıyla modifiye (belki de değil) hoparlörlere bağlantı yapılmasıyla elde edilebilir. Bunun için bir tane olsun demo bulamadım. Hatta Honda olmasına bile belki gerek yok, Navitech cihazın anfi çıkışlarına anfi bağlayan (siz istisna) yok.

Mesela bir Pioneer, Sony, Alpine, Clarion vs ana ünite kullananlar normal hoparlör çıkışlarından bile Navitech'e nispeten çok daha canlı ses alabildikleri halde bununla yetinmeyerek harici çıkışları kullanıp anfi takıyor, uygun güçte kolonlarla ses keyfi yaşıyorlar... Ama "Chinese" ekipmanın çıkışına anfi bağlayan sanırım bir tek siz varsınız.

Yine de, kullandığınız anfi ve bağlantı şekli hakkında detay alabilir miyiz?

İzolasyon konusu da ayrı bir muamma. Eğer güç artışı olacaksa, işi biraz daha parasına bakmadan yapanlar izolasyon olmadan, sesi bozacak etkileri yok etmeden sistem koymayı ya reddediyorlar, ya da en azından izolasyon gerekliliği konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Ben şahsen burada işçilik konusunda güvenebileceğim bir yerler peşindeyim. Ama ekonomik açıdan biraz daha rahatlayınca gözümü karartacağım gibi görünüyor.

Wordls

0

Bilgi icin tesrkkurler.
Civicte ses sistemi icin biraz para harcamak gerekiyor.
Almanlarin orjinal ses sistemi iyidi dicem arkadslar kizcak

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=Wordls link=topic=747.msg12964#msg12964 date=1411540601]
Bilgi icin tesrkkurler.
[/quote]

Tekrar sorayım:
Yine de, anfi kullandınız mı?
Kullandığınız anfi ve bağlantı şekli hakkında detay alabilir miyiz?
Ana üniteniz Honda orijinal cihaz mı, modifiye bir multimedya ünite mi kullanıyorsunuz?
Hoparlör olarak ne kullandınız?

Yanlış anlamayın lütfen, subwoofer bass hoparlörü doğrudan cihaz çıkışına bağlamadınız herhalde :D

[quote author=Wordls link=topic=747.msg12964#msg12964 date=1411540601]
Bilgi icin tesrkkurler.

[/quote]

Evet ama onlarda da en üst versiyonlarda 4 kolon vardi en son simdi 6 ya yukselmistir herhalde :)

Gerçekten almanların ses sistemleri daha iyi. Hak vermek lazım. Yiğidi öldür hakkını yeme...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri