Civic Sinyal Lambalarını Led ile Değişim (2012 Model)

Trust

0
Aracınız
Ynt: Civic Sinyal Lambalarını Led ile Değişim (2012 Model)

[quote author=Can link=topic=460.msg17352#msg17352 date=1414783553]
Tamamdır abi bütün siparişleri geçtim. Ekstre kabardı hesap hafifledi :D
[/quote]
hayırlı olsun.

Aracınız

Direncine gurban.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız

Evet Haydar hocam.

Sent from my iPhone using Tapatalk

sk67a

0

aklıma fikir geldi.

bende de sinyallerin hepsi 80 watt high power cree.

beyaz olan Putco dirençleri kablolarından kesip atarım. nasıl olsa kasaya vidalı değiller.
çünkü vida delikleri yok melun dirençlerin. kasaya kıstırdım öylece..

4 adet direnç böylece 2 adede iner.

boşta olan direnç kablolarını da izole bantla kaplarım.

nasıl olsa dirençler paralel bağlandığı için direnci kesip atmam devrede problem yaratmaz.

fakat .. eminsiniz, değil mi ... high power cree 80 watt sinyaller için her hatt-ı müdafaaya 1 adet direnç yeterli
olayında ??!

aman haa.

[member=12]Gelendostlu[/member]
[member=122]temizyurek[/member]
[member=5]avansis[/member]

SrsKdsB.jpg

Trust

0
Aracınız

[quote author=sk67a link=topic=460.msg17377#msg17377 date=1414787104]
aklıma fikir geldi.

beyaz olan Putco dirençleri kablolarından kesip atarım. nasıl olsa kasaya vidalı değiller.

nasıl olsa dirençler paralel bağlandığı için direnci kesip atmam devrede problem yaratmaz.

fakat .. eminsiniz, değil mi ... high power cree 80 watt sinyaller için her hatt-ı müdafaaya 1 adet direnç yeterli
olayında ??!

aman haa.

SrsKdsB.jpg

[/quote]
kesinlikle eminiz abi.gönül rahatlığı ile sökup çift direnç ile yolunuza devam edebilirsiniz
şu hale bakın honda nin açığını kapatmaktan dirençler led ler havada uçuşuyor .led sevdası nereden nereye gelmiş ..

[quote author=sk67a link=topic=460.msg17377#msg17377 date=1414787104]
aklıma fikir geldi.

olayında ??!

aman haa.

[/quote]

sami abi, benimkiler power cree 80 watt amber.
sağ arkada 1 tane , sol arkada 1 tane direnç var çalışıyor.
sorun yok.

bence gereksiz dirençleri ortadan kaldırmak en iyisi.
mantıklı yaklaşırsın sen;
bakınız; honda civic elegance, power cree, replika olmayan orjinal jant.....

[member=3]sk67a[/member]

sk67a

0

[quote author=temizyurek link=topic=460.msg17403#msg17403 date=1414792382]
sami abi, benimkiler power cree 80 watt amber.
sağ arkada 1 tane , sol arkada 1 tane direnç var çalışıyor.
sorun yok.

bence gereksiz dirençleri ortadan kaldırmak en iyisi.
mantıklı yaklaşırsın sen;
bakınız; honda civic elegance, power cree, replika olmayan orjinal jant.....

[member=3]sk67a[/member]

[/quote]

keesecem aatacam o zaman benim beyaz renkli 2 adet direnci.

:driver:

Led furyasından sinyaller de nasibini aldı. Tüm sinyal ampulleri Led ile değiştirildi.

Bu işe önce kalitesini bildiğimiz Cree (Led yazılı fotoda Beyaz Plastikle olan) ile başladık, daha sonra İsmail kardeşimizin bulduğu Cree Power denemesi (sarı plastik olan) ile yaptık.
Sinyallerde normal Cree'ye nazaran daha iyi sonuç verdi. Ama her iki led de kabul edilebilir seviyede aydınlatma sağlıyor.

