Çok tartışılan bir konu :D Hangi motor yağı ve neden ?

Aracınız
Civic FD6 2008
2008 civic 132 bin km otomatik lpg var araçta. 0w20 ? 0w30 ? 5w30 ? Yorumlarınız nedir ? Kullanan arasında ki farkı tecrübe eden var mı ?

2010 Model Fd6 aracıma 5w30 eneos koyuyorum çokta memnunum. Aracım manuel ve lpg mevcuttur.

FD6 I-VTEC

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Motul Econergy 5w30 kullanıyorum, önceki sahibi 5w30 kullandığı için bende böyle devam ettim :)
30bin km.dir bir sorunla karşılaşmadım, umarım sonrasında da karşılaşmam :giggle:

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
2008 civic 132 bin km otomatik lpg var araçta. 0w20 ? 0w30 ? 5w30 ? Yorumlarınız nedir ? Kullanan arasında ki farkı tecrübe eden var mı ?

Eneos Global'a sormuştum hangi yağı önerirsiniz diye, onlar FD6 için 5w30 önermişlerdi. 0w20 veya 0w30 üst kasa FB7 için uygun demişlerdi. Ben de yıllardır 5w30 kullanıyorum.

Aracınız
Civic FB7 2013

6fd51f59-01c5-480e-93ce-eca2ac4c8252.jpg
Önceki sahibi kullanıyormuş benden bunla devam edicem aldığımdan beri bi sorunla karşılaşmadım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ekli dosyayı görüntüle 252294
Önceki sahibi kullanıyormuş benden bunla devam edicem aldığımdan beri bi sorunla karşılaşmadım

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bu yağ aslında 15bin km.de bakıma giren araçlar için, LL yani Long-Life uzun ömürlü serisi.
Çok kaliteli bir yağ ancak spesifikasyon olarak ACEA A5/B5'e uygun mu iyice araştırdınız mı? Ben değil diye biliyorum :unsure:
Ama şimdiye kadar bir zararı olmamışsa bu saatten sonrada olmaz muhtemelen :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam bu yağ aslında 15bin km.de bakıma giren araçlar için, LL yani Long-Life uzun ömürlü serisi.
Çok kaliteli bir yağ ancak spesifikasyon olarak ACEA A5/B5'e uygun mu iyice araştırdınız mı? Ben değil diye biliyorum :unsure:
Ama şimdiye kadar bir zararı olmamışsa bu saatten sonrada olmaz muhtemelen :)
Hocam bu yağ C3 sertifikasına ve API SN sertifikasına sahip. Acea A Benzinli, B dizel, C ise kamyon sınıfı motorlara uygun (düşük sültatlanmış kül içeriği nedeniyle özellikle yani low SAPS). Benzinli olarak en son seviye API SN'dir. Bunda da mevut bu sertifika ancak bu yağ LPG'li araçlara uygun değil LPG'li araçlarda yüksek SAPS değerli yağlar kullanılmalı. Eğer araç benzinliyse sorun yok normal kullanım için işi görür. C3 olması HTHS değerinin 3.5 civarlarında olduğunu göstermekte ancak bu kesin değil bilgi olarak data sheette paylaşılmamış. Yağın parlama noktasına bakıldığında da 196 santigrat dereceler görülmektedir ki devirli kullanımlarda LPG'li araçlar için bu yağ yakma - eksiltme ve yetersiz koruma anlamına gelecektir. Bizim araçlara a1 a5 önerilmekte, a1 en ekonomik iken a3, a5 performanslı yağı temsil eder. İlk harf desteklenen motoru, sonra gelen sayı da ekonomiklikten performansa doğru giden sıralamayı belirtir.

Bu yağ konusunda forumda çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Müsait zamanda iyi bir derleme yapıp rehber olarak konu açsam iyi olacak.

Şunu söylemeliyim ki herkes kullanımına, isteği ve beklentisine, yaşadığı mevsime göre en iyi ve en uygun yağı seçmeli. Gelişi güzel yorumlar üzerinden değil spesifik datalara ve üreticinin yönlendirdiği standartlara göre yağ almalısınız. Honda motorlar basit ve eskiden beri sürekli revize edilip süregeldiği için yağ konusunda çoğu zaman bir sıkıntı yaşatmazlar. Ancak bu ömürden yenmediği, ekonomik ve performans olarak bir kayba uğramadığınız anlamına gelmez.

Konu sahibine önerim yaz için İstanbul'da motul 5w30 - mobil 1 fe 0w30 kullanması, performanslı kullanım içinse mobil 1 0w40 kullanımı. Kilometre yüksek olduğu için hths değeri yüksek yağ kullanımı motor sağlığı açısından doğru olacaktır. Size özellikle 0w20 eneos gibi TBN değeri düşük ve düşük hths'li yağlardan uzak durmanızı öneririm. Ekonomi kasacaksanız mobil 1 0w20 alınabilir kışın.

Son düzenleme:
Geri