Ledlerin direnç değerleri normal ampulden farklı olduğundan sisteme doğrudan led takıldığında sinyallerde senkronizasyon bozulmakta ve sinyaller hızlı hızlı yanıp sönmektedir. Bunu telafi etmek amacıyla sisteme direnç eklemek gerekiyor. Bu konuda tecrübeli olanlardan edindiğimiz bilgiler çerçevesinde 4 adet 25w değerinde led takıldığında her her iki tarafada 2 şer adet olmak üzere 4 adet 50W 6 OHM değerinde direnç eklemek gerekiyor. Araç kablo grubu bir bütün olduğundan ön sinyallere ait dirençlerde dahil olmak üzere dirençlerin tamamı arka tarafa monte edilebilir. Dolayısıyla motor bölümünde oluşan ısı nedeniyle extra bir etkiden kurtulunmuş bulunmaktadır. Ön sinyaller için sadece eski ampul çıkartılıp yeni led takılması yeterli olmaktadır. Ampul değişimleri eli az çok bu işe yatkın olanlar için kolay olacağından bu konuda fazla bir detaya değinmiyorum.

Power Cree kullanılması durumunda bu ledin değerleri daha yüksek olduğundan her iki tarafa 1 er tane olmak üzere 2 adet 50W 6 OHM direnç yeterli olmaktadır. Ancak ısınmayı en aza indirmek amacıyla iki direnç eklemek de faydalı olabilir.

Dirençler paralel bir şekilde bağlanmaktadır. Paralel bağlantı şeklinde aracın sinyal duyuna giden iki adet kablo bulunmaktadır. Bu kablolardan biri mavi diğeri kahverengi renktedir. Direncin sağ ve sol tarafında iki adet bağlantı kablosu bulunmaktadır. Bu kalolardan biri sinyal kabloların birine (mavi), diğer ucu sinyal duyuna giden diğer kabloya (kahverengi) bağlanmaktadır. Bağlantının yapılacak kablolarda bir sıralam bulunmamaktadır. Direncin herhangi bir ucu sinyal kablolarının her hangi birine bağlanabilir. Önemli olan her kabloya bir ucun bağlanmış olmasıdır.

Dirençler özellikle uzun süreli kullanımlarda veya 4 lü ikaz lambalarının kullanımında ısınma yapacağından herhangi bir kazaya yol açmamak için dirençlerin mümkün olduğunda döşemeden ve diğer plastik aksamlara temas etmeden montaj yapılması önemlidir. İzalosyon için teflon bantlardan yararlanmak mümkündür. Bu konuda görüştüğüm çoğu oto elektrikçinin tavsiyesi dirençlerin boşta kalmasının daha faydalı olacağı yönünde idi. Ben hem ses yapmaması hem de olası bir yere temasını engellemek için arka lamba gurubunun bağaj içindeki bölüme kaportaya birer vida ile sabitledim. Bu alanda yeterince boşluk bulunuyor.

Direnç montajı dirençlerle birlikte satılan veya sonradan temin edilen plastik kablo bağlayıcıları ile yapılabileceği gibi kabloyu sıyırıp lehim yapılmak suretiyle olabilir. Ben hem uğraşı hemde sağlamlık açısından lehim yapmayı tercih ettim. Daha sonra lehim yapılan yer izole bant ile sıkıca sarılıp gerekli yalıtım yapılmış oldu.

Sonuç mükemmel. Sayın sk67a nın dediği gibi çi ça çi ça....

Bu vesile ile kendisine de saygılar ve teşekkürler.

Hocam merhaba, bu led sinyalleri hala kullanıyor musunuz ve dirençlerin ısınması ile ilgili bir problem yaşadınız mı? ısınma konusunda derin şüphelerim var bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim

Hocam linkteki 25 ohm direnç fd6 LED sinyaller için olurmu Link

Geri